Şirince Rehberi: Dünyanın Sonu Gelse Kaçar Mıydık?

yazar: yaren kırpıcı

Şirince’ye neden gittik, neden Şirince? sorularıyla başlama hakkını kendimizde görüyoruz çünkü Şirince’ye özel bir durum için gittik! Normalde her seyahatimizi birlikte detaylı bir şekilde planlardık ama Şirince için bu böyle olmadı. Çünkü: Can’ın doğum günü için sürpriz bir plan yaptım dostlar!!!

Şirince, 10/12

Yani bu geziyi otelinden, gezilecek yerlere, gidilecek mekanlara kadar ben ayarladım ve son dakikaya kadar Can’a söylemedim. Neyse evet duygusal anlar yaşadık, sizle de paylaştık rahatladık.

Doğum günlerinde özel ve güzel bir şeyler yapmak isteyenlerin karın ağrısıdır “Acaba ne yapsam?” Sorusu. Bu yazımız belki hem size küçük bir ilham olur hem de ufak bi kıvılcım yaratarak işinizi kolaylaştırırız.

O zaman bu gezinin haklı gururuyla Şirince rehberimize buyrunuz 😊

Şirince Nerede?

Bu başlığı size koordinasyon bilgilerini vermek için atmadık. Şirince’ye ulaşım sağlamak için nerede olduğunu bilmelisiniz.

Şirince Selçuk ilçesine yaklaşık 8 km uzaklıkta olan bir mübadele köyü. Dolayısıyla Şirince’ye ulaşım sağlamak için öncelikle Selçuk’a gitmelisiniz. 

Şirince’ye Ulaşım: Şirince’ye Nasıl Gidilir

izan ulaşım
İzmir-İzban

Biz İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na indik. İzmir Havaalanında çıktıktan sonra hemen karşıda bulunan İzban durağına geçtik.

Uyarı: İzmir kartımız 1 tane vardı ve İstanbul gibi düşünerek bütün Tl yüklememizi o karta yaptık ancak İzban da bir kartın yalnızca 1 kere basıp geçme hakkı varmış. Bir kart daha aldık. 

NOT: İzmir Havaalanı-Selçuk için tek seferde 7 tl basıyor. (Aktarma için bir daha kart basmıyorsunuz.

Dönüşte de Selçuk metrodan binip 12 tl bastık. Çok uzun bir metro ağı var ve tek basmayla İzmir Kordon’a kadar gittik.

Turnikelerden geçtikten sonra solda ve sağda olmak üzere 2 tane metro var. Biz sağdaki metroya yöneldik. Yaklaşık yarım saat Tepeköy metrosunu bekledik. Havaalanı-Tepeköy 30-45dk arası sürüyor.

Tepeköy’de indikten sonra hemen karşısında ki metroya binip Selçuk durağı için aktarma yaptık. Bu yolculukta yaklaşık 10-15 dk sürüyor. Buradan da biraz yürüdükten sonra Şirince minibüslerine bindik. Minibüs ücreti kişi başı 4 tl. Alabildiğine virajlı bir yol. (Burası bize Yedigöller’e giderken girdiğimiz yanlış yolu hatırlattı.)

şirince ulaşım - şirinceye nasıl gidilir
İzban

Şirince’ye ulaşımı uzun uzun anlatmışız; aman ne zormuş gitmeden vazgeçtim demeyin, aslında kolay. Metroya bin, aktarma yap ve in. Açıkçası Şirince KÖYÜ olarak geçmesine rağmen, özel aracı olmayan bizlere böyle geniş bir ulaşım ağı sağlandığı için epey mutlu olduk.

Şirince’de Konaklama: Sanatbahçem Otel

şirince konaklama - şirince de nerede kalınır
Şirince’de yer alan konaklama listesi

Şirince’yi keşfetmeden önce size biraz Şirince’de konaklama deneyimimizden bahsedelim. Sanatbahçem Otel Şirince yolu üzerinde bulunuyor. Minibüsler tam önünden geçiyor. Aslında bakarsanız Şirince’ye 10 dk yürüme mesafesinde; arabayla da 2 dakika sürüyor ancak yol otoban ve virajlı olduğu için yürümeyi tercih etmeyebilirsiniz.
(Bizi soracak olursanız; biz yürüdük dostlar, sormanız hata. Kenardan kenardan hızlı bir şekilde otelden Şirince merkeze doğru yürüdük)

Şimdi oteli anlatmaya nereden başlasak bilemedik. İlk girdiğiniz andan itibaren sizi içine çeken, hatta zaman zaman büyüleyen bir atmosferi var. Buraya otel demek bizce yanlış olur çünkü burası tam anlamıyla bir “sanat bahçesi” Epeyce geniş bir araziye kurulan Sanatbahçem ev sahipliğini bir çift yapıyor. Aslında başta sadece sanatlarını icra etmek amacıyla açsalar da zamanla organizasyon almaya başlamış.

