Kamp Malzemeleri: Kampa Giderken Alınması Gerekenler!

yazar: yaren kırpıcı

Kampa gitmek istiyorum, kampa giderken alınması gereken kamp malzemeleri nelerdir? Yanınızda mutlaka bulunması gereken kamp malzemeleri / belki zaman zaman hayatınızı kurtaracak veya “aman bu gerekli mi acaba?” diye düşündüğünüz her soruya cevap bulmanız için kolları sıvadık! (Belediye çalışıyor dostlar 😊)

Malum korona zamanı çadır satışlarının tavan yaptığı, kamp tatillerinin arttığı bir zaman oldu. Bizde boş durmadık Türkiye’de gidebileceğiniz “10 kamp yeri listesi” yaptık! Doğayla iç içe; farklı bölgelerde ve yerlerde ki bu kamp alanlarının her birinin farklı deneyim sunacağına eminiz.

çadır ,dalyan camping ,dalyan
Dalyan Camping

Şimdiden söyleyelim Yedigöller de gece kamp yaptığımız sırada soğuktan donmak üzere, yanımızda olması gereken kamp malzemeleri gözümüzün önünden geçerken / Dalyan’da yaz kampı yaptığımız sırada şişme yatağımız patladığı ve bildiğiniz deniz yatağında yatmak zorunda kaldığımız zamanların deneyimidir bu yazı.

Size uzun süreli kamp deneyiminden çok, kamp malzemeleri listesinin temelini vermeye çalışacağız. Gittiğiniz mevsim, kişisel zevk ve ihtiyaclarınız, bu liste üzerinden şekillenebilir ve size bir fikir sunabilir.

Ve başlamadan önce son not: Arabayla kampa gidecekseniz listeyi daha geniş geniş ve rahat hazırlama imkanınız var tabii, yani, öyledir galiba? Bizim gibi yürüme ve toplu taşımayla ulaşım sağlıyorsanız her şeyin hafifini, az yer kaplayanını tercih etmeye çalışın ve “bunu belki giyerim” kafasıyla hareket edip ayakkabı, kıyafetleri çantanıza doluşturmayın (Ben ilk kampa giderken böyle yapmıştım sonra çantayı taşırken neden yaptım? Diye hayatı sorguladım).

Tamam hadi bitti aklıma daha bir şeyler gelirse aşağılara bir yere yazarım, listeye geçiş yapılıyor: Kamp Malzemeleri Listesi: Kampa Giderken Alınması Gerekenler!

Çadır

salda gölü - seyahatales için
Salda Gölü

“Hadi ya, ciddi olamazsın!” demeyin arkadaşlar. Kamp malzemeleri arasında en önemlisi çadır. (Nereye uyuyacak bu insanlar!)

Çadır alırken “pahalı olan iyidir” diye diye çok pahalı çadırlara yolunuz düşerse, geri dönün (Paranız varsa alın tabii, kullanınca bize de haber ediverin konforu falan nasılmış diye 😀). Çadır alırken dikkat etmeniz gerekenleri buraya bırakıyoruz, bu kriterlere uygun alırsanız rahat edersiniz.

Kamp Malzemeleri – Nasıl Çadır Seçmelisiniz?

 • Öncelikle çadırın içinde kaç kişi kalacağınızı belirleyin, çadırın büyüklüğünü kişi sayısına göre alabilirsiniz. Bazıları 2 kişi için 3 kişilik çadır satın alıyorlar veya 1 kişi için 2 kişilik çadır. Daha rahat olabilir tabii; bizim çadırımız 3 kişilik.
 • Çadırlar mevsimlerine göre ayrılırlar. Eğer sadece yaz kampı için mevsimlik çadır aldıysanız olası yağmur durumlarında başınız derde girebilir. Bu yüzden satın alırken çadırınızın su geçirmez olduğundan emin olun.
 • 3 tenteli olanları tercih edebilirsiniz. Böylelikle özellikle yaz mevsiminde alt kısım tentesi (sineklik), çadırın içinde nefes almanızı sağlar ve çadırın içine börtü böcek doluşmasını engelleyerek kolay havalanmasını sağlar.
 • Çadırını aldıktan sonra evde 1-2-3, kayıt! Denemeleri yapın. Yani ev ortamında kurun. Önceden kamp deneyiminiz varsa bile; yeni aldığınız marka ve model çadıra çok yabancı olabilirsiniz.
 • Son olarak, bizimde son dönemlerde “kamp malzemeleri” alışverişimiz de çok incelediğimiz çadır modelinden bahsedelim: Kolay Kurulum Çadır. Son zamanlarda oldukça gelişti, hem pratik hem de açtığınız anda kurulumu sağlanıyor. Ancak özellikle toplu taşıma kullanacaksanız paketli halleri, normal çadırlara göre daha büyük olabiliyor.

