Tek Başına Seyahat: Neden Tek Başına Seyahat?

yazar: yaren kırpıcı

Tek başına seyahat konusuna “odalarda ışıksızım” modunda gireceğimizi düşünüyorsanız, yanıldınız. Ya da “Seyahatales” olarak nasıl yalnızsınız, korkunç, buyur bir de buradan yak” moduna bağlayacağımızı düşündüyseniz yine yanıldınız. 

Biz de birbirimizi bulmadan önce tek başına seyahat eden, keşfetmeyi seven ve bundan oldukça keyif alan insanlardık. Hatta birbirimizi tek başımıza çıktığımız bir yolda bulduk!

seyahatales için

Eğer şu an bu yazıyı okumaya karar verdiysen içinde bulunduğun ihtimalden birkaçını saymak isterim: 

Bir seyahate çıkmak istiyorsun; biraz cesaret almak için daha önce bu yola tek başına çıkmış insanlardan tavsiye almak istiyorsun (ben de ilk yolculuğuma tam olarak bu şekilde; Google’a tek başına seyahat? Tek başına seyahat edilebilir mi? Zorlukları nelerdir? Gibi sorular sorup cevaplarını okuyarak başlamıştım) 

Muhtemelen tek başına kalma sebeplerinden biri de arkadaşlarının sürekli “bir işinin çıkmasıdır (!)” Tamam yaparız, kesin yapalım gibi ortamlarda konuşulan, planlanan birçok şeyin askıda kalmasıdır, ya da plana gelince “paramız kalmadı” gibi söylentilerdir.

Elbette seni tek başına seyahat etmeye iten birçok farklı sebepten sadece birkaçı bu saydıklarımız.

Veya konudan biraz daha bağımsız bırakın tek başına seyahati aklımda seyahat kavramı bile yok ben sadece okumaya geldim diyorsanız: Belli mi olur belki aklınıza tek başına seyahat kavramını yerleştirir, değiştirir, farklı bir bakış açısı kazanmanıza sebep oluruz. O zaman başlıyoruz: Bu yolda kahramanımızı neler bekliyor? 

Tek Başına Seyahat Etmeye Karar Verdiysen: Kır Zincirlerini

Tek seyahat etme konusuna Tarkan ile giriş yapıyoruz: Kır zincirlerini! 

Konfor alanının dışına çıktın, özgürsün. Ayak uydurman gereken tek bir kişi bile yok. Sabah kahvaltın için canın kruvasan istedi ama arkadaşının canı da serpme mi istedi? Tek seyahat ediyorsun dostum, haydi kruvasan yemeye!

Seyahatales için-tek başına seyahat

Tek Başına Seyahat: Fakat Sosyallik?

Tek başıma Avrupa turuna giderken en son odamda “Ben nasıl arkadaş edineceğim?” Diye düşüncelere daldığımı hatırlıyorum. Ne gereksiz bir kaygıymış! 

Yolda senin gibi gezmekten, keşfetmekten müthiş keyif alan insanlara denk geleceksin. Bir zorlukla karşılaştığında uzanan bir yardım eli bulacaksın. Yol sormak için yanına yaklaştığın biriyle muhabbette dalacaksın. Güzel bir kız/yakışıklı bir erkek göreceksin ve “ne kaybederim” diyerek merhaba diyeceksin. Gittiğin şehirlerde ki yerlilerle tanışacak, yeni kültürlere merhaba diyeceksin. 

İhtimaller uzayıp gidiyor. Tek başına seyahat ederken ya bu ihtimallerden birini veya birden fazlasını yaşayacaksın, ya da kendi ihtimallerini yaratacaksın. 

Minik bir tavsiye: En kolay sosyalleşebileceğin yerlerin başında hosteller geliyor. (Hosteller pek çoğumuzun sandığı gibi, pis, kalabalık odalar, ortak tuvaletler değil. Bu konuya açıklık getirmek için hostesler linkimize el atınız)

Tek Başına Seyahat ve Ekonomik Denge

seyahatales için

Bu ne biçim başlık demeyin, biz iktisat okuyoruz… Ne demek istedik? 

Tek başına seyahat ediyorsun, güvenebileceğin kimse yok. Paran da eşyaların da her şey sana kadar var. Bu yüzden planlı olmalısın. Bu seyahat sana ekonomik olmayı, yarınlarını düşünmeyi öğretecek. 

