Yedigöller Gezi Rehberi – Bolu Yedigöller Seyahat Notları

yazar: yaren kırpıcı

Bolu Yedigöller; yedi tane gölden oluşan (Nazlıgöl, Kurugöl, İncegöl, Sazlıgöl, Deringöl, Büyükgöl Seringöl) ve özellikle sonbahar da oluşturduğu görsel şölenle epey ilgi gören; günübirlikçilerin, kampçıların, keyifçilerin, maceracıların gözdesi güzel mi güzel bir milli park!

Artık hepimiz biliyoruz ki koronayla birlikte hayatımızda önemli değişiklikler oldu, olmaya da devam edecek gibi duruyor. Bizce en önemli değişikliklerden biri insanın doğaya dönme ihtiyacı, doğayla iç içe olma isteğinin artması oldu. Hal böyle olunca Yedigöller bu konuda beklentinizi karşılıyor.

Uzun lafın kısası artık Bolu Yedigöller gezilecek yerler , Yedigöller rehberi, Yedigöller konaklama, Yedigöller Kamp Yapmak, Yedigöller nerede ve Yedigöller’e ne zaman gidilir, Yedigöller giriş ücreti ve Yedigöller’de ne yenir gibi başlıkların altını doldurma vakti geldi. Başlamadan önce bu listelere de bakabilirsiniz:

Türkiye’de diğer kamp yapabileceğiniz rotalar: TÜRKİYE’DE 10 KAMP YERİ

Kapsamlı kamp malzemeleri listesi: KAMPA GİDERKEN ALINMASI GEREKENLER!

Artık size, Yedigöller’de konaklamamız sırasında nasıl soğukla mücadele ettiğimizi, bizim düştüğümüz hataları ve iyi kötü deneyimlerimizi anlatma vakti gelmiştir. Biz gideriz ormana hey ormana!

Yedigöller Nerede – Yedigöller’e Ulaşım

Şimdi siz bize Bolu Yedigöller nerede? Diye sorduğunuzda Bolu’nun kuzeyinde, Düzce’nin doğusunda kalıyor diye cevap veremeyiz. Neyiz biz Nasuh Mahruki falan mı? Hayır tabii ki gelin bunu el birliğiyle çözelim. Yedigöller, kısaca Bolu’ya bağlı ve Bolu’ya yaklaşık 42 km. uzaklıkta bulunuyor.

Yedigöller’e ulaşım için öncelikle özel aracınız var mı? Eğer yoksa otobüsle Bolu’ya gidip oradan Yedigöller’e gidebilirsiniz ancak baştan söyleyelim Bolu-Yedigöller arasında bir hat, otobüs, minibüs falan yok. (Yaz aylarında Bolu-Yedigöller hattını giden bir hat ve toplu taşıma oluyormuş ancak o da kışın kalkıyor; yani bir var bir yok gibi). Bu yüzden bu yolu önermiyoruz.

Bolu Yedigöller

İkinci alternatif Bolu Yedigöller turu olabilir. Genelde her hafta sonu, hafta içi kalkışlı oluyor, günübirlik turlar iş görebilir. Bu seçenekte tatmin etmediyse bizim yaptığımız gidi araba kiralayabilirsiniz. Araba kiralama da kendi içinde ikiye ayrılıyor. Birincisi Bolu’ya gidip Bolu’dan araba kiralamanız; bu daha uyguna kiralama gibi gelse de özellikle konaklama yapacaklar için eşyaları araba kiralayana kadar taşı demek. Bu yüzden ikinci seçenek olarak direkt yola çıkacağınız noktadan kiralama yapmak.

İstanbul (Anadolu) – Yedigöller yaklaşık 3,5-4 saat sürüyor. Ankara’dan da 3,5 saat sürüyor. Yani sabah erkenden çıkıp iyi yapılmış bir plan ile Yedigöller hiç de uzak değil.

