Lviv Gezi Rehberi | Beklentilerin Ötesinde

yazar: yaren kırpıcı
lviv gezi rehberi-seyahatales için

Lviv, Ukrayna’nın batısında yer alan bir şehir. İnsan ister istemez Ukrayna; neden, nasıl, niçin bu kadar popüler bir rota? diye soruyor. Hal böyle olunca bizde geçtik klavyenin başına ve Ukrayna gerçekten bu övgüyü hak ediyor mu diye? yazalım istedik.

Filmin sonunu başından söyleyen dostlarınızdan olmak istemeyiz ama (zaten başlığımızdan da anlayacağınız gibi) Lviv bizim en en çok sevdiğimiz Ukrayna şehirlerinden oldu.

Lviv, günümüze kadar; malum konulardan ön plana çıkmış, sürekli olarak muhabbeti yapılmış, yerli kadınların erkeksiz olduğundan bahsedilmiş, hatta çiftlerin bile birbirini tek yollamadığı bir yer halini almış olsa da bizce artık bunu değiştirmenin zamanı. Çünkü inanın bize Lviv bunlardan çok daha fazlası!

Lviv Para Birimi

Lviv Pahalı mı?

seyahatales için

Ukrayna’da isyan ettiğim bir videom var. Malum öğrenciyiz, paramızı yine evde yemek yiye yiye, dışarı çıkmayarak biriktirmişiz. 1 yıl öncesine kadar okuduğum Ukrayna Lviv yazılarının hepsinde “çok ucuz, az parayla çok şey yapabilirsiniz” gibi söylemler olunca biz de beklentiyi bir tık arttırarak gitmiştik.

Ukrayna para birimi Grivna. Ve 1 dolar yaklaşık 26,68 grivnaya denk. Grivna gün geçtikçe Türk lirası karşılığında müthiş değer kazanmış olacak ki bize hiç de ucuz gelmedi dostlar.

Bölge para birimi euro olan yerler içinde 4-5 günlük gezimiz için cebimize 100 euro koyardık. Burada da 100 euro ile çok şey yaparız diye düşünürken en son şehrin ortasına kurulmuş buz patenine biz bakıyorduk, o da bizi bakıyordu. Sadece bakıştık.

Ama şunu da söylemeden geçmeyelim, Ukrayna elbette hala birçok ülkeden daha rahat tatil yapacağınız bir yer (özellikle para birimi euro olan yerlerden) sadece eskisi kadar çok ucuz olmasını beklemeyin, hazırlıklı olun.

Not: Paranızı çevirme işlemini havaalanında yapmamaya çalışın. Merkeze gelince hüsrana uğrayın istemeyiz.

seyahatales için-lviv
Bahsettiğimiz o buz pateni 😭

Lviv’e Nasıl Gidilir

Öncelikle Lviv’e nasıl gidilir ile başlayalım. Aslında birçok seçenek var.

 • Lviv’e direkt uçuşla Thy veya Pegasus ile gidebilirsiniz
 • Kiev aktarmalı Lviv’e uçabilirsiniz (Ukrayna Havayolları uçak firması ile)
 • Ukrayna’nın Kiev, Odessa gibi şehirlerini gezdikten sonra buralardan kalkan tren ile Lviv’e ulaşabilirsiniz (Biz Kiev’den sabah 6.00 trenine binerek Lviv’e 4 saatlik keyifli bir yolculuk yapmıştık. Tren konforlu ve rahattı. Bileti online olarak omio.com‘ dan aldık. Özellikle Kiev garından almanızı tavsiye etmeyiz, gişe görevlileri genelde İngilizce bilmiyorlar; biz gittiğimizde kalabalık ve kargaşa mevcuttu. Kiev Gara gittiğinizde biletinizin çıktısını aldırmayı unutmayın.)
 • Kiev, Lviv gibi şehirler için 5-6 ay öncesinden mutlaka ucuz bilet bulursunuz. Zaten birçok kişi bu şekilde Ukrayna’ya seyahat ediyor. Bulursanız biletinizi alın ve bir kenarda kalsın.
 • Not: Ukrayna’ya indiğinizde görevliler genelde sizden dönüş uçak biletinizi ve konaklayacağınız yerin/yerlerin dökümünü isteyecektir. Mutlaka bir kopyası çantanızda bulunsun. (Hatta havaalanında türkçe bir “Telefondan da gösterebilirsiniz” açıklamasına denk gelirseniz şaşırmayın; onlar da çok fazla Türk turistin ziyaretine alışmış 😊 )
seyahatales-tren garı
Tren garı levhası… Anlayan bize anlatsın

Lviv’e Pasaportsuz Giriş

İşte Lviv’i, daha doğrusu Ukrayna’yı hepimiz için özel kılan maddelerden biri bu.

