Kotor Gezi Rehberi: Karadağ’da ki Cennet

yazar: yaren kırpıcı

Kotor, Karadağ’da bulunan, kalbimizi bıraktığımız bir sahil kasabası. UNESCO dünya mirası listesinde bulunan bu küçük şehir adım başı tarih kokuyor. 

Adriyatik Denizi’ne kıyısı olmasından ve İtalya esintilerinden olacak ki buranın kahve kültürü bize çok gelişmiş geldi. 

  Kotor’u tarih boyunca çeşitli medeniyetler yönetmiş. Aralarında en önemli olanı ise 400 yıl kalmayı başaran Venedikliler olmuş. ( Kendilerini ömürlerine ömür kattıkları için tebrik ediyor, üç evetle uğurluyoruz

Seyahatales için

Kotor’a Ulaşım

 Biz Saraybosna Havaalanı’na indikten sonra Mostar’a (Hala okumadıysanız Mostar gezi rehberimizi buraya bırakıyoruz) oradan da otobüsle Kotor’a geçtik. Vizemiz yoktu bu yüzden Dubrovnik’ten geçen (Dubrovnik vizeli) ve Mostar-Kotor’u yaklaşık 6,5-7 saatte gitmemizi sağlayan otobüslere binemedik. Sabah ve akşam toplam iki seferi bulunan otobüslere binip, Dobrota’dan geçmeyen ve yaklaşık 11 saat süren otobüslere bindik. Aman diyelim bizim düştüğümüz hataya düşmeyin. 

  Kotor’a ulaşım için bizim izlediğimiz yolu izleyeceksiniz ya elinizde vize olsun ve Dobrota’dan geçen otobüslere binin. Ya da Kotor’un başkentine Podgorica Havaalanı’na inip oradan Kotor’a aktarma gerçekleştirin. (Son seçenek baya mantıklı, bir değerlendirin deriz) 

Kotor’a Ne Zaman Gidilir?

  Bu başlığımızı attığımıza çok utanıyoruz çünkü; canınız istediği zaman gidin yahu! 

Biz kara kışın göbeğinde Aralık ayının ortasında gittik. Akın akın turlar gelmeye devam ediyordu ancak burada bir not düşelim: Kotor halkının bile daha önce birkaç kere denk geldiği bir sel yaşadık. En son Kotor şehir merkezine girişte bulunan kocaman yeşil bankın üzerine çıkıp taksi beklediğimizi hatırlıyoruz. 

kotor
Sana çok şey borçluyuz yeşil bank

 Yani havalar biraz daha ısınsın Haziran, Eylül gibi gidelim derseniz sizi anlarız. Biz de havalar ısındığında tekrar gidilecek yerler listesine ekledik. Temmuz ve Ağustos neden değil derseniz de: Kaldığımız muhteşem, güzel, aşırı iyi evimizin gecelik fiyatı bu aylarda ne kadarmış diye baktığımızda 976 TL’ydi. (Sıfır şaka) Bu yüzden o ayların aşırı kabartma fiyatlar olduğunu düşündük. Bilemedik bizim paramız yetmez, siz o aylarda giderseniz bize ne kadar harcama yaptığınızı haber ediverin. 

  Hadi sen bize gezilecek yerlerden bahset: Kotor’un merkezi Stari Grad’da gezilmesi gereken yerler

Kotor’da Gezilecek Yerler

1)Tarihi Sokaklarını Adımlayın

UNESCO dünya mirası listesinde ki tarihi Kotor sokakları sizi huzura götürecek. İtinayla korunmuş Balkan ve İtalya esintili Kotor sokaklarında kaybolun. 

2)Kotor Kalesi’ne Tırmanın ( San Giovanni Kalesi ) 

 San Giovanni olarak geçen bu kale Türkçe de Aziz Yuhanna olarak da biliniyor. Giriş ücreti 8 euro. (Biz sezon olmadığı için ücretsiz girdik, bu havada kimse tırmanmaya kalkışmaz diye düşünmüşler ama yanılmışlar)  

Şehrin hemen her yerinden görünen bu kaleye ulaşmak için toplamda 1300 basamak çıkmalısınız. Kale o kadar yüksekte ki tavsiyemiz erkenden yola çıkmanız. 

