Tiny House Nedir? Minimalizm

yazar: can

Tiny House denildiğinde aslında “küçük ev akımı” olarak bir tanım yapabiliriz. Fakat bu akımın nereden çıktığı konusunun 2008-2012 yılları arasında yaşanan Ekonomik Kriz olduğunu söylesek, bir miktar şaşırabilirsiniz. Şahsen biz ilerde bir tiny house sahibi olmak isteyen bir çift olarak, bu bilgi karşısında şaşırmıştık.

Nereden Çıktı Bu Tiny House?

Tiny House nereden çıktıdan derken, aslında 2008 Ekonomik Krizi neden çıktı ve etkilerinin bir uzantısı olarak ortaya ne çıktı?

Kriz dönemi gelişmiş batı ülkelerinde yaşayan bazı insanların “daha küçük evlerde“, “daha az masrafla” ve “çevreye daha az zarar vererek yaşama” fikirlerine dayanarak ortaya çıkmıştır.

2008-2012 Ekonomik Krizi (Mortgage Krizi)

Bu kriz hakkında sayfalarca yazılabilir fakat tiny house üzerine doğrudan etkisine bakacak olursak; sebebinin emlak piyasası üzerine verilen düşük faizler ve bu sebeple emlak piyasasındaki suni artış olduğunu söyleyebiliriz. Bu süreçte ise tüm Dünya’da emlak piyasasının yönü aşağıya çevrildi ve ciddi bir kriz dünyayı sarstı.

İşte tam bu noktada Sarah Susanka isimli bir Amerikalı Mimarın yaklaşık 10 sene önce ortaya attığı, “daha büyük değil, daha iyi inşa etmek” kelimeleri tüm Dünya’daki Tiny House Adımlarının Başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Biz genelde bir fikrin koşarken yada tuvalette aklımıza geldiğini söyleriz. Bakalım Sarah Susanka bu küçük ev fikri hakkında neler söylemiş.

Sarah Susanka:

“1990’lı yıllarda 10 yıllık bir mimar olarak iş çıkışı Des Moines, Iowa bölgesinde araba sürüyordum. Evlerin boyutlarının çok büyüdüğünü farkettim, bu durum kesinlikle çekici olmaktan uzaklaştırıyordu. Kilometrelerce kendini beğenmiş ve ruhsuz evlerden başka bir şey görememiştim.

Sarah Susanka küçük ev akımı

O dönemler insanların yaşamını yansıtan evler yerine, insanların isteklerini anlatan evler tasarlıyordum.

Bu yaşadığım olay (The Not So Big House) kitabının ilhamı oldu ve kısa sürede ilgi gördü. Mimar kimliğimin yanına, yazar ve konuşmacı kimliğimi de eklemiş oldu.

İşte o gün ortaya atılan bu fikir 2008 Ekonomik Krizi sonrası (sebeplerinden büyük kısmı emlak sektörü olmasının da etkisi büyük) daha da önem kazandı. Minimalist yaşamın emeklediği dönemler denebilir.

Burada yazıya bir ara verip, dünyada hızla büyüyen bu akımın Türkiye’de de geliştiğini söyleyebilirim. Bunun için Türkiye’de kalınabilecek 5 Tiny House evini içeren bir yazı hazırladık.

Türkiye’de Gidilebilecek 5 Tiny House Evi (tık tık)

Tiny House Yaptırma Maliyeti Ne Kadar? (Küçük Ev Maliyeti)

Türkiye’de sürekli artan 2 piyasa var:

Emlak Piyasası” ve “Otomobil Piyasası

Evinizi satsanız haftaya aynı paraya alamazsınız. Arabanızı satsanız 1 hafta beklerseniz fiyatı artar desek malesef kinaye yapmıyoruz. Bu yüzden emlak piyasasına göre bu evlerin fiyatları uygun diyebiliriz. Fakat birim olarak bakıldığında ve güzel bir şeyler ortaya çıkmasını isterseniz 100.000’li rakamların üstüne çıkmanız gerekebilir.

Bununla ilgili youtube “daire” kanalında güzel bir örnek ev videosu mevcut. Bu video aslında ilk başta Sarah Susanka felsefesi olan “daha büyük değil, daha iyi inşa etmek” kelimelerinin betimlemesini en iyi anlatan videolardan biri.

Ne Dersiniz, yılın 365 günü bir tiny house’da yaşanılabilir mi?