Pasaportunuz yoksa, pasaportunuz var ama harç pulu almak istemiyorsanız kısacası bu tür durumlarda yeni çipli kimlik ile Ukrayna’ya giriş yapabilirsiniz. Çipli kimlik ile girişte sıra olabiliyor, çünkü herkese form doldurtuyorlar. (Bizi sorarsanız, pasaportla giriş yaptık, çipli kimliği henüz deneyimlemedik ama gayet rahat bir uygulama olduğundan şüphemiz yok)

Lviv Şehir Merkezine Ulaşım

 • Biz tren garından şehir merkezine gitmek için hemen garın önünden tramvaylara bindik. Valla ne yalan söyleyeyim hangi numara tramvay gelse binecektik. Sadece binmeden önce Google maps çevrimdışı haritalar (internet gerektirmeyen) ile hattın uğradığı yerlere baktık ve bindik.

Bilgi: -Lviv’de troleybüsler çok eski ve dikkat ederseniz genelde hep kadınlar (mutlu eden detaylar) kullanıyor. Bilet alma sisteminde ise troleybüse  bindikten sonra vatmanın (sürücünün) yanına gidip pencerenin arkasından bilet alıyorsunuz. (Evet hem sürüyor hem bilet kesiyor) Sonra da aldığınız bileti yanlarda asılı olan zımbamsı bir şeye geçirip bastırıyorsunuz ve biletiniz delinmiş; tek kullanımlık hal alıyor)-

Bu arada evet troleybüse biletsiz binme fırsatını yakalayabileceğiniz yerlerden.Sıkı denetim yok ve şanslıysanız kontrol polisi binmeden inip bedava yolculuk yaparsınız. (Hayır biz bilet aldık tabii ki 😉)

Troleybüslerde basmanız gereken zımbamsı alet

 • Eğer havaalanından şehir merkezine gitmek isterseniz 9 numaralı tramvay veya 48 yada 95 numaralı otobüslere binmelisiniz.
 • Geç bunları bize taksiyle ulaşımdan bahset derseniz de zaten gittiğinizde taksiyle pazarlık yapan birçok kişi göreceksiniz çünkü turistleri kazıklamak her ülkede gelenek haline gelmiş durumda. Bu yüzden biz Uber ile Lviv havaalanına gittik, 100 grivna yani 26 tl’ye gittik.
 • Son olarak Lviv şehir merkezine vardıktan sonra ki ulaşımınız çok kolay. Birçok yere yürüyerek gidebilirsiniz. Sadece birkaç yer için Uber vb. araçlar kullanmanız gerekebilir onu da aşağıda belirteceğiz.

Lviv’e Ne Zaman Gidilir?

Ben kış mevsimini hiç sevmem Can’da yaz. Ukrayna’ya Mart’da gittik ancak o kadar soğuktu ki. Kat kat giyinmekten ve şehri keşfederken yürürken ısınmaktan başka çaremiz yoktu. Hatta bir günde hep yağmur yağdı, yani anlayacağınız epey zordu. Eğer ben gelemem böyle şeylere diyorsanız kışın eksiyi bulan havalarda Lviv’i pek önermiyoruz.

Yazın havalar Lviv’de öyle çok sıcak olmuyormuş ancak yaz demek deniz demek, su, güneşlenmek, ferahlamak diyorsanız yaz mevsiminide pas geçelim.

İlkbahar hem bizim için kulağa hem de gönüllerde her şeyin ortası, dengesi gibi geliyor. İlkbahar da hiç Lviv’de bulunmadık ancak ne terleten ne de eksi havalarından donduracağını düşünüyoruz.

seyahatales için-gezi notları

Lviv’de Kaç Gün Kalınır?

Lviv, küçük bir şehir gibi görünse de keşfedilmeyi bekleyen çok fazla yere ev sahipliği yapıyor (isteyince çok ciddi yazabiliyormuşuz)

Ucuz bilet buldum hafta sonu tatili için gideceğim diyorsanız da olur, ancak bizce 4 gün de ayırsanız fazla olmaz. Tam anlamıyla, rahat rahat gezip gerçekten “2 günlük gezimden de bir şey anlamadım oradan oraya” moduna bağlanmaz.

5 gün de fazla kaçabilir, bizden söylemesi 🙃

Lviv’de Nerede Kalınır?