Eğer yolun yarısında bacaklarınız isyan etmeye ve içinizden bir ses “Dön artık be, şansını çok zorlama, vallahi bittik!” Falan derse tam yarı yolda bulunan kilise de soluklanıp manzaraya doyup orda da güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz. 

Basamaklar minik minik ancak biz gittiğimizde kiliseyi de geçtikten sonra dolu başladı ve geri dönmek zorunda kaldık. Tam o bayraklı zirveyi göremedik ancak buraya tekrar sıcaklarda döneceğiz. 

Sıcak havalarda gidecekler içinde duyumlarımız kadarıyla bir tavsiye bırakalım: Çok sıcak havalarda da güneşin tepede olduğu durumlar iyi değil efenim. Bu yüzden sabah saatlerinde 7-8 arasında tırmanmaya başlamanız sağlığınız açısından daha iyi olur gibi duruyor. Hadi bakalım tabana kuvvet! 

kotor kalesi

Kotor Kalesi’ne tırmanmaya başladığınızda; kilisenin olduğu yerde (yolun yarısı) ve tabii ki zirvede aşırı ama bakın aşırı iyi manzaralar var.Aşırı iyi manzaradan bize fotoğraf atmayı unutmayın.

3)Ordu Meydanı (Piazza Of The Arms)

Sahilde ki ana kapı üzerinden şehire girdiğiniz zaman adım attığınız meydanın adı: Ordu Meydanı. Kafanızı kaldırdığınızda dikkatinizi çekecek olan söz 

Tito’nun sözü: “Size ait olmayanı istemeyin, size ait olandan da vazgeçmeyin”

Ordu Meydanı’nın da bulunan bir diğer yapı Saat Kulesi.

Utanç Sütunu: Bunlar ne acaba ya diye defalarca önünden geçtik. Evet tahmin edeceğiniz gibi Can çok farklı teorilerde bulundu sokak lambasından tutun işkence aletlerine kadar… Ancak sonradan öğrendik ki Kotor’da suç işlendiğinde bu sütunların önünde halka karşı utandırılırmış. Bizim yaşadığımız kafa karışıklığını yaşamayın diye bunu da not düşmüş olalım.

Kotor meydanı-ordu meydanı-piazza of the arma

4) St. Tryphon Katedrali

5) St. Nicholas Kilisesi 

St. Nicholas Kilisesi 1195 yılında Mauro Kacafrangi tarafından yaptırılmış. 

Burası ortodoksların kilisesi. Zaten Kotor nüfusunun çoğunluğunuda Ortodokslar oluşturuyormuş 

6)Maritime Museum ( Kotor Denizcilik Müzesi ) 

denizcilik müzesi-maritime Museum

İçerisinde denizciliğin yanında bölgenin kültürüne dair şeyler de var. (Yerel kostümler gibi) 

Öğrenci kabul ediyorlar ve kişi başı 1 euro ücreti var. 

7)Kömürlü Kahve Deneyin

Kotor’a özel kömürlü kahveyi yalnızca Letrika Cafe yapıyor. Evet evet kömürlü kahve. 

Tadı sizce nasıldı? Okuyunca ağzınıza şömine tadı mı geldi? Hemen yüzünüzü buruşturmayın bizce tadı gerçekten iyiydi. 

Kömürü ısıyla yakarak kahvenizin içine atıyorlar. Tadını almıyorsunuz ancak bizde aklınızda ki o soruyu düşünmedik değil: Sağlıklı mı? O kısmını pek kestiremedik ancak gelmişken bir kereye mahsus denenebilir

kömürlü kahve-letrika cafe

8) Demir Çamaşırlar

“Biz ne diyoruz, siz ne diyorsunuz. Hala işin gırgırındasınız” demeyin bir durun. Yeri gelmişken hemen söyleyelim burası Letrika Cafe’nin hemen yanında bulunuyor.