Taksiye, ubere bindiğinde bölüşebileceğin bir arkadaş grubun yok. Konakladığın yerlerin masrafları sadece sana ait. Bu yüzden bütçe dengelemek önemli bir detay.

Tek Başına Seyahat ile Potansiyelini Gör

Potansiyelini fark etmek ve sınırlarını görmek. Seyahatin boyunca yaşayacağın olaylarda yalnızsın. Bilet almak gerektiğinde, yolunu kaybettiğinde, olumsuzluk yaşadığında. Kısacası her şeyde! 

Yapabileceklerini göreceksin, yapamam dediğin şeyler için sınırlarını zorlayacaksın ve belki de içinden çıkan sen’e sen bile şaşıracaksın.

Ufkunu Genişlet!

Belki de günümüzde en çok ihtiyaç duyulan madde budur. 

Eğer kabuğundan çıkmazsan, hep aynı yerinde dönüp durursan. Hep aynı yerlere gider, aynı insanlarla vakit geçirirsen verim giderek düşer. İktisatta buna “Azalan Marjinal Fayda” adı verilir. Tıpkı çok açken yediğin bir tabak yemeğin 2. 3. 4. Tabağından aldığın verimin düşmesi gibidir.

Bu döngüyü kırmak için de yapman gereken hiç kimseyi, hiçbir şeyi beklemeden tek başına seyahate çıkmak. 

Adım attığın her farklı kültür sana yeni bakış açıları kazandıracak. Tanışma fırsatı bulduğun her yeni insan da ufkunu genişletecek.

Ve geri dönmeye karar verdiğinde kırdığın zincirler, yıktığın tabuların ile geri döneceksin. 

Tek Başına Seyahat Ediyorsun: Dikkatli Ol

seyahat etmek

Hayatta her şeyin iyi yönleri kadar olumsuzlukları da var. 

Tek başınasın; dikkatli olmalısın. Pasaportunu, cüzdanını paranı çaldırmak başına gelebilecek en kötü senaryo. Böyle zamanlarda yanında bir destek, teselli eksiği yaşayabilirsin. Tek göğüslemen gereken böyle zor bir durumu yaşamamak için lütfen dikkatli ol, eşyalarına sahip çık. İyi insanlar kadar kötü insanlarda var; unutma.

Ülkeden Ülkeye Değişir

Tek başına seyahate çıkmadan önce gideceğin yerleri araştırmalısın. Bölgeden bölgeye koşullar farklılık gösterebiliyor.

Bazı ülkeler de hırsızlık ve suç oranları fazla olabiliyor, bazılarında halk çok sıcak kanlıyken bazılarında da bilerek kendi dilleri dışında konuşmuyorlar. 

Yani diyeceğimiz o ki her renkten her dilden her türlüsüne denk gelebilirsin. Yukarıda dediğimiz gibi sosyal ol ancak temkinli ol. 

Gece hayatından gündüz hayatına kadar iyi araştırma yap ve unutma iyi niyetle yaklaştığın bir takım insanlar sana aynı iyi niyetle gelmeyebilir. 

Bu konuda da ufak bir tavsiye: Paranı böl. Birazını konakladığın yerde, birazını cebinde, birazını sırt çantanda, pasaportunun içinde, bel çantanda, fotoğraf makine çantasının içinde olacak şekilde bölebilirsin.

Döviz Bozdurma Meselesi

özgürlük-tek başına seyahat

İtiraf ediyorum ben bu olayı tek başıma seyahat ederken çözememiştim. Can ile seyahat etmeye başladığımda bu konulara dikkat etmeye başladım. Aslında yurt dışına çıkarken bütün paramı euro/dolar yapıp gidiyordum ancak para birimi çok başka olan yerler için ülkeye gittiğin zaman paranı çevirmelisin. (Ukrayna’ya gidince elinizde ki dövizi grivnaya -Ukrayna para birimi- çevirmek gibi) 

Bu işlemi yaparken dikkat etmen birkaç detay var. 

Ne yap ne et havaalanında bozdurma. Geç bir saatte uçağın olduğunu varsayalım. Ülkeye indiğinde hemen şurdan elimdeki euroyu/doları bozdurayım taksi vb. Araçlar kabul etmez diye düşünme. Genellikle kabul ediyorlar ya da bulunduğun bölgede Uber gibi uygulamalar varsa karttan ödeme gerçekleştirebiliyorsun.