1,5 Kat Lviv Evi

Lviv konaklaması hakkında önce kendi deneyimimizden bahsetmek isteriz. Bizim pis bir huyumuz var dostlar. Gittiğimiz yerlerde etrafı keşfetmenin yanında aynı zamanda evleri de keşfetmeye çalışıyoruz. Yani 3 gün 2 gece gitmiş olsak bile “eşyalarımızı koyalım, son gün giderken toparlanalım” kafasında olamıyoruz. Bir gece farklı, diğer gece farklı bir yerde konaklamak elbette bizi yoruyor ama inanın bize hem size daha fazla deneyim aktarma fırsatımız oluyor, hem de farklı evler ve tarzlar ile gittiğimiz yerleri daha çok yaşadığımızı düşünüyoruz.

Lviv ilk gece 1,5 katlı bir evde kaldık. Burada kalma sebebimiz hem ucuz olmasıydı hemde 1,5 kat deneyimini yaşamaktı. (Yani üst katında sadece yatacağınız yer bulunuyor.

Lviv ikinci gece konaklamamız da tam anlamıyla kendimizi şımarttık çünkü bir AİRBNB PLUS EVİNDE KONAKLADIK! Evi incelemek isteyenler bakabilirler.

Aynı zamanda Airbnb Plus nedir? hakkında bilgi almak, nasıl konaklanır, farkları nelerdir gibi sorularınız için yazıya göz atabilirsiniz: AİRBNB PLUS

Lviv konaklamaları için Pustomyty, Yavoriv ve Zhovka bögelerinde ki otellere bakabilirsiniz.

Lviv Airbnb Plus Evi

Lviv’de Gezilecek Yerler

Sonunda şu Lviv Gezilecek Yerler listesine geldin! Ne çok konuştun.” Dediğinizi duydum. Ama benden söylemesi, işe yarar bu bilgiler.

Lviv’de gezilecek yerler için upuzun bir liste yok. Muhtemelen vaktiniz şehrin kalbi olan Old Town’da geçecek. Sokakları birer birer adımlayacaksınız. Başta söylediğimiz “Lviv bunlardan çok daha fazlası” mottosunu işte tam olarak burada yaşayacaksınız. Gerek mimari olarak gerekse şehrin her saat (bakın her saat ) cıvıl cıvıl oluşu sizi sizden alacak!

O zaman hadi Lviv’de görülmesi gereken yerlere 😉

1.Rynok Meydanı

Dilimizde Pazar Meydanı olarak geçmiş bir meydan burası. İlk gittiğimizde istemeden de olsa yürüdüğümüz yollar sürekli buraya çıkıyordu. Asla şikayetçi olmadık çünkü burada vakit geçirmeyi gerçekten çok sevdik. Binaların mimari yapısı bizi bizden aldı. (KIS-KAN-DIK)

2.Lviv Opera Binası

Opera binaları, Ukrayna denildiğinde ilk aklımıza gelenlerdendir. Kiev’de olduğu gibi Lviv’de de Lviv Opera Binası şehrin simgesi. Biz bilet tarihlerini kaldığımız günlere uyduramadık ancak imkanınız varsa opera/bale izlemek için tatilinizi bu bilete göre planlayın. Biz bir sonra ki gidişimize kesinlikle ekleyeceğiz.

3.Shevchenka Avenue

Bu bulvarı ayrı bir başlıkla ayırmaya ne gerek vardı diye düşünebilirsiniz çünkü sokakları adımlarken zaten heykelle birlikte karşınıza çıkacak ancak biz gitmeden önce orası neresi farkındalığı yaşayamadığımız için önünden geçip gittik. Turistik gittiğimiz yerlerde önünden geçip gittiğimiz yapıların en azından birkaçının adını bilmek bizce güzel bir farkındalık olur.

4.Lviv Town Hall

lviv gezi rehberi-seyahatales için
Lviv Town Hall-Manzarası

Burası uzun mu uzun bir kule (Rynok Square). Kule diyoruz ama aslında Lviv belediye binasının en tepesine tırmanıyorsunuz. Yani tırmanabilirseniz. Umarız. Tırmanırsınız. Çünkü asansör falan yok, patır patır tabana kuvvet. Merdiven belli bir yerden sonra aşırı daralıyor. Biz gittiğimizde kalabalık değildi ancak kalabalık olursa o merdiven hallerini hayal edemedik, bazı yerlere tek kişi zor sığıyordu.

