Kelebekler Vadisi | Ölüdeniz | Fethiye – Mavi Cennet

yazar: can

Kelebekler Vadisi instagram fotoğraflarıyla hayatımıza hızlıca giriş yaptı. O muhteşem mavi tonlarıyla vadinin karşısında durduğunuzu, hayal kurduğunuzu, fotoğraf çekilmek istediğinizi biliyorum. Bu yüzden Kelebekler Vadisine ulaşım ve konaklama gibi detaylara gireceğim tabiki ve ayrıca değinilmeyenlere de değineceğimden emin olabilirsiniz.

Hadi başlayalım!

Birçok içerik üreticisi (influencer) tarafından tanıtılan yerler gerçeklikten uzak bir görünümde tanıtılıyor. İyi renklendirme ve birazda iyi çekimler sizi yanıltabiliyor. Aslında Kelebekler Vadisine ilk gittiğinizde bu hissi yaşayacağınızı söyleyebilirim.

Arabalar park etmiş, fotoğraf sırası oluşmuş hatta ücretli drone çekimi yapanlar bile var. (drone uçurma konusuna ayrıca değineceğim)

Hal böyle olunca bunu hissetmeniz normal. Fakat işin aslı bu şekilde değil. Önce kalabalığı bir kenara koyun, ve fotoğraf çekilmeyi erteleyin derim. Sonrasında vadiyi iyi görebileceğiniz bir yeri seçin, sonrasında dik yamaçtan teninize vuran Faralya esintisini hissedeceksiniz.

Belki o zaman hissettikleriniz daha anlamlı olabilir, en azından benim öyle oldu.

kelebekler vadisi ismi nereden geliyor?

Kelebekler Vadisi İsmi Nereden Geliyor?

Kelebekler denmesi bir tesadüf değil aslında derin bir anlamı yok. Biyolojik çeşitlilik olarak 100’den fazla kelebek türünün yaşam alanı burası. Bu sebeple adını buradan alıyor. En ünlü olanı ise “Kaplan Kelebeği

Gözünüzde Yüzüklerin Efendisi’ndeki “Gandalf ve Kelebek” sahnesi canlandıysa yorumlarda buluşalım.

İyi tamam da, Kelebekler Vadisi Nerede?

Şimdi coğrafi bir tanım yapayım size. İl olarak Muğla’da. Fethiye ilçesinin, Ölüdeniz beldesine bağlı. Likya Yolu üstüne bulunuyor. Ölüdeniz’in efsanesiyle ünlü plajı Belcekız Plajı’nın doğu yakasında bulunuyor.

Nerede olduğunu anladık, peki ya Kelebekler Vadisi’ne Nasıl Ulaşırım?

Herhangi bir yer (İstanbul, Ankara, İzmir, artık nerede iseniz) — Muğla — Fethiye — Ölüdeniz — Kelebekler Vadisi olarak ulaşabilirsiniz.

Otobüsler genelde Fethiye otogarına geliyor. Kelebekler Vadisine ise en yakın Havaalanı: Dalaman Havaalanı

Yüzmek için bahsediyorsak araçla direk ulaşım yok vadiye. Bu yüzden ulaşım konusunu ikiye ayıracağım:

1) Kelebekler Vadisi’ne Tekne ile Ulaşım Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Ölüdeniz – Kelebekler Vadisi gidip gelen tekneler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Fiyatı ise gidiş-dönüş 30 lira.

(umarız zam gelmemiştir her hafta bir şeye zam gelen ülke olduk biliyorsunuz dostlar)

Saatleri değişkenlik gösteriyor siz yine de bir kontrol edin ama son halini yazayım ben.

Ölüdeniz –> Kelebekler Vadisi –> 11:00 – 14:00 – 18:00

Kelebekler Vadisi –> Ölüdeniz –> 9:30 – 13:00 – 17:00

(Temmuz 2020)

2) Kelebekler Vadisi Araçla Ulaşım, Toplu Taşımayla Ulaşım Detayları

Fethiye Otogar’dan Faralya minibüsleri yada özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

Not: Vadiye özel araçla alt kısmına ulaşım yok. Fakat burası çokomelli: Yürüyerek inebilirsiniz ama tehlikeli. Ölümcül kazalar oldukça fazla olduğundan genelde tavsiye edilmiyor

Kelebekler Vadisi tırmanış için halatlı ve profesyonel bir rehber ile yapmanızı öneririm. Macera istiyorsanız Ölüdeniz’de Babadağ’dan yamaç paraşütü yapabilirsiniz 🙂

Kelebekler Vadisi ulaşım

Kelebekler Vadisi’nde Kamp Yapmak (Konaklama)

Biz bunu tercih etmedik. Yolumuza Kabak Koyu ile devam ederek “Ful Moon Camping” isimli Likya Yolu üzerinde bulunan bir kamp alanını tercih ettik.

Eğer tekne ile Kelebekler Vadisine ulaştıysanız görevliler sizden kamp kaydınızı yaptırmanızı isteyecekler. Eğer ücretsiz kamp yapmak istiyorsanız bence imkansız, bir yolunu bulursanız bize de söyleyin.

Kelebekler Vadisi kamp ücreti ise kişi başı 90 lira. “Çok Pahalı!” dediyseniz bizde aynısını dedik. Ama durun sabah + akşam yemeği dahil bu bir eh işte dedirtiyor.