şirince sanat bahçem otel - şirince butik otel
Sanatbahçem Otel Manzarası

Şirince Sanatbahçem Otel Odaları

Bir villadan dönüştürülmüş 4 tane oda kurmuşlar 4 odanın büyüklükleri ve özelliklerinden kaynaklanan farklılıktan dolayı fiyatlarıda birbirinden farklı. Genelde 350-550 Tl bandında değişiyor. Bir tavsiyede bulunmamızı isterseniz bizce kesinlikle deneyimlenmesi gereken bir yer ancak kış aylarında altyapı probleminden dolayı ısınma konusunda problem yaşayabilirsiniz.

Otelin lobisinde şömine başında sıcacık ortamda yemeğinizi yemek, kahvaltınızı yapmak (Zeynep Hanım’ın ellerinden denemenizi öneririz gerçekten sipariş ettiğiniz tavuk bile farklı baharatlandırılmış ve farklı bir lezzet deneyimi yaşatıyor.) gibi detaylar gerçekten muazzam ancak odalarda altyapı maalesef yetersiz. Tek ısınma kaynağı klima fakat bizim odamız büyük olduğu için içerisi yeteri kadar ısınmadı. Belki küçük odayı tercih ederseniz bu soruna çözüm bulabilirsiniz ama biz ufak bir uyarıda bulunalım. 

sanat bahçem otel şirince
Sanatbahçem Otel, Konaklama Yeri

İtiraf ediyorum aslında gezimizin Şirince olacağı bu otelden sonra belli oldu çünkü önce burayı bulup, beğenip sonra Şirince’ye gitmek karar vermiştim. Özellikle doğum günü gibi sürprizlerde çok çok güzel bir atmosfer sağlıyor. Mutlaka aklınızda bulunsun.

Rezervasyon, detaylı bilgi almak için link bırakıyoruz: https://www.kucukoteller.com.tr/sanatbahcem-otel

Şirince’ye Kaç Gün Ayırmalı?

Şirince Köyü, çok minik bir köy. Yarım günde köyü didik didik edebilirsiniz. Akşam saat 7’den sonra genelde hayat duruyor. Şirince içinde konaklarsanız ne tür şeyler yapabilirsiniz bilemedik ama biz 10 dakika uzakta bulunan Sanatbahçem Otel’in lobisinde, bahçesinde çok keyifli vakit geçirdik.

Şirince; hafta sonu kaçamağı yapmak için ideal, yeterlidir bizce.

Şirince Rehberi: Gezilecek Yerler

1. Şirince Sokakları

izmir şirince manzarası - yaşam
Şirince

Evet, Şirince sokakları başlı başına bir madde olmalı ve övülmeli. Zaten köy küçük olduğu için; ilk işiniz şöyle bir köyü adımlamak olsun.

Eski kaldırımlar, köy yollarına kurulan alışveriş tezgahları, Rum evleri ve bozulmamış yapılarıyla önce burayı adım adım dolaşın, gözlemleyin deriz.

2. Nesin Matematik Köyü, Şirince

Nesin Matematik Köyü

Daha ikinci maddemizde sizi Şirince’den bir miktar uzaklaştırmak istemezdik ancak burayı çok sevdik, seviyoruz. Sevan Nişanyan ve Ali Nesin tarafından Şirince’de kurulan bu köy; matematiği hayatla iç içe yaparak matematiğe dair tabuları yıktırarak öğrencilerin matematiğe karşı olan ön yargılarını yıkmayı hedef edinmiş.

Nesin Matematik Köyü, bağışlarla kurulmuş. Server Tanilli Agorası, Aziz Nesin Amfisi gibi değişik meydan ve cadde isimleri var. Çalışma ortamları ve inziva köşeleri bulunuyor.

Nesin Matematik Köyü, Şirince

Bu köyde yatılan yerler ise koğuşlar! 2015’den beri öğrenci konaklaması için toplam yatak kapasitesi 145 olan koğuşlarda; 14 kız ve erkek koğuşu bulunuyor.

