Van Gölü Ekspresi: Ankara – Tatvan Tren Yolculuğu

yazar: yaren kırpıcı

Van Gölü Ekspresi, Ankara – Tatvan arasında sefer yapan eski trenlerden. Hakkında anlatacak çok şey, verilecek çok detay var. Şahsen deneyimlemiş biri olarak “neden bu kadar ünlü oldu?” derseniz aslında en temel cevabı meşhur Doğu Ekspresi’ne bilet bulamayanların imdadına yetişmiş olmasıydı. (En azından benim için durum böyle gelişmişti).

Yaklaşık iki ay Doğu Ekspresi için bilet bulma tüyoları, incelikleri, hileleri falan filan derken asla bilet bulamadığım ve sürecin beni yorduğunu fark ettiğimde Van Gölü Ekspresi’ne denk geldiğim bir tren seferiydi. Eğer bir alternatif arayışı içindeyseniz veya Doğu Ekspresi’ni deneyimlemiş olsanız bile Van Gölü Ekspresi’ni de kesinlikle deneyimlemenizi öneririm.

Başlıklar halinde Van Gölü Ekspresi nasıl bilet alınır, Van Gölü Ekspresi güzergahı, tren sefer saatleri, Van Gölü Ekspresi vagonları, trene binmeden önce mutlaka bilmeniz gerekenler gibi başlıkları aktarmaya çalışacağım.

Van Gölü Ekspresi Nedir?

Van Gölü Ekspresi

Van Gölü Ekspresi, trene adım attığınız an “26 saat sürecek olan bu yolculuk nasıl geçecek” dediğiniz; sonrasında da kendinizi cama yapışmış, manzaralara bakakalmış bulduğunuz, nostaljik; Türkiye’de ki bir tren rotası.

Adı Van Gölü Ekspresi olsa da trenin son durağı Tatvan. Burası Van merkeze pek yakın değil. Otobüs veya feribotla Van merkeze geçiş yapabilirsiniz.

Van Gölü Ekspresi Hakkında Her Şey

Van Gölü Ekspresi durakları, sefer saatleri, yolculuğun kaç saat sürdüğü gibi detaylardan bahsetme vakti. Bu bilgileri okuduktan sonra biletinizi alabilir ve eksiksiz bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Van Gölü Ekspresi Durakları: Geçtiği Şehirler

Van Gölü Ekspresi durakları 60 tane. Bu da demek oluyor ki tren tam 60 kez 1-2 dakikalık duruyor. Ancak bu 60 durak kendi içinde Ana duraklar şeklinde ayrılmış, trenin ana durakları: Eğer Ankara’dan trene bindiğinizi düşünürseniz

Ankara- Kayseri – Sivas – Malatya – Elazığ – Tatvan şeklinde. Peki bu Ana durakların arasında ki mesafe ne kadar? derseniz ortalam bir cevap verebiliriz.

Ankara – Kayseri arası yaklaşık 7 saat, Kayseri – Sivas arası yaklaşık 3.30 saat, Sivas – Malatya arası 4.30 saat, Malatya – Elazığ arası 2.30 saat, Elazığ – Tatvan arası da 6.30 saat sürüyor. (Tamamen ortalamadır, kesin aralık saatleri değildir).

Van Gölü Ekspresi Sefer Saatleri ve Günleri

Van Gölü Ekspresi, Ankara’dan Salı ve Pazar günleri (başka günler yok); Tatvan’dan ise Salı ve Perşembe günleri var.

Van Gölü Ekspresi’nin Ankara’dan kalkış saati: 11.00 ve Tatvan Gar’a varış saati ertesi gün 11:15.

Tatvan Gar’dan kalkış saati: 7.55 ve Ankara Gar’a ertesi gün sabah saatlerinde ulaşıyor.

Bileti alırken sefer saati 24 saat (1245 km.) görünüyor ancak en iyi ihtimalle 26 saat sürüyor. (En iyi ihtimalle diyoruz çünkü rötara denk gelme ihtimaliniz yüksek. Bunu kötü bir şey olarak da söylemiyoruz aceleniz ne? Keyfinize bakın).

Not: Bilet almak için girdiğinizde seferin adı Van Gölü Ekspresi olsa da Tatvan Gar olarak aratmalısınız.