Yukarı çıktığınız/çıkabildiğiniz an sizi müthiş manzaralar bekliyor

Yukarı da saat çanı çalarsa korkmayın (Ben bu duruma çok hazırlıksız yakalanmıştım)

Giriş ücretini yarı yolda kurulan bir yerde alıyorlar. 20 grivna (5 tl)

DİKKAT: Giriş burası mıdır ya? Yok yok burası değildir. diye diye koca Lviv Belediye binasının etrafını dönüp durmayın. Giriş bildiğiniz belediye dairesine girer gibi. Girişte bir levha var, içeri girdikten sonra da takım elbiseli masa başı çalışan insanlara sorarsanız size gösteriyorlar. Zaten sonrasında da duvarda hep adını takip ederek ilerleyebilirsiniz.

Lviv Lychakiv mezarlığı-seyahatales için-

5.Lviv Lychakiv Mezarlığı

İlk defa mezarlık gezme deneyimimizi gururla sunarız. Şehir merkezinden Ubere atlayıp Lychakiv Mezarlığına geldik. Girişte çok küçük bir ücret ödüyorsunuz. Ama garanti ederiz; burası resmen açık hava müzesi!

1700’lü yıllardan günümüze kadar gelen bu mezarladan 450.000’den fazla varmış. Mezarların üzerine inşa edilen heykeller, işlemeler bizi kendine hayran bıraktı. “Ne mezarı yahu?” Diye söylenmeyin, kesinlikle tavsiye ediyoruz.

6.Potocki Sarayı

Potocki Sarayı-seyahatales
Potocki Sarayı

Tahmin ettiğiniz gibi burası bir aileye aitmiş ve Avusturya başbakanı Potocki tarafından inşa ettirilmiş. Yapımına oldukça fazla para harcanmış. Dışardan gördüğünüz bu Fransız mimarı yapısına sahip sarayı içine girerek de gezebilirsiniz.

Günümüzde Devlet binası olarak kullanılıyormuş.

7.Lviv Ermeni Katedrali/Virmenska Sokağı

Lviv ermeni katedrali-virmenska sokağı

Burası Lviv’in en önemli simgesi haline gelmiş bir yapı. Virmenska Sokağı’nda bulunuyor. (Virmenska Sokağı, çoğunlukla Ermeni halkının yaşadığı, müthiş mimari yapılara tanıklık edeceğiniz bir yer) Aynı zamanda Lviv Ermeni Katedrali Unesco tarafından “Dünya Kültür Mirasları Listesi”ne alınmış. Her seyahatimizde olduğu gibi Lviv gezimizde de özellikle bu listede ki katedralleri, yapıları, binaları özellikle seyahat ediyoruz. Siz de bizim gibiyseniz bu katedrali mutlaka listenize ekleyin efenim.

8.Yard of Lost Toys (Lviv Kayıp Oyuncak Sokağı)

yard of lot toys- Lviv kayıp oyuncak sokağı

Biz buraya gitmedik daha doğrusu bulmak için çabalamadık, tembelliğimize denk geldi. Biraz ürkütücü bir sokakmış, kayıp oyuncaklar atıla atıla birikmiş. (Hayır Can tabii ki korkmadı, sadece yeri bulamadık ondan gidemedik 🙃) Gidip görmek isterseniz Mukachivska  sokağında bulunuyor.

9.“Territory of Terror” Memorial Museum

Burası nazi dönemin ve Ukrayna tarihinin sosyal anlayışını, karmaşık tarihsel geçmişini, Ukrayna ulusal güçlerinin işgalle mücadelesini derinleştirmek amacıyla kurulmuş. Bizce önemli bir müzeydi. Ziyaret edilmeli, Lviv listenize ekleyin gitsin.

10.High Castle

high castle Lviv-seyahatales için

Can Lviv’e tek başına geldiğinde buraya tırmanmış ancak birlikte gittiğimiz seyahatimizde hem çok sisli olduğundan hem de yol gözümüze büyüdüğünden biz buraya tırmanmadık. Yani burayı onun önerisi üzerine yazıyorum. Şehri tepeden görmek isteyenler için, hadi bakalım tabana kuvvet.

11.Lviv National Art Gallery

Lviv Art Gallery

Artık bizi tanıyanlar bilir, Can bir sanat aşığı dostlar. Ben de severim ancak Can’ın ki bir tutku haline dönmüş (Bknz Web sitemizde gördüğünüz birçok sanatla ilgili yazılar Can’ın kaleminden çıkmıştır. Birkaçını buraya bırakıyoruz, ilginizi çekebilir:

Ferrari Araba Sanatı– –Sanat Sevmek-Leonardo Da Vinci |Sanatla Bilim Arasındaki İnce Çizgi- )

Dolayısıyla burası da Lviv’de bulunan geniş bir yelpazesi olan sanat galerisi. Burayı pas geçmedik. İçerisi 2 katlı fakat büyük değil. İngilizce olarak açıklamalarda yok ancak sizin de ilginizi çekiyorsa, aklınızda bulunsun.