Bizim kamp malzemeleri – çadır alışverişimizi sorarsanız, Decathlon Buraya çadır listesini bıraktık gitti.

Mat, Kilim, Şişme Yatak, Şişme Mat

Çadırla bağlantılı kamp malzemeleri listesinde yerini alan mat nedir? Ne işe yarar? Çadırın zemini ince bir bez dostlar. Kurduğunuz zemin çok önemli. Çadırı kurdum hop içine geçip uyuyayım olmuyor maalesef.

Biz bir kampımızda matı bir kampımızda şişme yatağı deneyimledik. Eğer mat kullanmak isterseniz, hafif, taşıması kolay, rulo yapıp çantanıza atabilirsiniz. Mat alırken dikkat etmeniz gereken ise kalın olması ve çadırın zeminini kaplıyor olabilmesi (Eğer 1 tane alıp kalan yerleri boş bırakırsanız özellikle kış aylarında alttan soğuğu yersiniz). Yoga matlarına çok yanaşmayın derim çünkü ince oluyorlar.

Şişme yatakları ve matları daha çok özel aracıyla seyahat edenler tercih ediyor ancak biz de bu halimizle (yaya halimizle) tercih ettik. Pişman değiliz.

Şişme yatağın dezavantajları ile başlayayım:

Öncelikle aracınız yoksa, size ekstra ağırlık biniyor. Çünkü öyle hafif bir şey değil. Şişme yatağınız / matınız varsa yanınızda pompası da olması gerekiyor. Bu da çantanızda ekstra alan ve ağırlık demek. Ve patlama gibi, özellikle taşlık zeminlerde; onarma kiti yanınızda bulunmalı.

Avantajları da:

Çok rahat be! Evinizde ki yataktan farksız. Seçim sizin dostlar.

Kamp Malzemeleri: Uyku Tulumu

kamp malzemeleri

Sizde bizim gibi uyku tulumlarının sadece kışın işe yaradığını ve kullanılması gerektiğini düşünüyorsanız; gelin bu yoldan hep birlikte dönelim. Bknz. biz kamp malzemeleri listesinde uyku tulumunu hep en sonlara yazar ya alır ya almazdık. Ancak kampa gittiğimiz her mevsimde kullanılması gereken kamp malzemeleri listesinde başı çektiğini deneyimlemiş olduk.

Uyku tulumu alırken dikkat etmeniz gerekenler;

 • Öncelikle kamp yaptığınız iklime uygun uyku tulumunu tercih etmelisiniz.
 • Her açıdan taşıması kolay, hafif uyku tulumları daha iyi olacaktır. (Biraz daha pahalı olabiliyorlar). Ancak diğerleri çantanızda çok yer kaplayabiliyor. Mesela bu yüzden biz kamp çantamızın dışına iple bağlamıştık.
 • Uyku tulumunun içine girmeden önce (özellikle çetin kışlarda) içlik, yün kazak gibi kıyafetler giymeniz gece soğuğunda çok üşümemenizi ve sabah da sıcak-soğuk dengesini sağlamanıza yardımcı olacaktır. Bu hava sıcaklığı dengesi içinde bir diğer yol; uyku tulumunun içinde çok boşluk kalmamasıdır. Yani tam kendinize, boyunuza göre alırsanız uyku tulumundan çok daha fazla verim alırsınız.
 • Uyku tulumu hafif kalın bir şey ancak yine de sadece uyku tulumuyla çadır zeminine yatarsanız rahatsız olursunuz. Yine zeminde mat, şişme yatak, şişme mat gibi şeyler bulunmalı.
 • Son olarak; uyku tulumunu kullanmadığınız zamanlarda dolaba kaldırırken veya çantanıza atarken buruşturup katlamamaya özen gösterin. Özellikle uzun süreli bu şekilde kaldırdığınızda uyku tulumu özelliğini tamamen yitirebilirmiş.

Yastık ve Battaniye

Yastıkla konuyla giriş yapalım. Ortopediklik falan bekliyorsanız çadır hayatında işler pek öyle yürümüyor. Tabi bu durum aracınız yoksa geçerli. Çünkü az yer kaplasın diye şişme yastıklardan alacaksanız şimdiden söyleyelim pek rahat değiller. Onun yerine uçaktan yürüttüğünüz yastıkları veya küçük yastıklardan birini tercih edebilirsiniz. (Yastık götürmek istemezseniz battaniyenizi bile rulo yapıp kafanızın altına koyabilirsiniz)

Battaniyeyi de sadece kış kamplarında gerekli olur diye düşünmeyin. Yaz mevsimininde özellikle açık alanlarda; önünüz dere, şelale, deniz tarzı yerler olduğunda veya yüksek yerlerde geceleri soğuk olabiliyor. Güneş sabahları sıcaklık verse de güneş battıktan sonra serin olabiliyor. Bu yüzden yazın pike tarzı örtüler kışında polar örtüleri yanınızda bulundurun deriz.

