Seyahatales Kimdir? Yolculuk Nasıl Başladı?

yazar: seyahatales

Seyahatales! Öncelikle galiba bu başlığı atmak bile bizi çok duygulandırdı. Okurken sizi sıkmadan; belki zaman zaman duygularınıza dokunarak “Seyahatales kim?” bunu size aktarmaya çalışacağız. 

Çok uzun değil, kısa bir süre önce hikayemiz Dalyan’a giderek başladı. İkimizde gezmeyi çok seven insanlardık. Yaren bu tutkusunu üniversiteye başladığı yıllarda keşfetti Can’ın ise işi bir nevi buna dayanıyordu. 

İlk serüvenimiz kamp yaparak başladı. Aslında bakarsanız Can bu tatil planını Yaren’e anlatırken Yaren’de çok istiyordu ancak olabileceğine çok inanmıyordu.
(Hani olur ya ortamlarda plan hep konuşulur, tamam yapalım, ayarlayalım denir de sonra o adım hiç gelmez; hıh işte tam öyle hissetmişti

Ama yanılmış. Dalyan’a gittik ve o “seyahat mikrobu” bize de bulaştı. 

Bizce vücuda, zihne, bedene bu kadar iyi gelen bir mikrobun keşfi bizim için çaresi olmayan hastalığımızın çözümünü bulmak gibiydi. 

Aslında aklımızda bir site, Instagram sayfası, YouTube kanalı kurmak yoktu. Sonra bir gün neden olmasın dedik ve yola tam olarak şöyle çıktık tek bir insana bile yararlı olmak, tek bir insanın bile hayatına dokunabilmek işte bizim için o zaman bu sosyal medya hesapları çok kıymetli olacaktı.

Seyahatales içindir - Şeytan Sofrası
Şeytan Sofrası

Neden Seyahat&Tales
Ales Değil “Tales

İnanın bize adının Seyahatales olmasının bir sebebi yok. İçinde baş harflerimizi de barındırmıyor; Ingilizce bir anlamı da yok. Uzun uzun düşünüp aklımıza gelen ve çok da anlam aramadığımız bir isim oldu. İlla bir açıklama yapmamız gerekirse Can felsefeye bayılır, Yaren çok sevmez. E haliyle Can Talesleri, Sokratesleri zihninde seyahat, gezi kavramlarla birleştirirken ortaya böyle bir şey çıktı.
(Yaren’de o günden sonra felsefe ve türevleri kitap okumaya başladı çünkü galiba bu ismi o da benimsedi

Seyahatales | İlk Adım

Biz de Gezmek İstiyoruz Adım Atamıyoruz!
*** İlk Adımı Nasıl Attınız?

Çok kolay; alın çantanızı çıkın, devamı gelir desek sizi kandırmış oluruz. Çok zor yaa bunu sadece tutkusu olanlar ve kendini adayanlar yapar desek de yine sizi kandırmış oluruz. Açık konuşmak gerekirse kendimizi seyahat için biçilmiş kaftan görmedik, kendimizi buna da yaslamadık, çünkü hali hazırda okulumuz ve sorumluluklarımız var. Can bulduğu her ucuz bileti aldı. Kimine 3 ay kimine 15 gün vardı. Bazı biletlerimizin varlığını bile unutuyorduk. Hal böyle olunca bizi dürten bir etki bulduk kendimize ve uçak biletlerimizin üzerine seyahatlerimizi kurduk. Çünkü tahmin edersiniz ki seyahatte bütçenizi en çok zorlayan şeylerin başını ulaşım çekiyor.
(Bu durum bazen bize ciddi zararlar verdi çünkü seyahatinizi planlamadan hiç bilmediğiniz yerlere aldığımız biletlerlerden dolayı bazen dönüş biletimizi çok yanlış yerden almış bulunduk bazen de hiç mevsimi olmayan bir tarihte bir yerlere gidip kötü hava koşullarıyla mücadele ettik

Seyahatales içindir - Efes Antik Kenti
Efes Antik Kenti

Seyahatleriniz İçin Bütçenizi Nasıl Ayarlıyorsunuz?
Maddi Durumunuz İyi mi? 

Buraya samimi olmadığımız hiçbir şeyi yazmamaya özen gösterdiğimizi söylemiştik. Dolayısıyla şimdi söyleceklerimiz de birebir samimi ve yaşadığımız şeyler olacak: Henüz ikimizde öğrenciyiz ve maddi anlamda özerk değiliz. Genelde ucuz bilet kovalıyoruz. Daha sonra Airbnb ve Booking’den fiyatları en ucuzdan pahalıya sıralayıp şaşı olana kadar en iyi alternatifleri arıyoruz. Yurt dışı seyahatlerimiz de yanımıza atıştırmalıklar, yiyecekler alıyoruz. Eğer gerçekten pahalı bir yere gidiyorsak da genelde İstanbul’da olduğumuz süre boyunca evde yemek yiyoruz.
(En son ne zaman kendimiz için alışveriş yaptık bilmiyoruz. Zara falan indirin şu fiyatlarınızı biraz yaaa

Sitem gibi okumayın, bazen yazılarda ki duygularımız size tam geçemiyor olabilir; inanın bize biz çok mutluyuz! Yaptığımız her şey için iyi ki diyoruz ve keyif almaya bakıyoruz. 

Kısacası size maddiyat çok önemli değil şu kadar bu kadar ülke gezdik diyemeyeceğiz bu ütopik olurdu ancak imkansızda değil. Finansınızı bizim yaptığımız gibi ayarlayıp kendinizi sıkabilirseniz gerisi geliyor. 

Seyahatlerinizde Zorluklarla Karşılaşıyor Musunuz?
Nasıl Üstesinden Geliyorsunuz?

Evet hem de çok! Sosyal medyanın gücüne inanıyoruz ve seyahatlerimizin keyifli yanlarının yanında yaşadığımız zorlukları birebir yansıtmaya çalışıyoruz. Zorlukların üstesinden bir olup geliyoruz. Bazen gerçekten akıllara zarar şeyler yaşıyoruz. Kimi seyahatimizde maddi olarak kimi seyahatimizde manevi olarak çöküyoruz. Ama hep her gecenin sabahı; her yağmurlu günün güneşi olduğuna inanarak yolumuza devam ediyoruz. Yani ikimizinde aklından “bu işi tek olsam çözemezdim sanırım; iyi ki var” geçiyor.

Instagramda Bir Postumuza Yazdığımız Birbirimiz Hakkında ki Düşüncelerimizden
Ufak Bir Paragraf

Yaren: “Bir şekilde paranızı denkleştirirsiniz, dil öğrenirsiniz, pasaport çıkarırsınız ama bazen ilk adım için bir şeyler beklersiniz. Ben Can’ı ‘yol arkadaşımı’ bekliyormuşum. Her düştüğümüzde kalkabildiğimiz için ve daha defalarca düşeceğimiz için seninle seyahat etmeyi seviyorum. 2020’de daha fazla keşfetmeyi, daha fazla anı diliyorum.

Can: “Çok seyahat eden ve seyahat konusunda plan yapmaktan nefret eden biriyseniz, anı doğaçlama yaşamayı ve macerayı seviyorsanız her zaman bir kahraman ihtiyaç duyarsınız. İşte o zaman benim kahramanım Yaren

Seyahatales için
SEYAHATLE KALIN; SEYAHATALES’LE KALIN

Seyahatle Kalın; Seyahatalesle Kalın!

Yorum Bırak