Bir şey de itiraf etmemiz gerekiyor. Bu “eserin” altından hep yağmurlu havalarda ve karanlıkta geçtik. Üç kere de geçtiğimizde tepkimiz “bu çamaşırlar bu yağmur da nasıl kurayacak?” Oldu. Sabah Letrika Cafe’ye oturunca fark ettik ki renkleri de bir garipti. Meğer bunlar ünlü birinin DEMİR ÇAMAŞIRLAR adlı eseriymiş. Öğrenince çok güldük, cahilliğimize verin. Yine de daha iyi anlaşılması için aşağıya fotoğraf bırakıyoruz.

Demir çamaşırlar

9)Tekne Turları 

Biz kış sezonunda gittiğimiz için Kotor’u tekneyle gezemedik ancak daha önce de söylediğimiz gibi sezonda gittiğimizde yapılacak listemize eklendi bile. Stari Grad’ın önünde dizilmiş tekneler ile anlaşma yaparak bu turu gerçekleştirebilirsinizi. 

10) Perast’ı ve Adalar’ı Gezmeyi İhmal Etmeyin

Bize diyorsunuz da Kotor’a kadar gitmişken siz bu deneyimi yaşamamışsınız

Demeyin. Biz kara kışın ortasında gittiğimiz için olumsuz hava şartlarından böyle bir deneyim yaşayamadık ama yapılacak listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Perast UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. Perast’ da bulunan Aziz Nikola Kilisesi’ni ziyaret edebilir, Perast Şehir Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Perast’ tan kalkan botlar ile açık olan adaları gezebilirsiniz. Bunlardan en çok okuduğumuz ve galiba en çok bilineni  St. George ve Our Lady of the Rocks adaları. 

Kotor’da Konaklama: DOBRATO

dobrato-dobrato konaklama

Kotor’da konaklama için birçok alternatifi düşünebilirsiniz (genelde otelde konaklamaktan çok ev daha yaygın) ancak bize soracak olursanız Dobrato bölgesi deneyimini yaşayın deriz. Talihsiz bir olay yaşayıp gecelik 60 euroya merkezde bir otelde kalmamız gerekmişti ve gerçekten özellikle fiyat/performans olarak çok kötüydü.

Dobrato bölgesinde denize sıfır ve manzaralı bir evde kalın ve keyfini çıkarın.

Biz diğer gece konaklamamızı tam da böyle bir yerde yaptık. Dobrato’da balkonlu, deniz manzaralıydı ve gittiğimizde soğuk olmasına rağmen balkon keyfimizi gölgeleyemedi. Şiddetle tavsiye ederiz!

airbnb konaklama

Konakladığımız yerin linkini ekliyoruz: Airbnb 

(Özellikle sezonda çok çok çok pahalı. Biz de giderken Emre Durmuş Airbnb indirim kodunu kullandık)

Kotor Hakkında Kısa Kısa Notlar: Bak Bu İşe Yarar

  • Kotor’da çok iyi bir jazz bar keşfettik. Fiyatları da çok uygundu. Ayrıca yaz sezonununda da konserler oluyormuş. Adını şöyle bırakıyoruz: Jazz Club Evergreen
  • Çok makul fiyata çok iyi bir yemek yedik: Pizzeria Sara (Makarna 7 euro, Pizza 5 euro) 
  • Pronto Pizza’nın da çok önünden geçtik. Biz deneyemedik ama siz denerseniz görüşlerinizi bekleriz
  • Lovcen Milli Parkı’nda manzaraya doyun
  • Catovici Mlini’yi gezin ve restoranlarında oturun

Not: Bisiklet kiralayıp kıyıyı turlamayı da şiddetle tavsiye ederiz! ( Biz 8 km’lik bir yürüyüş yaptık)

kotor

Biz Onların Yalancısıyız: Kotor Hakkında İlginç Bilgiler

  • Kotor’da kedi müzesi bulunuyormuş. 
  • Kotor’un anayasasında çevrecilik maddesi varmış 
  • Kotor’da açılan pazarlarda meyveli rakı ve böğürtlenli peynire kadar birçok farklı seçenek varmış 🙂 

You may also like

1 yorum

Ayhan 06/04/2020 - 19:00

Son derece candan ve samimi bir gezi yazısı gerçekten. Sitenizi sürekli takipte olacağım. Güzel anılar biriktirin ve burada bizimle paylaşın. 🙂

Cevap

Yorum Bırak