Matematik Köyü’ne ulaşım için Şirince’den patika bir yoldan 15 dk. yürüdük. Aracınız varsa daha rahat tabii.

Şirince Ekstra: Kayserkaya

Kayserkaya Camping Bungalov
Kayserkaya Camping Bungalov

Seyahatales ekstra köşesi çanları çalıyor! Köyün girişinde bungalov evler ve kamp alanına rastladık. O civarda bu tür yerler arıyorsanız; aklınızda bulunsun. Doğayla iç içe, hoş bir yere benziyor.

Belli mi olur belki biz de bir gün Şirince’ye tekrar dönüp burayı deneyimleriz; şuradan inceleyebilirsiniz: Kayserkaya Dağ Evleri

3. Tiyatro Medresesi, Şirince

şirince tiyatro medresesi
Şirince Tiyatro Medresesi

Tiyatro Medresesi, Matematik Köyü’nün hemen yanında, çok yakın bir konumda bulunuyor. Amatör, profesyonel sanatçıların aynı sahnede rol alması için kurulan bu medresede aynı zamanda tek kişilik gösterilerde yapılıyormuş.

Tabii ki biz sezon olmadığı için denk gelemedik ancak özellikle Ağustos ayında seyirci ile tiyatronun buluştuğu güzel akşamlar yaşanıyormuş. Ne yalan söyleyelim; çok deneyimlemek isterdik. Yaz aylarında giderseniz mutlaka Tiyatro Medresesi’nin programına göz atmayı unutmayınız efendim.

4. Aziz John Baptist Kilisesi

Aziz John Baptist Kilisesi
Aziz John Baptist Kilisesi

Hadi tamam artık Şirince’nin göbeğine doğru gelelim. Kilise 1800’lerden kalma. Gitmişken görülmesi gereken yerler arasında ancak yan tarafına betonlarla bir şarap mahzeni yapılmış. “Tarihi yapıyı bozduğu için ben orada şarap tadımı yapmam!” Diye tavır mı alırsınız yoksa “Aziz John Baptist Kilise’sine kadar gelmişiz, bu konsepti deneyimleyelim” mi dersiniz, artık orası size kalmış.

 5. Aziz Dimitros Kilisesi

Açık konuşalım, biz buraya gittiğimizde burası hiç fotoğraflarda göründüğü gibi değildi. Restore adı altında yıkık dökük, etrafı bakımsız, içi harabeye dönmüş bir kiliseydi. Günümüze kadar gelmiş ancak şu an hakkıyla korunmuyor mu? Düşünceleri kafamızda döndü durdu. Ne diyelim umarım en kısa zamanda toparlanır biz de gittiğimiz tarihi yapılar için “keşke önceden gelip görseymişiz, haline bak” demeyiz.

6. Hodri Meydan Kulesi

Hodri Meydan Kulesi

Şirince’ye kadar gelip birçok kişinin gitmediği bir yere gittik. (Gururla sunarız) Gururla sunarız çünkü Hodri Meydan Kulesi’ni bulmak için epey uğraştık. Şimdi sizde 1 saat dönüp durmayın diye yazımız yettiğince tarif edeceğiz. Çünkü navigasyona yazarsanız bambaşka yerlere götürüyor. Ama siz yine de navigasyonu deneyin; belki o zamana kadar güncelleme gelir 😁

Öncelikle oranın yerlisi birine sorun. “Sormayalım ya buluruz” kafalarına girmeyin dostlar, biz öyle yaptık ve finalde efendi gibi gidip bir abimize sorduk. Bize “salyangozları takip edin” dedi. Aşağıya fotoğrafını bırakıyoruz.

Kendinizi müfettiş gadget gibi hissedebilirsiniz, şurada iz sürüyoruz sonuçta.

Hodri Meydan Kulesi’nin Hikayesi

Hodri Meydan Kulesi, Salyangozlar

Bu kulenin hikayesi bir garip. Zamanında valinin izin vermediği projeleri protesto etmek için tek 1 kişi (Evet tek 1 kişi) bu kuleyi yaptırıp adını Hodri Meydan koymuş. -İddalı-

Kalenin en tepesine, ücretsiz çıkabilirsiniz. Biz gittiğimizde kapalıydı.