Not: Özellikle kışın yollar kapanabiliyor. Kışın Mengen tarafından gitmek daha uygun oluyor. (Yeniçağa – Mengen – Yedigöller tabelalarını takip edin)

Not: Eğer İstanbul’dan geliyorsanız. Bolu Tüneli’ni kullanmanızı öneririz. (Ücretli). Ancak bizim yaptığımız gibi belli bir noktadan sonra iPhone haritaları kullanırsanız sizi farklı bir sapağa sokuyor ve yol çok virajlı olduğundan yolunuzu en az 1 saat uzatıyor. (Yol düzgün ve asfalt ayrıca manzaralar çok güzel).

Yedigöller’e Ne Zaman Gidilir?

Yine geldik zevkler ve renklerin tartışıldığı başlığımıza: Yedigöller’e ne zaman gidilir? Öncelikle belirtelim ki biz sonbahar da gittik. Sonbahar’da Yedigöller bir başkaymış gerçekten. Gökyüzü mavisinin, henüz yaprakları dökülmemiş ağaçların sarılarının, yeşillerinin hemen önümüzde duran göle yansıdığına tanık olduk. Bütün o renk cümbüşüne bizzat tanık olduk. Sonbaharda hava öğlen hatrı sayılır derecede sıcaktı ancak güneş batıp akşam olduğunda ve çadırlarımıza girdiğimizde çok üşüdük! Hayatımızın en zor gecelerinden birini yaşadık. Bizim sonbaharda Yedigöller’de çadır ile konaklama tecrübesizliğimizi siz yaşamayın diye aşağıda anlatıyor olacağız. Gece çadır işini çözdüğünüz an sabahın erken saatlerinde ki o manzaraya doyum olmuyor!

Not: (Not satırları Can tarafından yazılmıştır.) Gece soğuktan Yaren grip ilacı içti. Terleyip ısıttığını iddia ediyor. Nolursunuz yorumlarda böyle bir şey olamayacağını Yaren’e öğretelim. Haklı diyenler için Nurofen içti.

seyahatales için

Kış mevsiminde yolların kapandığından bahsetmiştik ancak bu tabii ki bir engel değil. Yolun sonunda; o zor yolu katettiğinize değecek manzaralar sizi karşılıyor olacak. Sonbaharın renklerinin yanı sıra kışın bembeyazlığını sevenler için de Yedigöller yine görsel bir şölen sunuyor olacak, buna şüpheniz olmasın.

Yaz ve ilkbahar ise sıcak. Sıcaktan dolayı üşümeden dolayı gezmenin bir yolu olabilir. Özellikle çadır konaklaması düşünürseniz bu mevsimlerde üşümeden, daha az kamp ekipmanıyla, üşümeden bir konaklama gerçekleştirebilirsiniz.

Yedigöller’de Kaç Gün Kalınır?

Aslında bakarsanız burası günübirlik gezmek için çevre illerden gelenlerin göz bebeği. Sabah erken saatlerde yola çıkıp akşam saat 20:00’a kadar burada vakit geçirebilir, yürüyüş yapabilir, bol bol oksijene doyabilir ve sana eseri gibi fotoğraflar çekilebilirsiniz. Ancak yine bize sorarsanız Yedigöller Milli Parkı 1 gece konaklamayı hak ediyor. Dolu dolu 2 gün geçirirseniz hem dinlenmiş, doğaya doymuş mutlu bir şekilde ayrılabileceğinizi düşünüyoruz.

Yedigöller’e Gitmeden Bilmeniz Gerekenler

Yedigöller Giriş Ücreti

Yedigöller güncel giriş ücreti araba için 21 TL. Bu ücret arabada kaş kişi olduğunuza bakılmadan, tek seferlik alınıyor. İçeride otoparklara ücretsiz bir şekilde park edebiliyorsunuz. Özellikle hafta sonları çok yoğun olduğundan jandarma yönlendirmesi ile park edebiliyorsunuz ve yanlış ya da kafanıza göre park etme halinde aracınız çekiliyor.

Bunlar dışında otobüs ile giriş 189 TL. bisiklet ile giriş de 7 TL.