Van Gölü Ekspresi Durakları

Ankara Gar – Tatvan Gar güzergahında ki sırasıyla durakların isimleri: : Ankara – Kayaş – Elmadağ – Irmak, Yahşihan – Kırıkkale – Balışıh – Çerikli – Sekili – Yerköy – Caferli – Şefaatli – Sarıkent – Karasenir – Kanlıca – Yenifakılı – Himmetdede – Boğazköprü – Kayseri – Sarıoğlan – Karaözü – Yeniçubuk – İhsanlı – Şarkışla – Hanlı – Gözmen – Bedirli – Kalın – Yapı – Sivas – Taşlıdere – Bostankaya – Yenikangal – Çetinkaya – Demiriz – Akçamağara – Akgedik – Hekimhan – Malatya – Battalgazi – Fırat – Kuşsarayı – Pınarlı – Baskil – Şefkat – Yolçatı – Elazığ – Yurt – Çağlar – Muratbağı – Palu – Beyhan – Ekerek – Suveren – Genç – Turna – Nurik – Solhan – Kale – Muş – Sıcaksu – Rahova – Tatvan.

doğu ekspresi

Van Gölü Ekspresi Bilet Fiyatları

*Fiyatlar kişi başıdır.

Pulman 58 TL.

Örtülü Kuşetli 77,5 TL.

Yataklı 141,5 TL.

*Yataklı da tek kişi kalmak isterseniz 226 TL.

Bilet almak için baktığınızda fazlaca “pulman” seçeneğinin olduğunu görüp “bilet varmış işte bulmak hiç de zor değilmiş” gidi düşünmeyin çünkü pulman aslında oturma alanı demek. Aşağıda ki başlığımızda daha detaylı bahsedeceğiz.

Bu fiyatlar -tam- fiyatlar, birçok kategoride indirimli biletler bulabilirsiniz. Birkaç örnek verelim: Gidiş – dönüş alanlara %15 indirim, 65 yaş üstü yolculara %50 indirim, öğretmen ve öğrencilere %20 indirimler uygulanabiliyor. Daha detaylı bilgiye TCDD resmi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Van Gölü Ekspresi’ne Nasıl Bilet Alınır?

Van Gölü Ekspresi’ne bilet almak istediğiniz tarih belliyse baştan şunu belirtelim; biletler satışa 1 ay öncesinden çıkıyor. Yani eğer yataklı vagonlarda seyahat etmek isterseniz sayfaya sık sık baksanız iyi olur çünkü satışa çıktığı net bir tarih ve saat yok. Zaten bu yüzden biletler hızla tükeniyor ve denk gelebilen veya sürekli kontrol edenler alabiliyor.

Bileti online almak isterseniz TCDD e-bilet linkinden alabilirsiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Ankara Gar – Tatvan Gar veya Tatvan Gar – Ankara Gar şeklinde bakmalısınız. Van Gar veya Tatvan İsk. seçeneklerine bakmamalısınız.

-444 82 33 müşteri hizmetlerini arayarak da bilet alabilirsiniz.

Biletinizi internet üzerinden aldıysanız çıktı almanıza gerek kalmıyor. Telefonunuza e-bilet şeklinde geliyor. Onunla trene binebilirsiniz.

ANKARA GAR İLETİŞİM:

Tel: 0(312) 309 05 15 / 336 Danışma – Çalışma Satleri: 24 Saat Açık

TATVAN GAR İLETİŞİM:

Tel: 0(434) 827 57 04 – Çalışma Saatleri: 06.30 – 15.30

Van Gölü Ekspresi Vagonları

Tren yolculuğuna çıkmadan özellikle bilet alma aşamasında yanlış bilet almamanız için burası önemli. Şahsen ben sayfalarca yazı okuduktan sonra hangi vagonun ne olduğunu anlamıştım. Tabii sonrasında trene bindiğinizde kafanızda tam oturuyor. Ama daha önce böyle bir trene binmediyseniz, (örneğin Doğu Ekspresi gibi) bu bölümü dikkatlice okuyun deriz. Çünkü hızlı trene benzemeyen, alakası olmayan bir sistem.

Van Gölü Ekspresi’nde 3 ayrı, farklı özellikle vagon var: Pulman, Örtülü Kuşetli, ve Yataklı.