7. Truva Filmi Takı Tasarımı Dükkanı

Bu başlığı atmak bile bizi o an ki heyecanımıza götürdü. Küçüklüğümüzde bıkmadan 10’dan fazla Truva filmi ve Brad Pitt izleyerek büyüdük. Ve şimdi Şirince Köyünde hiç beklemediğimiz bir yerde, bir anda Truva’da kullanılan takıların tasarımını yapan, ayrıca BRAD PİTT ile TANIŞIP BİR TAKI SETİNİ KOMPLE KENDİ ELİNDEN BRAD PİTT’E VEREN BİR ÜSTAD.

Dükkanın içi ışıl ışıl bir harika. Küçücük dükkan resmen bir müze olmuş. Ve şansımıza üstadla tanıştık! VE DAHASI ÜSTADLA (SEDAT KANTAROĞLU) RÖPORTAJ YAPTIIK! Nasıl olduğunu ve süreci dinlemek isterseniz röportajı buraya bırakıyoruz. https://www.instagram.com/tv/B6lmJKcADO5/

(Şirince’de nereye sorsanız bu dükkanı gösterir)

8. Şirince’de Şarap Tadımı

şirince şarapları

Şirince’de şarap tadımını gezilecek yerler/yapılacaklar listenize ekliyoruz ancak Şirince şarapları neden ünlü, hangi tür şaraplar ünlü konusuna aşağıda gireceğiz. O zaman Şirince’yi bol bol gezip keşfettiysek; karınları şişirmeye, ağızları tadlandırmaya geçiyoruz (Bu ne ya tv programı sunucu musuyuz biz?)

Karşınızda Şirince yeme-içme rehberi 😊

Şirince Rehberi: Şirince’de Ne Yenir-Ne İçilir?

Şirince: Ne Yenir/İçilir

Şirince Mekan Önerileri

Şirince’de ne yenir, hangi mekanlarda yenir? sorularına öncelikle samimi bir eleştiride bulunmak istiyoruz: Şirince hiç ucuz değil dostlar. Ucuz olmadığı gibi, zamanla artan popülerliğinden dolayı çok fazla turist çekiyor, bu başta iyi bir şey gibi görünse de maalesef artık çoğu işletmelerde, restoranlarda fiyatlar tavan.

Artemis Restaurant & Wine House

Önce tabii ki Şirince mekanları hakkında kapsamlı bir araştırma yaptık ve adını çok duyduğumuz Artemis Restaurant’ın yolunu tuttuk. Köyün girişinde hemen solda bulunuyor. Burayı biraz garipsedik çünkü direkt olarak restorana girmiyorsunuz.

Bir bina müze gibi ve sergilenen bir takım şeyler var. Alt katında da şarap mahzenleri bulunuyor. Bize karışık geldiği için ve çok turistik bulduğumuz için oturmamayı tercih ettik ama yemeklerinin güzel olduğu duyumunu aldık.  (Şirince’nin Kıyamet Kebabı’nı burada tadabilirmişsiniz.) Ayrıca sırf manzarası için bile girip şöyle bir dolaşabilirsiniz.

 Tarihi Köy Restaurant

Peki Şirince’de nerede yemek yedik? Tarihi Köy Restaurant. Burayı uzun uğraşlar sonunda bulduk çünkü navigasyon tam önüne götürmüyor ve şanslıysanız bilen esnafa denk gelebilirsiniz. Biz 3-4 kişiye sora sora pes etmeden bulduk 😊 Burası iyi ki pes etmemişiz dedirtti!

Dana şiş ve mantı yedik. Ortaya da patlıcanlı mezelerinden söyledik. Gerçekten -bakın gerçekten- çok lezzetliydiler. İçeriye geçip etinizi seçebilirsiniz ve tabii ki şöminenin keyfini çıkarabilirsiniz. Çalışanlar da çok sıcakkanlılılar. (Öyle ki bizimle röportaj bile yaptılar onlara çok teşekkür ediyoruz)

Bu arada buraya fotoğraf koyalım çok isterdik ama hunharca yediğimiz için maalesef fotoğraf çekemedik. Sadece YouTube videomuzda detaylandırabilmişiz. 