Ancak baktın hiçbir yol yok, sadece kendi paraları cinsinden ödeme istiyorlar; o zaman yol parana yetecek kadar az bir miktar bozdur.

Şehir merkezine gittiğinde kur farkından dolayı canınız sıkılsın istemeyiz 🙁

Şehir merkezinde de öyle çok kuytu köşelere gidip para bozdurma işlemi yapma. Genelde bilinen change ofisleri tercih edebilirsin.

Tek Başına Seyahat ile Bilet Alma İncelikleri

Bilet alırken kibar ol… (Şaka)

Özellikle gittiğin yer tam sezonda ise kalabalık olacağını tahmin ediyorsundur. Bu yüzden gitmeden önce seyahat planını yaparken biletlerini önceden almaya çalış. Bir yerden bir yere gitmeye karar verdiğinde o gün için bilet kalmamışsa +1 gün fazladan bulunduğun yerde kalma ve bu da sana artı maliyet demektir. 

Biz istediğimiz biletlere genellikle omio.com sitesinden bakıyoruz. Her zaman buradan satın almasak bile, fikir edinmemiz için iyi bir rehber.

Tek Başına Seyahat Ediyorsun: Her Şeyi Mideye İndirme

Seyahat ettiğin yerlerde ki yöresel lezzetleri, değişik tatları, market çikolatalarını, abur-cuburlarını elbette merak ediyorsun, biliyoruz. Biz de bu bataklığa düşüp hatta bazen abartıp seyahatlerimizi yeme üzerine kurduğumuz zamanlarımız oldu. AMA: Unutma tek seyahat ediyorsun ve midenden rahatsızlanma durumunda yine sana bakacak olan kişi sensin. Kendini güçsüz düşürecek şeylerden uzak dur.

Hiç bilmediğin bir yemeği yerken içeriğini mutlaka kontrol et ve yediğin yerlere ekstra dikkat et. SEN DAHA BİZE LAZIMSIN, GÜÇLÜ OL.

Seyahatinde Teksin: Aile ve Arkadaşların Kıymetini Anlamak

seyahatales için-tek başına seyahat

Yazımızın sonuna gelirken duygusallaştık, bu başlık o yüzden. Ama şunu söyleyebiliriz ki bu durum tek seyahat ediyor olsan, ailenle veya arkadaşlarınla da geziyor olsan başına gelmesi muhtemel bir olay.

Cemal Süreya’nın dediği gibi “Seni bir kere öpsem ikinin hatırı kalıyordu

İki kere öpeyim desem üçün boynu bükük”  hesabı. Yani tek başına seyahat  ettiğinde arkadaş, eş dost özlemi çekersin ancak ailenle gitsen de arkadaşlarını özlersin. Arkadaşlarınla gitsen de aileni özlersin. 

Yani bu duruma pek takılmamak gerekiyor. Bunlar güzel, tatlı özlemler oluyor. 

Eğer Tek Başına Seyahatte Yalnız Hissedersen…

Baktın tek çıktığın seyahatinde çok yabancı ve yalnız hissediyorsun. Bir gece oturmuş, hiç bilmediğin bir yerde canın çok sıkılıyor. İŞTE O ZAMAN SİZİN İÇİN DEV BİR HİZMET: 

Bize yazın. 

Tek başına seyahatiniz nasıl gidiyor, ne kadar yol aldın, değişik neler yaşadın ve kimlerin hayatına dokundun, kendine neler kattın. Ya da içinden gelen herhangi bir şeyi bize yazabilirsin. 

Kim bilir belki bu sayede yollarımız kesişir; yolda karşılaşır ya da sana yapacağın tek başına seyahatin konusunda yardımcı olacak bilgiler veririz. 

Bizce sevgi ve deneyim, paylaştıkça çoğalır.  

O zaman ne diyoruz: İYİ YOLCULUKLAR GEZGİN, YOLUN AÇIK, ŞANSIN BOL OLSUN.

SEYAHATLE KALIN;SEYAHATALES’LE KALIN

seyahatales için
Şu tiplere bakın, yolda yalnız hissederseniz bize yazmaya ikna etmişizdir bizce 🙂

Instagram’da hala sizi görüntüleyemiyoruz: Seyahatales ( Linke tık)

Youtube??????? : Seyahatales

Başka yok bitti.

You may also like

Yorum Bırak