Pulman Vagon

Pulman vagon oturma vagonu. Yani otobüs yolculuğu gibi koltukta seyahat ediliyor. Üç vagon arasında fiyatı en uygun olan pulman vagon. Ancak burada şöyle bir detay vermek gerekir yolculuk 26 saat sürüyor. Bu da 26 saat boyunca oturur şekilde yolculuk yapmanız demek.

Van Gölü Ekspresi ve Doğu Ekspresi trenleri popüler olmadan önce Kars’a veya Van’a trenle gitmek isteyenler genelde pulmanda giderlermiş. Trende hemen yan odamda bulunan bir teyze ve amcamız ise artık hep yataklı vagonlara bilet aldıklarını söylediler. Yani turizmin yanında aslında yataklı vagonlara yerliler tarafından da talepler artmış.

Pulman bileti almanızı tavsiye etmeyiz (özellikle amacınız turistik ise ve 26 saat boyunca trende olacaksanız). Ancak tercih edebileceğiniz bir durum var: Eğer ara duraklardan birinde inecekseniz veya ara duraktan diğer durağa yolculuk yapacaksanız; kısaca yolculuk sürenize göre elbette pulman almanızı tavsiye ederiz.

Örtülü Kuşetli Vagon

Fiyat farkının git gide açıldığını fark etmişsinizdir. Bu vagon 4 kişilik. Özellikle arkadaş grubu olarak gidenlerin en çok tercihe ettiği vagon. Çoğu zaman arkadaş grubu olmayanlarda 4 kişilik örtülü kuşetli vagon alıp hiç tanımadığı 3 kişiyle kalabiliyor. (Tercih meselesi).

İçerisi aslında küçücük bir oda. İlk girdiğinizde 4 tane koltuk (pulman) karşılıyor sizi. Hani buraya 4 kişi nasıl sığıyoruz? Diye düşünmeden önce koltukları çekin ve nasıl yatak olduğunu görün. Koltuklar, 4 kişilik altlı üstlü ranza haline dönüşüyor.

Örtülü kuşetli vagona ilk girdiğiniz anda temiz, açılmamış ambalajında çarşaflar veriliyor. Bunları uyumadan önce serebilirsiniz.

Hemen ortasında da küçücük (gerçekten küçük) masa var.

yataklı vagon
Yataklı Vagon

Yataklı Vagon

Ve listenin en sonunda en pahalısı, benim de şahsen deneyimlediğim vagon var: Yataklı vagon.

Burayı mini bir oda gibi düşünün. İlk girdiğinizde hemen sağ tarafınızda küçük bir lavabo, mini buzdolabı, priz ve gerçekten de büyük bir masa sizi kaşılıyor.

Yataklı vagonlar 2 kişilik koltuk şeklinde ve açtığınızda altlı üstlü ranza halini alıyor.

Trenin içi belli bir ısı seviyesinde ancak size soğuk ya da sıcak gelirse odanızın içini kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz.

Yine temiz çarşaf veriliyor. Tek eksik tuvalet kalıyor; o da ortak kullanım alanı.

Daha ne isteriz, bu vagon gerçekten konforlu.

Not: Yataklı vagon 2 kişilik ancak yine tek kişi bütün odayı tutabiliyorsunuz. Ben böyle yaptım. Gece uyumadan önce kapınızıda kilitleyebiliyorsunuz. Kapıda kilit bulunuyor. Kısacası kendinizi güvende ve iyi hissediyorsunuz. Geriye sadece tren seyir halindeyken uyumak kalıyor, bu da bambaşka bir deneyim oluyor.

türkiye tren

Van Gölü Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Trenin İçi

Vagonları anlattık, sefer saati ve günümüzü belirledik geriye kaldı tren hakkında bilmeniz gerekenler. En iyi ihtimalle 1 gecenizi geçireceğiniz tren hakkında aklınızda soru işareti kalmaması için size deneyimlerimiz doğrultusunda ufak bir liste yaptık.

Tuvaletler

Yataklı vagonların bile içinde tuvalet yok maalesef. Ortak kullanımda. Ama her vagonda arkada ve önde olmak üzere 2’şer tane tuvalet var. Yani ben Yataklı vagonda kalırken bu konuda zorlanmadım. Her oda da 2 kişi olduğundan ve sayı az olduğundan mı bilinmez ama ortak kullanım olması benim için çok kritik değildi.

