Salda Gölü: Türkiye’nin Maldivleri (Saldivler)

yazar: can

Burası ilk “Türkiye’nin Maldivleri (Saldivler)” olarak Maldivlere olan benzerliği ile sosyal medyadaki fotoğraflarıyla ünlendi. Yıllardır Burdur’un Yeşilova ilçesinin bir köşesinde gizlenirken, biranda ülkece gündemimize oturdu. O günden beri de iyisiyle kötüsüyle hiç düşmedi.

Bu arada yazıya başlamadan önce söyleyelim. Burası uzun süre eskisi gibi olamaz. Bir süre ise Salda Turu olmaz, ama olursa da buraya turla gelmek manasız. Beyaz adalara bırakıyorlar, sonra sizi çağırıyorlar. Fotoğraf çekilip dönerseniz bile diyemiyoruz. Onu bile yapamayabilirsiniz.

salda gölü nerede
Kamp Kurduğumuz Yerin Sabah Manzarası

Salda Gölü Nerede? Ne Kadar Derin?

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesine, 4 kilometre uzaklıktadır. Burdur merkezden 75 kilometre, Isparta merkezden 106 kilometre, Denizli merkezden ise 83 kilometre uzaklıktadır.

“Salda Gölü kaç kilometre?” bir soru almıştık. Bunu da buradan cevaplamış olalım, gölün çevresi 8 kilometre.

Salda Gölünün derinliği ise 196 metre. Bu bilgi ne işinize yarayacak bilmiyorum ama benim ilgimi çekiyor diğer göller ile kıyaslamak. Belki birilerinin daha çeker diye yazdım gitti.
(Van Gölü 451 metre; Işıklı Göl ise 6.7 metre)

Türkiye’nin en derin göllerinden biri, rengide mavinin gerçekten farklı bir tonu. Turkuaz severleri tekrar tekrar baktıracak türden.

Bizim rotamız Denizli üstünden oldu, Çivril Işıklı Gölü’nden sonra Salda Gölü Kampı yapmaya geldik. Işıklı Göl de yakın zamanda ününü biraz arttıracaktır bizden söylemesi. Buraya bırakıyoruz, bi göz atın:

Çivril Işıklı Göl – Salda’nın ünvanını alabilecek mi?

Isparta Lavanta Köyü’nden de buraya gelebilirsiniz. Genelde Lavanta Köyü – Pamukkale Travertenler – Salda Gölü olarak altın üçgen bir rota oluşturuluyor.

Ayrıca buradan da Lisinia Doğal Yaşam Köyünü durağınıza ekleyebilirsiniz.

salda gölü kamp

Salda Gölü ile Mars Yüzeyi Arasındaki Benzerlik

Şimdi burada vereceğimiz bilgi için “Atma Ziyaa! (Saygılar Şener Şen Abim)” demeyin. NASA kaynaklı bilgi veriyoruz: Salda Gölü çevresinin yüzeyi ile Mars yüzeyi arasında benzerlikler var.

Şimdi biraz bilimsel bakalım. Stromatolik kayaç olarak tanımlanan kayaç türü Mars’ta (Kızıl Gezegen) rastlanılmış.

Bu yüzey türü Dünya’da 2 yerde var:

 • Salda Gölü
 • Devon Adası (Kanada)

Aslında Mars’ta daha önce akarsular ve göllerin olduğuna dair işaretler olduğunu duymuşsunuzdur. Aslında bu teorilerin biri de bu yüzden, Mars yüzeyinde Salda benzeri bir yapı da olduğu düşünülüyor.

Aslında Mars’ta daha önce akarsular ve göllerin olduğuna dair işaretler olduğunu duymuşsunuzdur. Aslında bu teorilerin biri de bu yüzden, Mars yüzeyinde Salda benzeri bir yapı da olduğu düşünülüyor.

İTÜ araştırmacılarının kattığı detaylarla aslında bizim Saldivler, Dünya gündemini de su rengiyle olmasa da kayaç yapısıyla uzun bir süre sarstı. Bu kayaçların güçlü bir bakterinin atıklarıyla birlikte oluşabilmesi ihtimali de Mars’ın ilk yaşam izleri olabileceği ile ilgili de çalışmalar hızla sürüyor.