Yedigöller Kamp Ücreti

Yedigöller kamp ücreti 40 TL. Yine bu da çadır da kaç kişi kaldığınıza bakılmadan, çadır başı ücret şeklinde alınıyor. Biz gitmeden önce bazılarının akşama kadar çadırlarını kurmadığını akşam olunca kurup sabah da erken toplandıklarında ücret vermediklerini okumuştuk. Çünkü sistem şöyle işliyor: Yeni çadırlar kurulunca görevli gelip ücreti alıp fiş kesiyor. Yani öyle girişte sistematik bir şekilde ücret ödemiyorsunuz. Ancak bize sorarsanız görevli gelse de gelmese de kamp ücretini vermek hem Milli Park’a bir katkı oluyor hem de verilmesi gerekli.

Yedigöller Resmi sitesine linkten ulaşabilirsiniz: http://yedigoller.tabiat.gov.tr

Diğer Bilmeniz Gerekenler

 • Yedigöller Milli Parkı’na giriş sabah saat 8:30 ‘da başlıyor ve eğer günü birlik gezi için geldiyseniz akşam saat 20:00’da sona eriyor.
 • Yedigöller’in yakınlarında birkaç tane köy var. Burada marketler de var. Özellikle konaklama yapacaksanız buralardan yanınıza yiyecek, su, temel gıdalarınızı almanızı öneririz. Yanınıza bir şeyler almayı unutursanız birkaç restoran var ancak beklentinizi karşılar mı bilemeyiz.
 • Akşam saat 20:00’dan sonra ateş yakmanıza izin veriliyor. Sabah 8:00’den sonra da tüpü, ateşi söndürmeniz gerekiyor. Bu konuda sürekli anons geçiliyor.
 • Yedigöller yolu virajlı ve sonbahar – kış mevsiminde genellikle sisli oluyor. Bu konuya dikkat ederek sürmenizi ve sürücü seçmenizi tavsiye ederiz.
 • Yedigöller’de tuvalet, otopark, mescit ve çeşmeler bulunuyor.
 • Yedigöller’de kamp da yapıyor olsanız, başka bir yerde konaklıyor da olsanız veya günübirlik gezmeye de gelmiş olsanız doğaya saygılı olmak gerektiğini, kirletmemek ve zarar vermemek gerektiğini hatırlatırız.

Yedigöller Konaklama – Yedigöller Nerede Kalınır?

Bolu Yedigöller koruma altında bir alan olduğu için üç beş yıldızlı oteller bulunmuyor (en çok biz sevindik bu habere). Genelde kampçıları kucaklayan veya bungalovların keyfini çıkarmanızı sağlayan bir Milli Park. Biz iki farklı konaklamayı da anlatacağız; tercih sizin. Yedigöller konaklama önerileri:

Yedigöller’de Kamp Yapmak

Başlamadan önce bir şey belirtmek istiyoruz. Yedigöller’de kamp yapmak sadece gençlere özgü değil. Yani birçok küçük çocuklu aileler de çadırlarını kurup gayet keyifli vakit geçiriyorlar. Bu yüzden biz kalabalığız, bizim küçük çocuğumuz var gibi bahaneleri bir kenara bırakıp Yedigöller’de kamp yapmaya da şans verin deriz.

yedigöller kamp

Yedigöller kamp alanları nereler?

 • Öncelikle Yedigöller’de kamp yapabileceğiniz, çadırınızı kurabileceğiniz alanlar tabelalar ile belirlenmiş. Yedi tane gölün etrafına bu yönlendirmeler doğrultusunda çadır kurabilirsiniz. En popüler ve en kalabalık olanı Büyükgöl. Biz gittiğimizde, biraz da geç gittiğimizden Büyükgöl’ün etrafı çok kalabalıktı. Bu yüzden daha sakin yerlerle kaçmak isterseniz Nazlıgöl ve Deringöl’e de bakın deriz.

Yedigöller kamp imkanları neler?

 • Bu konuda maalesef hayal kırıklığına uğradığımızı belirtmek isterim. Öncelikle zaten duş gibi imkanların olmadığını söylemiştik. Ancak biz hafta sonu gittiğimizden mi bilinme tuvaletler korkunç derece pisti! İlk gün olmasa da ikinci günün öğlenin de girilmez bir hal almıştı.
 • Aynı zamanda burası bildiğiniz kamp alanlarına benzemiyor. Yani çadırımı kurayım, yanında prizim olsun tarzında değil. Priz, elektrik yok. Çok acil işiniz olursa araçla geldiyseniz usb ile bağlayabilirsiniz, powerbank (taşınabilir sarsana cihazı) getirebilirsiniz (kesinlikle yanınıza alın) veya bu saydıklarımızdan hiçbir yoksa restoran ya da mescitin elektriğini kullanmak için rica edebilirsiniz.
yedigöller kamp yapmak
Yedigöller’de Kamp

Yedigöller kamp ücreti nedir?