2012 filminden sonra şöhreti aldı başını gitti. Öncesi ve sonrası tüm efsaneler ve hikayelerle birlikte Şirince sizlerle:

Bu başlığı Tarihi Köy Restaurant’ta ki abimiz ile röportaj yapma fırsatı bulduğumuz için attık. Bize Şirince’nin nasıl meşhur olduğunu, yaşananları anlattı. Kendisine çok teşekkür ederiz linki bırakıyoruz: https://www.instagram.com/tv/B63QBHEAD1K/

Üzüm Cafe, Şirince

Üzüm Cafe’ye Şirince’de aylak aylak dolaşırken tesadüfen denk geldik. İyi ki de denk gelmişiz! Çok tatlı bir bahçesi var. Sahipleri dünya tatlısı, iyi ki tanımışız.☺️

En sevdiğimiz detay: Üzüm Cafe’nin menusu orada ki patili dostlarımıza göre düzenlenmiş. Her birinin fotoğrafıyla düzenlenmiş, kalbimizi bıraktık.

Burada kesinlikle Mürver şurubunu, kumda kahveyi ve taze ev yapımı limonatalarını tavsiye ediyoruz.

Bilgi: Yeri gelmişken söyleyelim Şirince’ye özgü ne yenir/içilir diye özellikle merak ediyorsanız: Mürver şurubu, kumda kahve, meyveli şarap (bir de benden öneri NARLI DONDURMA yiyin, pişman olmayacaksınız.)

Kumda Kahve

ŞirinŞarap Evi – Meyveli Şarap

Şirince sokaklarını gezerken, her yerde (ama bakın her yerde) meyveli şarap yapan/satan işletmelere denk gelecekseniz. Ve hemen hepsi sizi dükkanına çekmek için seslenecek. Aklınız karışır, karar veremez, bıkarsanız size şarap tadımı yapabileceğiniz nacizane önerimiz olacak.

Aslında bakarsanız buraya yol tarifi almak için girmiştik ama orada ki abimizi çok sevdik ve sonunda şarap tadımı yapacağımız yeri de bulmuş olduk!

Meşhur Şirince Meyveli Şarapları

şirince şarapları-seyahatales
ananas şarabı

Şirince sokaklarına çıktık ve köyün nabzını tuttuk! Vardığımız sonuç şu: Şirince şarabının ünlü olduğunu savunanlar da var, aslında sadece rivayet olduğunu ve pek bir espirisi olmadığını söyleyenlerde.

Aslında bakarsanız market işi meyveli şarapları hiç sevmeyiz. Ya da belki ŞirinŞarap Evi dışında başka “daha turist odaklı” bir yerde tadım yapsaydık pek de memnun kalmayabilirdik. Ancak kendi bağlarında şarabını yapıp sunan iyi bir abimize denk geldik.

Biz meyveli şaraplarını çok sevdik. Özellikle böğürtlen, nar, şeftali, yaban mersinli olanların tadımını yapabilirsiniz. Üstelik (evet aynen tahmin ettiğiniz gibi) bu abimizle de RÖPORTAJ YAPTIIIK! Ve isterseniz, Şirince’ye gidemezseniz bile bize gözünüz kapalı güveniyorsanız (güven sorgulama testi) birkaç şişe sipariş verebilirsiniz. Türkiye’nin her yerine gönderim yapılıyormuş.

(Bu arada bu abimiz Şirince’nin meşhur meyveli şaraplarını anneannesinin bulduğunu iddia etti 😊)

Linki bıraktık gitti: https://www.instagram.com/tv/B6Dm0ocgjiU/

Şirince Zeytin Cafe & Restaurant

Burası serpme kahvaltı için öne çıkan bir isimmiş. (Biz Sanatbahçem Otel’de kahvaltı yaptık) Eğer böyle bir yer arayışındaysanız, burayı değerlendirin deriz. Kahvaltı dışında, kabak çiçeği dolması (kalbimizi çaldı) ve köy mantısı (Can’ın kalbini çaldı) da yemek isteyenlerin uğrak noktasıymış.

Gidebileceğiniz Diğer Şirince Mekanları

nice dondurması - narlı dondurma

Bize de hak verin dostlar. Hiçbir gezimizde mekandan mekana girecek kadar çok para harcamıyoruz. Ama sınırları zorlamaya çalışıyoruz. Şirince’de de önünden geçtiğimiz, duyduğumuz, okuduğumuz diğer restaurantların bir listesini aşağıya bırakıyoruz.