Salda Gölü Kumları Neden Beyazdır?

Deniz seviyesinin 1193 metre yüksekliğindeki Toros Dağları’nın arasında kalan Salda Gölü, magnezyum yönünden çok zengindir. Sudaki magnezyum zenginliği, beyaz rengin ana kaynağıdır diyebiliriz. Biraz buraları coğrafya dersine çevirdik kusura bakmayın, yazının devamında daha eğlenceli olacağız.

Salda Gölü Yapılabilecekler Listesi

Yerli halk için burası milli etkinliğimiz “piknik bölgesi”

Alınan etler ateşe cız biz, semaverde çay ve hamağı da kurdun mu oh 🙂 Enişte de pikniğe geldiyse birde Doblo.

Günübirlikçi turlar içinse paçaları sıvayıp “Birde böyle çek, Ayşe Teyzenlere göndereceğim.” olarak Saldivler Plajında fotoğraf çekilerek devam ediyor.

Tek sebep tabiki bunlar ve mavi su değil. Eğer tek gitme sebebiniz Türkiye’nin Maldivleri Saldivler falan filan olursa hayal kırıklığı yaşarsınız. Gelin diğerlerine bakalım:

Salda Gölü Etrafını Keşfedin

Çoğu kişi gölün batı kıyısındaki Salda Maldivler Plajı kısmını görüp kaçıyor. Fakat Salda Gölü etrafındaki parkurun uzunluğu yaklaşık 44 kilometre. Yürüyerek olmasa da arabayla turlayabilirsiniz.

Ayrıca bisiklete binmek içinde elverişli. Yürüyüş içinde iyi rotalar oluşturabilirsiniz. Son zamanlardaki millet bahçesi mi parkı mı herneyse olayları falan biraz ortalığı karıştırmış.

Süprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Gün Batımını Yakalayabilirsiniz
(Kampta ise gün doğumunu da ekleyin)

Salda üstünde bulutlar oldukça fazla. Bu nasıl bir detay demeyin, durun. Bu şu anlama geliyor: “Gün batımı ve doğumu sırasında ışığı oldukça kırıyorlar. Su üzerinde ise oldukça güzel bir yansıma bırakıyor.”

Mavinin tonlarının ülkece seferberliğe soktuğu bu güzel renklerin farklı tonları da görme şansı yakalayacaksınız.

Sabah için tavsiyemiz kamp kurudğumuz yer olan Doğanbaba Plajına doğru olan ormanlık kısım.
(Bu arada aramızda sır, “kamp kurmak yasak!” Risk alıp kurmalı bir yer.)

Salda Beyaz Adalar – Saldivleri Keşfedin

Beyaz adalar tabelasını takip ederseniz sizi doğrudan bembeyaz kumlar ve turkuaz suyuyla fotoğraflardan tanıdığınız yere götürüyor. Günü birlikçilerin gruplar halinde gezmesi biraz rahatsız edici olsada sağa ve sola doğru giderek ortadaki o kargaşadan kaçabilirsiniz.

Bu bölgede yüzmek yasak. Yüzmek için halk plajı ve Doğanbaba Plajı olmak üzere 2 farklı yer var.

Bu bölgede onun dışında suların çekilmesiyle 7 tane oluşan beyaz ada mevcut. Buralarda yürünebiliyormuşmuş, biz denemedik. Salda Gölü suyu yüzmek için güzel, fakat zemini çok balçık balçık. Bu hem rahatsız edici hemde tehlikeli.

Yüzme bilip bilmeme meselesi değil, dikkatli olmakta fayda var.

salda beyaz adalar
Beyaz Adalar

Yapılacak Yerler Listesine Ek Olarak: Salda Gölü’nde Ne Yenir?

Burada tesisler son olaylardan sonra çok karıştı. Yıkılan kapatan derken, direk önerebileceğimiz bir yer neredeyse kalmadı. Fakat Salda Gölü’nün dışında kaçırmamanızı şiddetle tavsiye ettiğimiz 2 yer var. Gerçekten fiyat performans olarak da, lezzet olarak da harika 2 lezzet var.

Sami Abi Pide Salonu / Habitat Pide Salonu (Ha*bitat)

Habitat mı Sami Abi mi? İşte tüm mesele burada başlıyor. Buradaki ünlü pideci aslında Sami Abi ve tüm blokların önerdiği yer de burası. Peki ya Habitat Pide nereden çıktı?