 • Yedigöller kamp ücreti çadır başı gecelik 4o TL. (Biz öğrenci indirimi kapamadık, standart olduğu söylendi)

Yedigöller kamp ekipmanı neler olmalı?

 • Buraya özellikle sonbahar – kış aylarında geldiyseniz öğlen hissettiğiniz havaya aldanmayın. Akşam olup güneş batınca bir anda soğuk başlıyor ve gece 2-3 de tavan yapıyor. Diyeceğimiz o ki iyi bir mata ihtiyacınız var. Çadırınızın zeminini iyi hazırlayın. Battaniyeler alın, mat serin aşağıdan soğuk almayacak şekilde ayarlayın. Burada iyi bir uyku tulumu da iş görebilir.
 • Çadırınız için gerekli battaniyeleri, ekipmanları aldıktan sonra kendiniz için de -yine sonbahar ve kış mevsimleri için- içlik, polar, mont, berenizi yanınıza almayı ihmal etmeyin.

Yedigöller’de ateş yakılabiliyor mu?

 • Evet. Kontrollü olmak şartıyla; tüp gibi şeylere izin veriliyor. Yedigöller’de kamp yapmaya karar verdiyseniz yanınıza küçük, seyyar tüplerden alabilirsiniz. Baya iş görüyor. Yalnız burada önemli bir uyarı! Ateş izni akşam 20:00’dan sonra veriliyor ve sabah 8:00’dan sonra yasaklanıyor. Sabah tüpte çay demlemek, yumurta yapmak gibi düşünceleriniz varsa erkenden kalkın ve kahvaltınızı hazırlayın.

Yedigöller’de Ne Zaman Kamp Yapılır?

seyahatales için
 • Kamp mevsimi tercihinden yukarı da bahsetmiştik ancak burada değinmek istediğimiz başka bir konu var. Özellikle konaklama için ve çadır kurmaya geliyorsanız hafta sonu gelmeyin. Biz bu hataya düştük ve sabah kahvaltı hazırlamaya biraz geç kaldık. İnanın bize o kadar rahatsız olduk ki. Tur otobüsleri akın akın gelmeye başladı ve herkes eşyalarımızın etrafından, çadırımızın yakınlarından dolaşmaya başladı. Diyeceğimiz o ki yapabiliyorsanız hafta içine denk getirmeye çalışın.

Bir de bahsetmek istediğimiz Yedigöller yolu üzerinde bulunan Hindiba Doğa Evi. Burası hem bir kamp alanı hem de bungalovlar bölgesi. İşletmenin kendine ait çadırları bulunuyor (dilerseniz bu çadırlarda konaklayabilirsiniz) isterseniz siz kendi çadırınızı getirip boş alana kurabiliyorsunuz.

Peki nedir Hindiba Doğa Evi’ni Yedigöller’den ayıran özellikler? Duş var, akşam yemeği ve sabah kahvaltısı var, elektrik var; var da var. Burası bize, 1 günden daha uzun süreli kamp kurmak isteyenler için ideal olabilir gibi geldi. Ancak hizmet karşılığında tabii ki ücret artacaktır. Arayarak bilgi alabilirsiniz.

Hindiba Doğa Evi sayfasına bu linkten ulaşabilir, bilgi alabilir ve inceleyebilir ve rezervasyon yapabilirsiniz. (Linkte işletmeye ulaşabileceğiniz iletişim numarası ve adres de var).