Ayrıca market, bar, yemek yeri de mevcut. Konaklamayacaksanız bu detay da aklınızda olsun, fiyatlar ucuz değil 🙂

Bu bölgede genelde kamp yapmak biraz maliyetli. Kabak Koyu Bölgesi’nde ortalama kamp ücreti (sabah+akşam) kahvaltı dahil bu kadar.

Ama Kelebekler Vadisi’ndense Faralya yolundaki George House Kamp alanını da düşünün derim. Fiyatı 55 lira ve köy kahvaltısı dahil.

Kamp konusu açılmışken yardımcı olabileceğini düşündüğümüz bir yazımız var:

Kamp Malzemeleri ile İlgili Tüm Detaylar (tık tık)

Ayrıca bizce Türkiye’deki En İyi 10 Kamp yerini dizdik: En İyi 10 Kamp Yeri (Corona sonrası bu liste işe yarar)

Kelebekler Vadisi ve Drone Seveler

Drone 10 uyduya zor erişti. Biraz vadinin aşağılarına doğru götürdükçe de 2 kez bağlantı sorunu yaşadım. Bu yüzden risk almayı sevmiyorsanız dikkatli olun derim.

Manzaraya karşı otomatik modlar kullanılabilir. Ayrıca “Return to Home” butonu yerine manuel getirme yapın derim ufak sapmalarda tatsız olaylar olabilir.

Kelebekler Vadisi Drone Çekimi
Soldaki Mavi Beyaz Çizgiye Dikkat! – Likya Yolunu Gösteriyor

Kelebekler Vadisi Yakınlarında Rotanızda Yoksa Eklenebilecek Diğer Yerler

Belcekız Plajı: Ölüdeniz’in ünlü plajıdır. Teknelerin kalkış noktasıdır. Yüzmeyi unutmayın 🙂
(Belcekız’ın Aşk Hikayesinden adını almıştır.)

Belcekız Plajı Efsanesi

Efsaneye göre eski dönemlerde Ölüdeniz kıyısı tekneler ve gemiler için uğrak bir durakmış. İnsanlar sandallar ile kıyıya çıkar içme suyu ve erzak alırlarmış. Genç bir denizci ise kıyıya çıktığında, Belcekız oracıkta vurulmuş oğlana.

Gel zaman git zaman görüşüp durmuşlar. Bir gün çocuk gittikten sonra büyük bir fırtına kopmuş, ve gemi batmış. Denizci oğlan da hayatını kaybetmiş.

Belcekız’da bu acıya dayanamayarak kendisini kayalıklardan aşağıya atarak intihar etmiş.

Oğlanın öldüğü denizde oğlanla bilikte ölmüş: Ölüdeniz; Belcekız’ı kumsal hiç unutmamış: Belcekız Plajı

Belcekız Plajı
Belcekız Plajı

Kabak Koyu: Herkesin dilindeki, çadır manzaralarıyla ünlü o yer burası. Kelebekler Vadisi kadar iddialı güzelliği olduğuna emin olabilirsiniz. Likya yolu duraklarından da biri.

Likya Yolu: Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar uzanan 500 küsür kilometrelik Antik yürüyüş yolunun uzantısı buralardan geçmektedir.

Tam rotayı böyle bırakayım: Ovacık’ta başlıyor; Fayalya, Kabak, Alınca, Bel, Gavurdağı, Xanthos, Kınık, Akbel, Patara, Kalkan, Sarıbelen, Gökçeören, Çukurbağ, Kaş, Limanağzı, Üçağız, Çayağız, Myra, Finike, Karaöz, Adrasan, Çıralı, Tekova, Roma Köprüsü, Göynük, Hisarçandır ve Çitdibi’nden devam edip Geyikbayırı’nda bitiyor.

Kayaköy: Fethiye’nin en güzel yerleşim yerlerinden olan Kayaköy’ün hikayesi Antik Döneme kadar gidiyor. Bu köyün hikayesi ise oldukça garip: “Hep terk edilmiş; Önce Likyalılar, sonra Rumlar en sonsa Türkler terk etmişler.”

Fethiye Kayaköy
Kayaköy

Gemiler Adası: Diğer adıyla Aya Nikola Adası, Kayaköy’ün arkasında Gemile Plajının 1 kilometre açığında yer alıyor. MS 5. yüzyıla uzanan bir tarih burada yatıyor.

gemiler adası
Gemiler Adası

Hisarönü: Eğer gece hayatı ilginizi çekiyorsa, neon ışıklar ile renkler sizlikse Fethiye gece hayatı demek doğru olmaz da siz anladınız işte o durak burası.

Fethiye Kral Mezarları: MÖ. kayaların oyulmasıyla yapılmış Amintas Kaya Mezarları görüntüsü ile görülmeye değer. Antik dönemden kalma en etkileyici yapılardan biri olduğunu söyleyebilirim.

Fethiye Kral Mezarları
Fethiye Kral Mezarları

Kelebekler Vadisi bu kadar. Bizi takipte kalın ve yorumlarınızı bekliyoruz.

instagram: @seyahatales

Seyahatle Kalın; Seyahatalesle Kalın!

You may also like

Yorum Bırak