Şimdi Sami Abi işi gücü bırakıp emekli olmuş, dükkanını da kalfasına bırakmış. Bizimde bu habere bir miktar canımız sıkıldı. Fakat yerel halka sorduğumuzda “Orası devretti, güzeldi daha güzel oldu.” tepkilerini alınca bizde, daha bi iştahla denemek istedik.

Şimdi önce burası Salda’ya yürüyerek gidilebilecek yerde değil ve de yol boyu acaba yanlış mı gidiyoruz hissi yaratıyor stres yapmayın. Doğanbaba Plajını geçince köyün içinde kalıyor.

Mütevazı küçük bir yer. Tipik bir köy yeri desek yeridir. Fiyatlar İstanbul’a, Ankara’ya kıyasla o kadar uygun geldi ki! Fiyat ve performans olarak uzun süredir gittiğim en iyi yerlerden biri.

Normalde kaşarlı ve ek bir malzemeli pideler bence daha güzel. Ama burada düz yemenizi tavsiye ederim. Burası biraz karışık oldu, mesela sadece kıymalı pide yemelisiniz, kıymalı kaşarlı değil.

Odun ateşinde çıtır çıtır ve incecik… Yazarken karnım acıktı, fena bir şey yani.

habitat pide
Nusret Sesinden Okuyun: Çıtttıır Çıtttııır

Salda Gölü Kamp Deneyimi

Bu başlığın altındaki yazıdan sonra umarız ceza yemeyiz. Şimdi anlatalım, bizde Salda Gölü ünlü olduğundan beri kamp hayali kuran kişileriz. Daha önce ben(Can), mini bir kamp yapmıştım ve çok güzeldi. Bizim ekibi duruma ikna ettim. Gittik.

salda kamp deneyimi

Bu arada seyahat rotamız:

 • Işıklı Gölü
 • Salda Gölü (Kaçak Kamp)
 • Akyaka (Akyaka Orman Kampı)
 • Dalyan (Dalyan Camping)
 • Ölüdeniz
 • Kelebekler Vadisi
 • Kabak Koyu (Fulmoon Camping)
 • Kaş (Can Mocamp)
 • Olimpos (Öldük pilimiz bitti burada. Base Bungalow’da kaldık.)

Sonra ne olsun? Salda Son Dakika Haberleri karşılık bulmuş. Eylemler ses getirmiş. Fakat bu seferde her şeyi yıkmışlar, her şeyi yasaklamışlar. 2 saat falan kamp yeri aradık, sonra bulamadık. Daldık ormana kamp yapmaya.

Kime sorsak jandarma geliyor kaldırıyor, yasak dedi. Bize gelmedi, ama gerçekten geliyormuş ve ceza yazıyormuş sonra bunu birinci ağızdan öğrendik.

Kamp deneyimimiz ile ilgili bir YouTube videosu da çektik. Buraya bırakıyoruz:

Salda Gölü’nde Kamp Yapmak! Yada Yapmamak…

Bonus: Yeşilova Kıymalı Tostunu Deneyin

Türk yemeklerinin her yerine kıymayı bir şekilde entegre etmişiz. Tostun içine de her şeyi koymayı denedik. Özellikle Ayvalık Tostu ile elimize geçen her şeyi doldurduk. Fakat kıyma ile daha önce hiç karşılaşmamıştım.

Sokak lezzetleri seven biriyseniz benim gibi, Yeşilovalılar bu konuda sizi kazanacaklar emin olabilirsiniz. Kıymalı Tost!

Neden yaygın olmamış, neden daha önce karşımıza çıkmamış bilmiyorum. Ama tadının damağımda kaldığı, hatta bu yazıyı editleyip sadece tost yemeğe gittim kısmını bile bırakacağım.

Burada hak yemeyelim Gül Tost ve Tostçu Mazlum (Kayan Tost) var. Bence Kayan Tost daha lezzetli, ama Gül Tost’ta daha titiz ve temiz çalışıyor. Karar sizin.