Valiz Meselesi

Van Gölü Ekspresi için valize ayrı bir başlık açmayacaktık ama bu yönde sorular aldığımız için değinmek istedik. Bizim o bildiğimiz yüksek hızlı trenler (YHT) gibi trene girdin hop valizleri belirli bir yere koy gibi bir durum yok. Yani valizleriniz, çantalarınız tamamen sizin sorumuluğunuzda.

Zaten özellikle yataklı vagonlardan birindeyseniz lavaboya giderken, içeride bıraktığınız valiziniz güvende oluyor. Kapılarda kilit var ve şahsi odanız haline geliyor.

Van Gölü Ekspresi ve Evcil Hayvan

Ben seyahatim sırasında denk gelmedim ama evcil hayvanınızı ekstra ücret karşılığı yanınıza alabilirsiniz. Ancak önemli olan şu: maalesef örtülü kuşetli ve yataklı vagonlara evcil hayvan kabul edilmiyor. Petiniz ile seyahat edecekseniz pulman da gitmek durumundasınız.

İnternet & Wi-Fi

Baştan belirtelim trende Wi-Fi yok. Benim operatörüm Turkcell ve çoğu zaman telefon çekiyordu. Çekmediği yerler genelde tüneller vs. oluyor. Ama çok sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Van Gölü Ekspresin’de Alkol Yasağı

Yönetmelikte “trende alkol yasaktır” yazsa da özellikle yataklı vagonlarda denk gelebilirsiniz. Bazen görevlilerin uyardığını da duyarsınız; hasır altı ettiklerini de.

Özellikle yataklı vagonda kendi odanızdaysanız problem olmuyor çünkü göze batacağınız bir durum olmuyor.

Yine de başkaları rahatsız olur veya şikayet ederse başınız derde girebilir.

Molalar – Duraklar

Trenin durakları, durduğu yerler kulağa pek hoş gelse de; şöyle ineyim de biraz gezeyim gibi gelse de asla böyle bir şeye vaktiniz olmuyor. Genelde molalar 4-5 dk. civarı sürüyor. Onda da trenin hemen önüne sigara içmek isteyenler iniyor.

Zaten gidilmesi gereken km. yeterince fazla bu yüzden tren uzun uzun molalar vermiyor.

Bizden size uyarı; sefer sırasında trenden inip kalan bile oldu. Tren bu tür hataları kabul etmiyor. Eğer içeri de arkadaşınız varsa size kalan eşyalarınızı kargo yapıyor ve sizde kaldığınız şehirden ya uçağa binip devam edersiniz ya da otobüse. (Bizim trende durakta kalan arkadaş aile evine gitmişti 😀).

van gölü ekspresi
Trenden Manzara

Van Gölü Ekspresi’nde Yeme – İçme

Eskiden “yemekli vagon” dedikleri olay varsa da biz ona denk gelemedik. Şahsen denk gelmediğim için de pek üzülmedim. Çünkü defalarca hijyenik olmadığını duymuştum.

Bizim yolculuğumuzda kantin sistemi vardı. Yani sadece paketli abur cubur satılıyor. Gözünüzde çeşit çeşit paketli gıda canlanmasın. 2 – 3 çeşit bisküvi falan oluyor.

Görevli odalara uğrayıp gelecek durakta kendine dürüm yaptıracağını söyledi. İster misiniz diye sorduğu için üstüne atladık tabii. Doğu Ekspresin’de trene sipariş verdiğiniz cağ kebabı gibi beklentiye girmeyin. Bildiğiniz kalın pidenin içine sarılmış et geliyor. Yani pek iç açıcı değil.

Siz kendi sevdiğiniz şeyleri, yiyecekleri detaylı bir şekilde planlayıp yanınıza alın derim. (Sabah kahvaltısında yediklerinizden, çerezinize, meyvenize, suyunuza kadar düşünün).