Yedigöller Bungalov – Otel Önerileri

Yok sen bizi kamp falan uğraştırma, sıcacık bir bungalov ver bir de terası olsun diyorsanız Yedigöller bungalov isimlerini vereceğiz ancak birkaç uyarıyla birlikte:

Yedigöller Habitat Mesire Evleri

Burası tam aradığınız gibi bir yer yani Yedigöller’in içinde bulunuyor. Biz deneyimlemedik ancak deneyimleyen arkadaşlarımızdan duyduklarımızı ve okuduğumu yorumları aktaralım, karar sizin. Öncelikle bungalov da olsa kamp yapar gibi gelmek gerekiyor. Ne demek istiyoruz? Yani yanınızda yine yiyeceğiniz içeceğiniz, market alışverişinizin olması, sonbahar – kış da yine kalın giyinmeniz gerekiyor. Zaman zaman içeride ki sıcaklığın azaldığını unutmamak gerekir.

Bir diğer şikayet ise ortamın kalabalıklığı ile ilgili. Bazıları sessiz sakin bungalovların bulunduğu bölümler de konaklarken bazıları ise teraslarının önünün rahatsız edici derecede kalabalık olduğunu söylüyor.

Bungalovlar 4-6 kişilik. Fiyatlar ise 400 – 700 TL. arasında değişiyor. Kalabalık gelirseniz kişi başı daha uygun fiyata gelecektir.

Son olarak çok hizmet beklememeniz gerektiğini hatırlatalım ve bununla paralel olarak fiyatlar pek de uygun değilmiş. Daha detaylı bilgi için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Hindiba Doğa Evi

Yedigöller kamp alanları kısmında buradan bahsetmiştik. Hindiba Doğa Evi Yedigöller içinde bulunmuyor; Yedigöller yolu üzerinde. Aslında imkanları, keyifli ortamıyla epey bir övgüyü toplamış. Akşam yakılan ateşleri, doğal yaşamı insanları kendine çekmiş. Yedigöller’i gezdikten sonra buranın 2 – 3 kişilik bungalovlarında konaklayabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak, rezervasyon yaptırmak için linke bakabilirsiniz.

Yedigöller Çevresi Konaklama

Yedigöller çevresi konaklama için Hindiba Doğa Evi dışında;  Çam Pınar Doğa Evleri, Yedigöller Aile Pansiyonu, Yedigöller Tarlabaşı Aile Pansiyonu‘na üzerlerine tıklayarak göz atabilirsiniz.

Yedigöller Gezilecek Yerler – Yedigöller Yapılacaklar

Buraya kadar kapsamlı bir Yedigöller rehberi çıkarıldıysa; Bolu Yedigöller’de yapmadan dönmeyin! diye iddalaşacağımız listeyi hazırlamanın vakti gelmiştir. Haydi o zaman Yedigöller gezilecek yerler listesine.

Yedigöller’de Yapabileceklerinizin Listesi

Yedi Tane Gölü Gezmek

Adı üstünde, Yedigöller’de tam olarak yedi tane göl bulunuyor. Yedigöller göllerinin ismi: Büyük Göl, Nazlı Göl, Küçük Göl, İnce Göl, Sazlı Göl, Derin Göl, Serin Göl

Vaktiniz varsa bu göllerin hepsinin etrafını gezebilir, fotoğraf çekilebilirsiniz. Vaktiniz kısıtlıysa fotoğraflarda gördüğünüz ve en meşhur olan göller Büyük Göl ve Nazlı Göl.

Sabah Erkenden Doğada Uzun Bir Yürüyüş

Sabahın köründe kalkmak aslında Yedigöller’de konaklayanlar için daha mümkün çünkü dışarıdan günübirlik gelip buranın kapısına 7:00’da dayansanız da içeri alımların 8:30’dan sonra başladığını belirtmiştik. Yine de koşullar ne olursa olsun uzun bir yürüyüşe çıkın, bol oksijeni depolayın.

Gülen Kayalar, Pisagor Üçgeni ve Dilek Çeşmesi’ne Ziyaret

pisagor üçgeni
Pisagor Üçgeninin Altı

Gülen Kayalar’ı bulmanız için elbette nokta atışı bir konum veremiyoruz ancak yürürken zaten denk gelirsiniz (yani en azından bize böyle olmuştu). Bir türlü bulamazsanız yakınlarda birilerine soruverin, mutlaka bilirler zaten. Gülen kayaların bir türlü güldüğünü göremeyen ben (Yaren) ve tek bakışta gören Can. Artık siz hangimizin tarafında olursunuz bilemedik 😀

Gülen Kayalar’a yakın bir konumda da Pisagor Ağacı var. “Bunu Pisagor’u neresinde yav” diye söylene söylene ağacın diplerinin, köklerini falan incelemeyin. Kafanızı kaldırın ve gökyüzüne doğru bakın. Tee yukarı da gerçekten de bir “dik üçgen” yarattığını göreceksiniz.