Son zamanda tekerlekli olanları da mevcut ve karavan ruhsatlı geçiyorlar. 2.0 motorlu herhangi bir araç ile karavan olarak da kullanmanıza olanak sağlıyor. Karavanla tam zamanlı seyahat etme fikri oldukça etkileyici, fakat bir tiny house ile nasıl olur bilemedik…

Türkiye’deki Bazı Tiny House Evleri

Marmaris Söğüt Tiny House

Marmaris Söğüt Tiny House küçük ev
Marmaris Söğüt Tiny House

Marmaris Söğüt Tiny House ortalama 300-400 lira ödeyerek 2 kişiyle konforlu, 4 kişiyle de abartarak kalabileceğiniz bir yer.

Charming Ecologic Tiny House With pool Acces

Charming Ecologic Tiny House With pool Acces Küçük ev
Charming Ecologic Tiny House With pool Acces

Charming Ecologic Tiny House With pool Acces, Fethiye bölgesinde bulunan ortalama 600-700 lira ödeyerek 3 kişiye kadar konaklayabileceğiniz bir tiny house evi.

Dünya’daki Bazı Tiny House Evleri

Dünya’da hızla ünlenen bu küçük evler oldukça iddialılar 🙂

Field House

Field House
Field House, Birleşik Krallık

Gecelik ortalama 900-1000 lira ödeyerek kalabileceğiniz 2 kişilik doğanın içindeki bir tiny house evi: Field House (tık tık)

Minimalist yaşama oldukça örnek bir konsept. Kafa dinlemelik, huzurlu bir yer. Uzun sürede ben kesin sıkılırım, ama dönem dönemde ihtiyaç duyduğum yerin tam kendisi.

Villa Sunnyside Gartenhaus

Villa Sunnyside Gartenhaus, Dresden tiny house
Villa Sunnyside Gartenhaus, Dresden

Gecelik ortalama 400-500 lira ödeyerek konaklayabileceğiniz 2 kişilik doğa evi. Almanlar her zaman farklı bir dokunuş yapıyorlar, bunu hissettiriyor.

Villa Sunnyside Gartenhaus

Unique and Secluded AirShip with Breathtaking Highland Views

En iyi tiny house küçük ev
Unique and Secluded AirShip with Breathtaking Highland Views, Iskoçya

Ömrümüzün sonuna kadar burada yaşayabiliriz. Zaten öyle bir yer ki Airbnb Plus ünvanını da kapmışlar.

Airbnb Plus demişken: Airbnb Nedir? Airbnb Plus Nedir? yazısına da bekleriz.

Gecelik 2 kişi ortalama 1.500 liraya burada kalabilirsiniz.

Minimalist Yaşam Felsefesi

Minimalizm akımının bir izdüşümü olan “tiny house” üzerine oldukça detaylı baktık. Eğer yazının buralarına kadar okuduysanız minimalizm hakkında birkaç noktanın da ilginizi çekebileceğini düşünüyorum.

1960’lı yıllara köken uzatan sadelik ve nesnellik temelli bir akımdır minimalizm. Hayatta başarıya giden yolda ve mutluluğa uzanmayı anlatır.

Aslında Tiny House tercih eden insanlar paraları olmadığından değil, tercihlerinden ortaya doğmuştur. Beklentileri hayaller, yönelimlerin bir sonucudur.

Aslında azla yetinmek gibi bir fakir edebiyatı değil; çoğu parçalamak ve doğru yerlerde kullanmak diyebiliriz. Hatta Çoğun içinde kaybolmamak bile diyebiliriz.

Bununla ilgili detaylı bir şeyler yazacağım fakat minimalizm bugün bu yazıyı yazdığım macbook’u, bu yazıyı okuduğunuz iPhone telefonunun mimarı Steve Jobs’ın siyah kazağı ve kot pantalonudur.

Yani milyonluk şehir evlerinden kaçış değil, insanların hayallerinin ev almak olmasına karşı başlatılmış toplumsal bir hareketlenmedir. Tekrar hayal kurabilmeleri için, yeniden ve yine.

Seyahatle Kalın, Seyahatalesle Kalın! Küçük Ev Yorumlarınızı bekliyoruz 🙂

You may also like

2 yorumlar

Türkiye'de Konaklayabileceğiniz 5 "Tiny House Evi" Seyahatales 12/08/2020 - 19:17

[…] Öncelikle sizin için hazırladığımız Tiny House nedir? yazısı için linke buyrun: Küçük Ev Akımı: Tiny House […]

Cevap
Urla Demircili Koyu | El Değmemiş, Keşfedilmemiş Seyahatales 06/01/2021 - 19:28

[…] Tiny House‘da kalmak istiyorsanız, bu liste işe yarar. […]

Cevap

Yorum Bırak