Van Gölü Ekspresi: Yanınıza Almanız Gerekenler

Buraya kendi yanıma aldıklarımdan da yola çıkarak, yanınıza almanız gereken kritik şeylerin listesini yazacağım. Koydukça yanlarını tikleyebilirsiniz. Tren yolculukları için yanınıza almanız gerekenler listesi:

 • Çoklu priz (yataklı vagonların içerisinde priz var ancak tabii ki yetersiz. Özellikle birkaç kişi birlikte seyahat ediyorsanız kesinlikle ihtiyacınız olacak).
 • Pijama ve terlik (tren 1 tam günden de fazla sürüyor ve özellikle benim gibi rahatınıza düşkünseniz yanınıza almalısınız. Pijamanız ne çok ince ne çok kalın olsun. Trenin içinin sıcaklığı yerinde oluyor; yataklı vagonlarda zaten içerinin sıcaklığını kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz).
 • Göz bandı (bunu neden yazdığımı daha önce trende uyuyanlar anlayacaktır. Özellikle pencereye doğru yattığınız için ara ara sokak lambaları gözünüze gözünüze giriyor. Bunu önlemek için yanınıza alabilirsiniz).
 • Tuvalet kağıdı, rulo peçete ve ıslak mendil (hayat kurtarır).
 • Sabun, el ve yüz havlusu (özellikle yataklı vagon bölümündeyseniz küçücük, kendinize ait bir lavabonuz olduğundan bahsetmiştik. Ortak kullanım alanına gitmeden burada elinizi yüzünüzü yıkayabilirsiniz).
 • Yastık kılıfı -çarşaf- (DİKKAT! Defalarca tertemiz çarşaf verdiklerinden bahsetmiştik ancak yatağa serdiklerinizden değil de özellikle yastık kılıfı almak isteyebilirsiniz. Ben kendi yastık kılıfımı götürmüştüm).
 • Yiyecek – içecek (sabah kahvaltınızdan akşam yemeğinize, atıştırmalık çerezinize ve içeceğinize kadar düşünün).
 • Çatal – bıçak – tabak – bardak (biz bardağımızı cam almıştık ancak özellikle gidiş veya dönüşü uçakla yapıyorsanız kırılma tehlikesini göz önüne alın. ! Not: Uçakla gidiyorsanız ve sırt çantalı veya kabin valiziniz varsa bıçağı sorun ediyorlar. Sırf bu yüzden valizinizi aşağı vermeye göze alın).
van gölü ekspresi , tren

Yanınıza Almanız Gerekenler Listesi Devamı…

 • Odanızı süslemek için zevkinize göre ışıklar veya süsler (odanızı dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz).
 • Kart oyunları, arkadaş grubu oyunları (özellikle akşam olunca seyredebileceğiniz bir manzara kalmadığında en güzeli arkadaşlarla sohbetler ve oynadığınız oyunlar oluyor).
 • Tablet, laptop (blog yazmak için de doğru bir ortam olabilir ne dersiniz? 😊)
 • Mini elektrikli cezve veya termos (elektrikli cezve gerçekten hayatımızı kurtarmıştı; sabah kahvesi pek keyifli oluyor. Böyle bir şeyiniz yoksa bile alın derim zaten fiyatları çok uygun. Almadan önce elektrikle çalıştığına emin olun!)
 • Fotoğraf makinesi, telefon (veya fotoğraf – video çekebileceğiniz ve anı ölümsüzleştirebileceğiniz herhangi bir şey!)
 • Bluetooth hoparlör (şüphesiz trenin vazgeçilmez eşyası. Her odadan farklı müzik sesleri yükseliyor ve koridora çıktığınızda bizzat bütün seslerin karıştığına tanıklık ediyorsunuz).
 • Kişisel bakım eşyaları (trendeyiz diye sabah kalkıp saçımı taramayalım mı yani? Zaten küçük lavabonuzda dişlerinizi de rahatlıkla fırçalayabilirsiniz)
 • Minik tüpler (EĞER ELEKTİRİKLİ KAHVE MAKİNENİZ YOKSA ve almaya da niyetli değilseniz bizim gibi bu kamp tüplerinden götürebilirsiniz. Kahvaltı hazırlamak; yumurta yapmak gibi durumlarda epey kolaylık sağlar ancak yine bir taşıma yükü ve eğer gidiş veya dönüşte uçağa bineceksiniz bagajınızı aşağıya vermeniz demek).
 • Masa örtüsü (bence odaya sıcaklık katan şeylerden biri. Aynı zamanda yemek yerken de serebilirsiniz).