Dilek Çeşmesi; yani aslında bakarsanız rahmetli mi dememiz gerekiyor? Çeşme kurumuş arkadaşlar, akmıyor. Bizde kızgınlığımızı gizleyemedik tabii. Dileriz bu yazıyı okuyan biri çeşmenin önceden aktığını görmüştür veya kim bilir siz gittiğinizde yeniden işlevselliğine kavuşmuş olur. ❤️

Kapankaya Seyir Terası Bolu

Teorik olarak Yedigöller Milli Parkı’nın içinde bulunsa da pratikte içinde bulunmuyor. Yani Yedigöller’e varmaya birkaç kilometre kaldığında Kapankaya Seyir Terası’na rastlıyorsunuz. Aracınızı durdurup merdivenleri çıkıp güzel manzaranın tadını çıkarmanızı öneririz. Peki manzara ne mi? İşin en heyecanlı yeri de burası çünkü manzara Yedigöller! Yani, Yedigöller ayağınızın altında.

Kapankaya Seyir Terası’nda yapabileceğiniz diğer aktivite ise: Manzara fotoğrafçılığı (not ettiniz bile).

Not: Giriş ücreti bulunmuyor. Giriş ücretini denetleyen kimselerde yok.

Yedigöller’de Olta Balıkçılığı Yapın

Yıllın sadece belli aylarında Yedigöller’de balık tutabilirsiniz. Ama tabii bazı şartlar altında. Öncelikle izin verilen aylar içerisinde yine bizzat izin almalısınız ve belirli bir ücret ödemelisiniz.

Yedigöller’de Kamp Yapın / Çadır Kurun

Ne kadar zevkler ve renkler olsa da Yedigöller’de böyle bir şeye niyetlendiyseniz; bu yoldan dönmeyin. Gerekli ekipmanlarla, tam, eksiksiz giderseniz konforlu, rahat ve görsel şölenin içinde güzel bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. YAPILACAK LİSTESİNE EKLENSİN

Sonbahar’da Yedigöller Bir Başkadır

Bir linç kampanyası başlatmış gibi hissediyoruz çünkü yine zevkler renkler muhabbetine geldik. Arkadaşlar bu bizim düşüncemiz. Bizce sarı ve yeşil yaprakların ve gökyüzü mavisinin göllere yaptığı yansımalara tanık olun. Kaçırmayın bu renk cümbüşünü.

Mengen’de Lezzetli Yemekler Yiyin

Yedigöller’e yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta bulunan Mengen bölgesi aşçılarıyla ünlü bir yer. Biz oralara kadar gidemeyip bir benzinliğin kenarına açılan restoran da kötü yemekler yesek de siz Mengen’e doğru gidip damakları şenlendirebilirsiniz.

Bolu Yedigöller

Bolu Yedigöller Çevresinde Yapılacaklar

Yedigöller’e kadar gelmişken diyemiyoruz çünkü vakit ayıramayacak olan, günübirlik gelmiş olan veya gezmek istemeyenler olabilir. Onlar burayı direkt okumadan geçebilirler (bizden size dev hizmet). Ama eğer vaktiniz varsa Yedigöller yol üzerinde uğrayabileceğiniz yerlerin listesini aşağıya yazıyoruz

Bolu Mengen: Mengen’den yukarı da bahsettik. Uzun lafın kısası güzel yemek için Mengen’e gidebilirsiniz.

Abant Gölü: Şöyle düşünün; eğer İstanbul veya Ankara’dan geliyorsanız ilk olarak Abant Gölü sonrasında Gölcük ve en son Yedigöller bulunuyor. Abant deyip geçmeyelim, burada epey fazla gezilecek yer var. Gerek konaklama gerek kampçılar için de ideal. Abant Gölü rehberi için ilerleyen günlerde buraya bir çıkarma yapmak isteriz. Abant Gölü ve Yedigöller arası yaklaşık 2 saat mesafede.