Kamp Malzemeleri: Kamp İçin Diğer Almanız Gerekenler

kamp malzemeleri - camping - kamp

Kampta hayatta kalmanızı, barınmanızı, kafanızı sokabileceğiniz bir çadır almanızı sağladık. Sırada kamp mutfağı malzemeleri, keyif yapmalık kamp malzemeleri gibi detaylar var. Aşağıya kendimize göre kategorize ettiğimiz listeyi bırakıyoruz; siz de kendi ihtiyacınıza, mevsimine, gideceğiniz yere göre ihtiyacınız olanları alabilirsiniz.

Kamp Malzemeleri: Mutfak

Gittiğiniz yerler eğer “kamp alanıysa” yani tamamen doğada değilseniz bu tür yerlerde ortak kullanım için mutfaklar bulunuyor. Kamp alanı mutfaklarında bulunan malzemelerden yararlanabilirsiniz. Ancak ben doğada olacağım veya o malzemeleri kullanmak istemiyorum, kendime ne tür mutfak gereçleri alabilirim derseniz; buyrunuz:

Termos / Soğutucu

Bizim kullandığımız termoslar bildiğiniz Starbucks termosları. Aslında epey işimizi görüyor ancak uzun süreli (1,5-2 gün) sıcak veya soğuk tutan termos arıyorsanız ve almışken iyisi olsun derseniz Stanley marka termosları öneririz.

Arabayla kampa gidenler için arabayla uyumlu soğutucu dolaplar veya yalıtımlı dolaplar iş görüyor. Biz henüz hiç kullanmadık, çok kritik olduğunu düşünmüyoruz ancak yine de aklınızda bulunsun.

Kamp Ocağı / Tüpü

kamp malzemeleri

Özellikle doğayla iç içe bir kamptaysanız kamp tüpü oldukça fazla işinizi görecektir. Kamp ateşi yakmakla falan uğraşmadan (ateşin risklerinden bahsetmiyoruz bile) çevre dostu bu yöntemle yemeklerinizi pişirebilirsiniz.

Biz daha önce ocak kullanmadık, şu an Nurgaz’ın kamp tüpünden kullanıyoruz. Hem hesaplı hem de işimizi görüyor. İncelemek isterseniz bizim kullandığımız ve diğer çeşitlerinin linkini bırakıyoruz.

Kamp Tavası – Pişirme Seti

Yemek pişirmeniz için gereken ekipman seti (genelde takım satılırlar) pahalı olabiliyor. Bu yüzden özellikle arabayla gidecekseniz, taşıma derdiniz yoksa evde ki küçük tavanızı ve küçük bir de tencerenizi yanınıza alabilirsiniz.

Ancak hafif olsun, taşıma sorunum var diyorsanız paslanmaz, hafif, direkt kamp malzemeleri kategorisi için üretilmiş olan takımları tercih etmelisiniz. Bunların da en ucuzları Dechatlon’da bulunuyor, iş görür.

Çatal, Bıçak, Kaşık

Bizde ki Dechatlon’da bulunan şu mavi setlerden. Aslında bakarsanız paslanmaz ve çelik değiller, plastik tabak ve çatal setimiz var. Pek sağlıklı değil ancak çok hafif, yürüdüğümüz zamanlarda rahatlıkla çantamızda taşıyabiliyoruz.

Bardak, Kupa

Bardak konusunda daha hassas olmanızı öneririz. Çelik, paslanmaz veya direkt olarak bambulardan yapılmış kupaları tercih edebilirsiniz. Hem içtiğiniz şeylerin tadını değiştirmez hem de taşıması kolay olur.

Çakmak / Kibrit

Bu başlıkta kamp ocağıyla ilgili olduğu için buraya yerleştirdik. Yalnızca kamp tüpünüzü veya ocağınızı tutuşturmak için değil aslında birçok alanda işinizi görebilir. Çantanızda bulunsun deriz.

kabak koyu - full moon camping - kamp
Kabak Koyu – Dağınığız Biraz Kusura Bakmayın!