Van Gölü Ekspresi ile Ne Zaman Gidilir?

Zevkler ve renklerin tartışıldığı bölümümüze hoş geldiniz. Baştan söyleyim ben kışın, kış manzaraları eşliğinde; karla kaplı yollardan geçtim. Bence yine görsel bir şölen sunuyordu. Ancak şöyle bir sıkıntı vardı: Van Gölü Ekspresi ile Van’a kadar gelenler için Akdamar Adası vazgeçilmezdir. Biz de görmek için gittiğimizde hava gerçekten kötüydü ama şansımıza tekneler kalktı ve bizi adaya götürdü.

Akdamar Adasın’dan Van merkeze geri dönmek için de sezon olmadığı için hiç ulaşım aracı yoktu. Bu yüzden belli bir yere kadar otostop çekip sonrasında dolmuşa binme şansımız olmuştu.

Diğer taraftan “sezon” diyebileceğimiz aylar Mayıs ve Haziran ayları. Trende ki manzaralar bu sefer yeşilliklere dolu. Akdamar Adası daha bir canlı ve muhtemelen ulaşım çok daha kolay.

Seçim sizin…

akdamar adası

Hangi Yöne Bilet Alalım?

Yine benim tercihimi söyleyerek başlıyorum. Ben Pegasus ile Van’a gittikten sonra burayı gezip Tatvan’a geçtim. Burada 1 gece konakladıktan sonra ertesi gün gün doğarken Tatvan Gar’a gittim ve tren yolculuğum başladı. Yani Tatvan – Ankara şeklinde yaptım. Böylelikle sabah bütün manzarayı gördüm ve ertesi gün Ankara’da gözümü açtım.

Bunlar dışında gidiş – dönüşün hepsini trenle yapanlar da vardı. Bana ilk başta “çok yorucu olmuştur” hissi uyandırsa da Ankara’ya vardıktan sonra “bir tur daha giderdim, keşke bitmeseydi” dediğimi hatırlıyorum.

Van Gölü Ekspresi mi Doğu Ekspresi mi?

Başlamadan size şu soruyu sormak istiyorum: Gerçekten arada seçim yapmanız mi gerekiyor?

Eğer böyle bir koşulunuz yoksa ikisinide deneyin derim. Evet tren aynı tren; içinde ki sistem aynı ama varış noktaları bambaşka. Doğu Ekspresi sizi alıyor Kars’a götürüyor. Kars’da Çıldır Gölü’nü görmelisiniz, Kars mutfağını deneyimlemelisiniz, tarihi dokuya tanık olmalısınız ve daha birçok şey. Van Gölü Ekspresi’ne ise yaz aylarında gidip Akdamar Adası’na çıkarma yapıp; otlu peynirin tadına bakmalısınız.

Yine de farklılıkları da var tabii. Mesela Van merkezden kalkmadığı için Van Gölü Ekspresi’ne ulaşım daha zor. Önce Tatvan’a gitmelisiniz ancak Tatvan’da havaalanı da yok. Ve tren sadece haftada 2 gün olduğu için çalışanlar için zorluk çıkarabiliyor.

Ama tabii ki bunlara rağmen iyisi mi siz her iki ekspresi de deneyimlemeye çalışın.

van akdamar adası , seyahatales için

Van – Tatvan Ulaşımı

Benim gibi dönüş yolu için treni seçtiyseniz Van’dan Tatvan’a gitmeniz gerecek çünkü Tatvan’a en yakın havaalanı Van.

Van’dan Tatvan’a feribot, otobüs veya dolmuşla gidebilirsiniz.

Feribot yaklaşık 4 – 5 saat sürüyormuş ve doldukça kalkıyormuş, bir düzen yok yani. Biz bu yolu tercih etmedik. Otobüs için bilet alıp yaklaşık 2 saat yolculuğun sonunda Tatvan’a vardık. (Yolda 2 kez polis çevirip kimlikleri topladı).

Yani kısaca otobüs ile Van Gar’dan – Tatvan Gar’a geçiş yapabilirsiniz.

Son: Instagram ve Youtube’da da Var Olmaya Çalışıyoruz

Instagram: Seyahatales

Youtube: Seyahatales

Seyahatle kalın; Seyahatales’le kalın ❤️

You may also like

Yorum Bırak