Gölcük Tabiat Parkı: Burası suni bir set gölü. Yürüyüş yapmak, fotoğraf çekmek isteyenlerin uğrak noktası. Geçerken uğrayın deriz.

Safranbolu Evleri: Pek de Yedigöller çevresi olmamakla birlikte Yedigöller’e 3 saat mesafede bulunuyor. Yani Yedigöller’e doğru bir “rota” çizmek isterseniz haritaya burayı da pinleyebilirsiniz. Ama onun dışında Safranbolu zaten birçok şehire yakınlığıyla bilinir ve bu yüzden İstanbul gibi şehirlerden ulaşması kolay, tarihi bir bölgedir. Siz bizi anladınız.

Yedigöller’de Yeme İçme – Yedigöller’de Ne Yenir

Yedigöller’de yeme içme, Yedigöller’de ne yenir? Sorusu bilerek sona sakladık çünkü aslında yazabileceğimiz pek de alternatif yok. Serpme kahvaltıcıları geçin parkın içinde market bile yok. Bunu böyle isyan eder gibi söylemiyoruz, çünkü parkın korunması için kısaca “koruma altında alan” yerler zaten bu şekilde olur.

Yiyecek içeceklerinizi ya yola çıktığınız yerden büyük bir marketten alın ya da Yedigöller’e varmadan yaklaşık 1 saat önce zincir marketlerden biri bir köyde var. Biz alışverişimizi oradan yapmıştık. Bunun dışında önemli olan şu: Çadırda veya bungalov evlerde konaklamanız bir şey değiştirmez; yanınızda işinizi görecek bütün mutfak eşyaları olsun.

Yanınıza alabileceğiniz mutfak eşyaları: Tüp, tava, peçete, çakı (veya bıçak), çatal – bıçak, plastik veya outdoor tabak, plastik veya emaye bardak.

Yanınıza alabileceğiniz alternatif yiyecek – içecek önerileri: Bolca içme suyu, çerez, meyve (elma, muz vs.), kahve, çay, yumurta, sucuk (özellikle soğuk günlerde mükemmel oluyor).

Bunlar dışında illa yer ismi verecek olursak Yedigöller Milli Parkı’nın içinde, Büyükgöl’ün çaprazında Habitat Restoran var. Burası tekel (tek restoran) olduğu için fiyatlar yüksek. Önünüze gelen ortalama kahvaltıya yüksek fiyat ödüyorsunuz. Yine de her şeyinizi unuttuysanız veya mangal falan uğraşmak istemiyorsanız parkın içinde bir alternatif olsun.

Bunun dışında defalarca söylediğimiz gibi Mengen’e kadar gidebiliyorsanız; şefler diyarında damaklarınızı şenlendirin. Bolu’ya özgü yemekleri şeflerin elinden yiyin. (Biz Youtube Yedigöller videomuzda Bolu’ya özgü bir yemek tatmıştık ancak tadı baya kötüydü. Mengen’e kadar gidemeyip yol üstünde bir benzinliğin yanında ki restoranda yemiştik. Siz bu hataya düşmeyin diye söylüyoruz).

İlla yol üstünde bir yer olsun, Bolu taraflarında olsun isterseniz de Afacan Gözleme / Çay Evi, Beyza’nın Terası ve Ayıyakası Teras / Çay Evi gibi yerlere uğrayabilirsiniz.

Bunun dışında da Mengen – Bolu yolu üzerinde Mengen Lezzet Dünyası var. Burası da iyi bir seçenek ve özelliklikle tatlıları övgü topluyor.

O zaman Yedigöller rehberi bizden bu kadar dostlar; seyahatle kalın Seyahatales’le kalın ❤️

Bizi Instagram’dan hala takip etmeyenler varsa üzülürüz: Seyahatales Instagram

Youtube’da da var olmaya çalışıyoruz gibi: Seyahatales YouTube

Donduuuukk!

You may also like

Yorum Bırak