Salda Gölü Son Hali Ne Durumda? (2020 Temmuz itibariyle)

Son dönemde millet bahçesi projesi kapsamında başlayan çalışmalar ile birlikte iş makineleri beyaz kumlara daldığı skandalıyla bir sabah uyandık. Tabiki Twitter gündemine oturdu, haklı tepki işe yaradı durduruldu.

Fakat sonrasında Halk Plajı çevresi, ahşap yapıda olan restoranlar falan derken bir çok yer gölün etrafında yıkılmış. Bir kargaşa hakim ve ne zaman düzelir bilmiyoruz. Kamp yapmak da yasak diyorlar, yapmak için risk almanız gerekiyor. Muhtemelen haftasonumu yapmak oldukça zordur, biz haftaiçi şansımızı denedik ve yaptık. Sorun yaşamadık, tabi ormana doğru kurduğumuzdan elektrik, su derken birçok şey sorun olabiliyor.

Bizce ayakkabıyla bile basılmaması gereken yerlere iş makinesiyle girmek oldukça acı. Umarız daha fazla zarar görmeden Saldivleri koruyabilir, bizde bu yazıya “Nolur gidin her şey harika!” yazabiliriz.

Düzenleme 2020 Aralık: Yaşananlardan sonra alta bırakacağımız link ile Salda 7/24 izlenmeye alınmış. Verilen zarardan sonra koruma adına adımlar atılmış, umarım adımla kalmaz, bir mücadeleye dönüşür.

https://saldagolu.gov.tr/2020/04/30/bakan-kurumdan-salda-golu-aciklamasi-basmaya-kiyamadigimiz-guzellige-bunu-yaptilar/

Salda Gölünün Özellikleri (Genel Bilgiler)

 • 184 metre derinliği ile Türkiye’nin en derin göllerinden biri.
 • Suyu az tuzlu ve alkali oranı oldukça yüksek.
 • Sığırkuşu türlerinden ikisi, ülkemizde sadece Salda Gölü güney kıyısında yaşıyor.
 • Yaklaşık 2 milyon yıl önce oluştuğu tahmin ediliyor. 2 milyon…
 • Mars yüzeyi ortak özelliklere sahip.
 • Salda Gölü havzasında 81 familyaya ait 301 sucul ve karasal bitki türü olduğu belirlenmiştir.
  Flora Örnekleri: (Kulak otu, Kızılçam, Kar Çiçeği, Katran Ağacı, Vebascum Flabellifolium, Anadolu Beyazı, Ardı., Karaçam.)
 • 8 farklı su kuşuna ev sahipliği yapmaktadır.

Salda Gölü hakkında bir küçük takipçimiz ödevi için bilgi istemişti. Bu başlığı onun ve diğer ödevlere faydalı olabilir diye yazdık.

Salda Gölünde Yüzmek Yasak Mı?

Daha önce sadece Halk Plajında serbestti. Durumlar biraz karışık son dönemlerde. Salda için yeni bir dönemden dolayı özel bir yer yok bunun için. Fakat şöyle bir sorun var, her yıl 1-2 maalesef burada boğuluyor. Sebebiyse gölün zeminin bataklık gibi olması. Öğrendiğimiz bilgiye göre, kumlar biranda çökebiliyor ve ayağınız saplanabiliyor.

Süreç ne olur bilmiyoruz, ama bu blog yazısını okuyorsanız. Yasak!

Birde su yılanları oldukça fazlaymış. Bu göllerin çoğunda böyle zaten, su yılanı oldukça fazla oluyor. Dikkatli olmakta fayda var.

“İnsan görünce kaçar.” – Anonim.

Köyden birine sorsanız bunu diyeceğine eminiz. Siz yine de ayağınızı sokarken de dikkatli olunuz deriz. Etrafı piknikçiler çok fazla kirletiyorlar. Bizde bu tarz durumlarda elimize poşet alıp topluyoruz. Buna ek olarak da yanımızda artık mama taşımaya karar verdik. Sokak hayvanları için bulunması gerektiğini düşünüyoruz. Bu da bizce bir seyahat tavsiyesi 🙂

Bu yazıyı buralara kadar okuduysanız, bence artık Salda’ya gitme vakti gelmiş de geçiyor bile.

Seyahatle Kalın; Seyahatalesle Kalın!

Bursa Ulubat Gölü | Gölyazı yazımızı okudunuz mu?

You may also like

Yorum Bırak