Seyahat Tutkusu Geni! DRD4-7R

yazar: can

Seyahat tutkusu geni! Şaka yapmıyoruz, gerçekten çok fazla seyahat etmek istemenizin sebebi bir gen olabilir. National Geographic bununla ilgili bir bilimsel makaleye atıfta bulunarak bundan bahsetti.

İçinizde bir dürtü sizi sürekli seyahat etmeye itiyor ise, macera seviyorsanız, risk tam sizlik ise genlerinizde “Seyahat tutkusu geni” olabilir 🙂

seyahat tutkusu geni
Seyahat Dürtüktüsü

“Evden çıkmaya hiç ihtiyaç duymayanlar” ile “Her ihtimalde pasaportunu yanında bulunduranlar”. Bu iki uç insan karakterinden hangisine ve ne kadar yakın olduğunuzu belirleyen faktörlerden biri meğerse “DRD4-7R” isimli bir genmiş.

Seyahat Etme Tutkusu: Wanderlust

Yolculuk Tutkusu” olarak tanımlayabiliriz. Wanderlust, Alamanca kökenli olup, İngilizceye geçmiştir. Dünyanın birçok yerinde yolculuk tutkusuna sahip olan insanlar #wanderlust etiketi altında buluşmaktadır. Şöyle açıklayabiliriz, bir yerde sabit duramayan, belki de Anthony Bourdain’i düşünen ve pasaportunu her ihtimale karşı yanında bulundurmak ile içimizdeki In To The Wild arası bir şeyler diyebiliriz.

yolculuk tutkusu
Wanderlust

Yolculuk Tutkusu Geni (DRD4-7R)

Alıp Başımı Gidesim Geliyor!” Hayatımızın bir döneminde çantamızı sırtımıza alıp tüm dünyayı gezmenin hayalini kurmuşuzdur. Fakat iş hayatı, eğitim, maddiyat gibi birçok sebeple bu yalnızca bir fikir olarak kalır. Bazıları ise tüm bu engellerin önüne geçerek hayatını seyahat etmek üzerine kurar. Önüne çıkan ilk “ucuz uçak biletini” alıyorsanız, muhtemelen deli değilsiniz. Genlerinizden biri yolculuk tutkusu geni olarak tanımlanan: DRD4-7R (Wanderlust Geni)

Bu geni Doç. Dr. Korkut Ulucan, “Yeni dopamin molekülünü hücrelerin tanımasını ve hücrenin dopaminden etkilenmesini sağlayan molekülü sentez eden gen. Kısaca 5 farklı dopamin reseptörü geninden dördüncüsü” olarak tanımladı.

yolculuk tutkusu
DRD4-7R

DRD4 geninin bir varyasyonu olan DRD4-7R geni bulunan insanların ortak özelliklleri macera sevmeleri ve seyahat etme tutkusu olmaları. Dünya sadece nüfusunun %20’si bu geni taşıyor. Göç hareketi yapan kavimlerin, bu geni taşıma oranlarının yüksek olduğu belirtiliyor.
Bu yazıyı okuyorsanızda bu geni büyük olasılıkla taşıyorsunuz 🙂

İnsan ırklarının ortak atasının Afrika kökenli olduğunu varsayan Chaunsheng Chen‘in 1999 yılında yürüttüğü bir çalışmada ‘DRD4-7r gen formunun; daha çok ve daha uzun mesafeli seyahat eden modern hayat insanlarında görülme oranının binlerce yıl önce ilk göç eden insanlarda görülme oranından çok daha fazla’ olduğu fikrini desteklemiş.

National Geographic’ten David Dobbs bunu “risk almaya meyilli” olmak ve “merak” olarak adlandırıyor. Özgürlükçü olmanız gerek yani anlayacağınız. Meraklarınız size yeni kapılar açmalı, sizde içeri dalmaktan korkmamalısınız. Genetik sonuçta kanında var derler ya heh öyle bir şey 🙂

DRD4 Geni ve Dopamin

DRD4 Geni ile mutluluk arasında bir ilişki olduğu çeşitli makalelerde bahsedilmiştir. DRD4 Geni ile mutluluk hormonlarımızdan biri olan Dopamin arasında sıkı bir ilişki var. Daha fazla teknik bilgi vermeyeceğim 🙂 Tıp dünyasından biri falan okuyorduk…
Bizim seyahat geni de, bu genin mutasyonu sonucu hayatımıza gelmiş.

Dopamin

Dopamin için “İnsan vücudunda doğal olarak olan, duygusal tepkilerin kontrolünde rol oynayan dopamin beyne sinyaller ileten kimyasal bir maddedir.” olarak bir tanımlama yapabiliriz.
İçimizdeki kontrolsüz seyahat tutkusunu merak ediyorsanız anahtar kelimelerimizden biri. Cevaplar seyahat genimizin altında yatıyor anlayacağınız. Dopaminsel bir şeyler oluyor içimizde…

Hayat Kısa, Dünya Büyük

Seyahat tutkusu olan insanların kendini içindeki mottosu budur: Hayat kısa, keşfetmemiz gereken koca bir Dünya var!

Hayat kısa, keşfetmemiz gereken koca bir Dünya var
Hayat kısa, keşfetmemiz gereken koca bir Dünya var

Eğer böyle düşünenlerden iseniz size iyi bir haberimiz var. Bu geni taşıyan insanlar, taşımayanlara göre daha uzun ömürlü oluyorlarmış. İşin sırrı çok gezmekten, stresten uzak kalmanız mı orasını bilemem artık.

Kötü Haber Tez Yayılsın: Seyahat Tutkusu Geni

Seyahat tutkusu geni taşımak oldukça havalı kabul ediyorum. Fakat bununla ilgili size kötü haberlerim var: Bu geni taşıyan insanlar başlarına çorap örmede çok başarılılarmış. Kötü alışkanlıklara da öyle “aman ha!” dikkat edin diyelim. İlişkilerinde ise tercihleri genelde soruna yol açabilirmiş. Seni Seviyorum ben sevgilim sen merak etme: @yaren

Bizde Seyahat Genetik Anam!

Yerinizde durmak bilmiyorsanız, sürekli bir şeyler keşfetmek, araştırmak, yeni şeyler öğrenmekten keyif alıyorsanız, belki de atalarınızdan gelen bir gen sürekli sizi dürtüyor olduğu içindir… Bu dürtüyü sakın engellemeyin. Seyahatle Kalın, Seyahatalesle Kalın!

yolculuk tutkusu
Seyahatle Kalın Seyahatalesle Kalın

You may also like

1 yorum

MOSTAR GEZİ REHBERİ: VİZESİZ YURT DIŞI TATİLİ Seyahatales 04/04/2020 - 12:30

[…] ettiğimizi, hatta aynı geni taşıdığımızı fark ettik. Ne diyor yahu bunlar! Diyorsanız: Seyahat Geni yazımıza […]

Cevap

Yorum Bırak