12.Museum of Folk Architecture

Burası aslında Lviv’e gitmeden önce gezilecek yerleri araştırdığımızda pek de karşımıza çıkmayan bir yerdi. Büyük bir alana kurulmuş, açık hava müzesi. İçerisinde 6 tane kilise var. Müze için geniş bir zaman ayırmalısınız. Bizce Lviv’e gelmişken deneyimlenmesi gereken bir yer.

Lviv’de Gezilecek Yerler: Kısa Kısa

 • St. George’s Katedrali: Avrupa’nın önemli katedrallerinden, mimarisi de bir o kadar dikkat çekici
 • Dominican Katedrali ve Manastırı: Kubbesi yeşil ve yaşlı bir katedral. Zaman içinde yeniden inşa edilmiş.
 • Transfiguration Church: Birçok kilisede olduğu gibi buranın da iç yapısı, duvarları, işlemer bizi büyüledi. İçini mutlaka görmelisiniz.
 • St. Olha and Elizabeth Kilisesi: Kilisenin dışı çok güzel ama içini de görmeyi ihmal etmeyin.
 • Bernardine Kilisesi: Dışardan gördüğünüz kilisenin içini de gezebilirsiniz. Şanslıysanız ayine denk gelebilirsiniz

Lviv Gezi Rehberi: Alışveriş

Lviv’den eşime dostuma ne alınır? Lviv’de alışveriş? Gibi sorulara vereceğimiz yanıtın pek bir espirisi yok aslında. Çünkü Lviv’e evet kısmen ucuz desek de özellikle her yerde olan markalar (zara, kozmetik markalar vb.) Türkiye’yle aynı hatta bazı şeyler çok daha pahalı. (Kiev içinde aynı şey geçerli. Biz kısacası Ukrayna için diyelim) Yani valizini bunlarla doldurup, taşıdığınıza değmez.

Yöresel pek bir hediyelik eşyaya rastlayamadık, olanlarda Old Town’da bildiğiniz hediyelik eşya dükkanlarında var. Büyük güzel mağazalar ama Kadıköy-Moda yolunda ki o malum mağazalara girseniz de Ukrayna magneti dışında hemen hemen aynı şeyleri bulabilirsiniz.

Biz denk gelemedik ancak Ukrayna gezinizi geniş bir zamanda yapıyorsanız yöresel pazarlarına denk gelmeye çalışın. Bizce her yer için bu pazarlar candır. Hem şehrin kültürü, hem halkı, hem de satılan eşyalarla o ruhu kolayca yakalayabilir ve oldukça uygun fiyatlara satın alıp kârda olabilirsiniz.

Bunlar dışında ucuzluğu iliklerimize kadar Lviv Havaalanı’nda hissettik. Malum “Duty Free” Arkadaşlar sıfır abartıyla söylüyoruz: Oraya girdiğinizde diyorsunuz ki: “Bu kadar çok Türk var mıymış Lviv’de

Haliyle herkes alışveriş yapıyor, çünkü sigara, alkol gerçekten ucuz. Aklınızda bulunsun.

(Lokal bir hediye derseniz Putin tuvalet kağıtları var dostlar ama aldatmacaya gelmeyin sadece dış tarafı resimli, içi normal tuvalet kağıdı -Aldık ordan biliyoruz- 😁 )

Lviv’de Ne Yenir?

Lviv Mekan Önerileri

Ne bulduysanız yiyin” demeyeceğiz. Liste epey uzun. Listeye ulaşmak için linki buraya bırakıyoruz. Yaptığımız hatalardan, yiyemediğimiz beyaz çikolatalı pankeklerden, yediğimiz en harika makarnalardan, içtiğimiz çorbadan, kaliteli kahveden falan her şeyden bahsettik. Biz yazarken tekrar acıktık bence siz de ufaktan merak ettmişsinizdir.

O zaman ne diyoruz: Seyahatle kalın, Seyahatales’le kalın ❤️

You may also like

1 yorum

Kiev Gezi Rehberi: Kiev Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Seyahatales 18/12/2020 - 18:12

[…] Kiev uçak bileti, gibi başlıklardan bahsetmeden önce Ukrayna’ya çıkarma yapacaklar için Lviv’e de uğramalarını şiddetle tavsiye ederiz. (Hatta bizden tercih yapmamızı isteseniz […]

Cevap

Yorum Bırak