Buraları kısa kısa yazıp geçmemizin sebebi kötü yada daha iyi olduğu için değil sadece fikir sahibi olacak kadar oturmadığımız/içeri geçmediğimiz/menüsünü incelemediğimiz için. Yukarıda önerdiklerimizden çok daha iyi bile olabilirler. Liste şu şekilde:

Ocakbaşı Restaurant (Manzaraya doymak isteyenlere)
Şirincem Restaurant
Kırkınca Arşipel Restaurant
Şirincem Restaurant
Ejder Restaurant (Mutevazı yapı)
Şirince Ayasuluk Restaurant (Havuz Kenarı)

Şirince Rehberi:Şirince’de Alışveriş

hediyelik eşya, reçeller, ballar şirince
Hediyelik falan filan

Şirince Köyü gibi yerlerde hediyelik eşya olayını çok para tuzağı gibi görüyoruz. Reçeller, erişteler olsun bu tür şeyler alacaksanız yöresel halka destek olmak için teyzelerimizin elinden alın. Yöresel adı altında fabrika işi almamaya özen gösterin (Ne de olsa burası turistlik bir köy)

Şirince’de alışveriş ve hediyelik eşya konusunda “kıyın paraya” diyeceğiniz tek şey meyveli şarap. Bizce bu tadları seviyorsanız eşinize dostunuza Şirince’den alabilirsiniz.

Şirince’ye Kadar Gelmişken Diğer Yapılacaklar

Efes Antik Kenti

izmir Efes Antik Kenti
Efes Antik Kenti

Şirince’ye kadar gelmişken Efes Antik Kenti’ne gitmeden mi seyahatinizi bitereceksiniz? Aman diyeyim. Hatta Şirince’ye gitmemiş olsanız bile Efes Antik Kenti’ne mutlaka uğrayın. Efes Antik Kenti’ne ulaşım, tarihi, giriş ücreti, en önemli alanları (çünkü biliyorsunuz devasa bir alana kurulmuş) gibi bilgileri Efes Antik Kenti olarak ayrı bir yazıda anlattık.

Efes Antik Kenti Deneyimlerimiz

 “Key” Müzesi

key museum izmir-key müzesi
Key Museum

Bu müze gezinizin, alışılanın aksine müthiş keyifli geçeceğini garanti ederiz. Çünkü burası Türkiye’nin en büyük klasik araba müzesi. Murat ve Selim Özgörkey tarafından dünyanın dört bir yanından bu parçalar toparlanmış ve bir araya getirilmiş. Şirince’ye yaklaşık 40 dakika mesafede bulunuyor. Yani Şirince ve etrafını gezmeye karar verdiyseniz; burayı da listeye eklemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz!

Yedi Uyurlar – Uyuyanlar Mağarası

key museum izmir-key müzesi
Yedi Uyurlar/Uyuyanlar Mağarası

Efes Antik Kenti yakınlarında bulunan bu mağaraya maalesef biz gidemedik. Sanırım sezon olmadığından, ulaşım çok sıkıntıydı. Bazen, bazı yerleri gezerken “illa özel aracımız mı olacak yahu!” diye içinizden isyan ediyorsunuz evet.

Efsaneye göre imparator halkına işkence ediyormuş ve bu işkenceden kaçan yedi kişinin mağaraya sığınmaları ile ortaya çıkmış. Ve bu ekibin  Kıtmir isimli bir köpeklerinin olduğu, bu köpeğinde cennete gittiği efsaneler arasında.

Bir daha özellikle sezona denk getirebilirsek buraya mutlaka gideceğiz.

Meryem Ana Evi

Yine Efes Antik Kenti yakınlarında bulunan; küçük, eski bir kilise burası. Mum yakıp, dilek dileyebileceğiniz alanlar bulunuyor.

Son: Ee yani sizce dünyanın sonu gelse Şirince’ye kaçar mıymışız?

O zaman ne diyoruz seyahatle kalın; Seyahatales’le kalın

  • ŞİRİNCE GEZİ VİDEOMUZU BIRAKIYORUZ, İZLEYİN İZLETTİRİN, LOVE YOU ❤️
Şirince-Dünyanın Sonu Gelse Kaçar Mıydık?

You may also like

2 yorumlar

Efes Antik Kenti | (Ephesus) Selçuk, İzmir Seyahatales 01/12/2020 - 12:18

[…] Şirince Notları – Dünyanın Sonu Zımbırtısı […]

Cevap
Şirince Otelleri | Şirince Konaklama Rehberi Seyahatales 23/12/2020 - 12:41

[…] Şirince Gezi Notları […]

Cevap

Yorum Bırak