Moka Pot / French Press / V60 / Chemex

Başlığın kamp malzemeleri ile ne ilgisi var diye düşünüyorsanız hemen açıklık getirelim. Dostlar keyif kampına gidelim gitmeyelim kahvenin hep hayatımızda yeri vardır. Siz de bizim gibiyseniz -filtre kahve makinesi, kapsül kahve makinesi gibi elektrikli şeyleri taşımayacağınız için- yukarı da yazdığımız manuel demleme yöntemlerinden birini seçip, uygun ekipmanları alıp hem hafif hem de lezzetli bir şekilde güne harika başlayabilirsiniz.

Moka Pot nedir? Demleme nasıl yapılır? Yazımızı buraya bırakıyoruz. Kahve kağıdı falan gerekmeden sadece ocakla; zahmetsiz harika bir kamp arkadaşınız olabilir 😊

Kağıt Havlu / Tuvalet Kağıdı

İnanın bize çok lazım oluyor. Kamp alanlarında konaklama yapsanız bile her daim yanınızda bulunmalı.

Çöp Poşeti

Bizce kamp, bir doğaya dönüş serüveni. Uzun yada kısa süreli, amatör veya profesyonel olalım hiç fark etmiyor: Hepimiz doğaya çok şey borçluyuz ve saygı göstermeliyiz. Bu yüzden kamp attığınız her yerde çöp poşetiniz hep bir yerlede bağlı bulunsun. Oradan ayrılırken geriye dönüp baktığınızda çöplerinizin kalmadığına emin olun. (Hatta bazen gittiğimiz kıyı şeritlerini bile temizliyoruz inanın bize önce / sonra yaptığımız fotoğraflar ruhumuza çok iyi geliyor. Siz de böyle bir etkinlik yaparsanız; bize fotoğraf yollayıverin)

Sıvı / Katı Sabun

Artık tercihinize göre katı – sıvı değişir. Yemek yersiniz lazım olur, eliniz kirlenir lazım olur; yani her zaman lazım olabilecek bir şey. Çantaya atın gitsin.

Çakı / Kamp Bıçağı / İsveç Çakısı

En önemlisini en sona sakladık. Bıçak veya o her yerinden bir şeyler çıkan çakıları tercih edebilirsiniz. İkisi de işinize çok yarayacaktır. Bu yüzden aslında ikiside yanınızda bulunsa fena olmaz ( Hatırlatma: Uçakla gidecekseniz kamp çantanızı – kabin boy- olmasına rağmen bıçak, çakı gibi şeyler taşıdığınız için alt bagaja almanızı isteyebilirler. Her zaman dediğimiz gibi, gideceğiniz koşullar önemli.)

Kamp Malzemeleri: Kıyafet

Kampa gideceğiniz mevsim koşulları, kıyafet koşullarını belirliyor ama biz yine de size bu konuda ufak çağrışımlar yaptırıp belki unuttuğunuz bir ekipmanı hatırlatabiliriz 😊

Spor / Yürüyüş Ayakkabısı / Bot / Terlik

Arabayla falan gitmiyorsanız veya çok yürümeyecek olsanız bile rahat spor ayakkabısı / yürüyüş ayakkabısı almanızda fayda var. Çantanızı ve kamp malzemelerinizi taşırken en büyük yardımcınız ayakkabılarınızın rahat olması önemli.

Terlik tercihi yine mevsimine göre tercih edebilirsiniz. Yaz kampıysa çok ihtiyacınız olur.

T-shirt / Kazak / Uzun Kollu T-shirt

Yazlık kampa giderken t-shirt, kışlık kampa giderken kazak gibi şeyleri yanınıza alabilirsiniz ancak burada hatırlatmak istediğimiz nokta: Yaz kampına gittiğiniz için, sıcak olacağı için yanınıza uzun kollu almamazlık yapmayın. Bazı akşamlar serin olabildiği gibi bazı zamanlarda sineklerden korunmak için uzun kollu bir şeylere ihtiyaç duyabilirsiniz.

 • Şort / Pantolon / Kemer
 • Şapka / Bandanda
 • İç Çamaşırı / Çorap
 • Mont / Yağmurluk / Ceket / Sweatshirt

Kamp Malzemeleri: Diğer Yanınıza Alacağınız Malzemeler

 • Harita (Kaybolun istemeyiz)
 • Kamp Sandalyesi
 • Kamp Masası (Küçük, kamp için olanlarından alırsanız taşıması çok kolay oluyor)
 • İlk Yardım Kiti (Dechatlon’da ilk yardım için küçük ama epey işlevli bir kit bulunuyor linkini bırakıyoruz)
 • Kamp Lambası / Kafa Lambası!
  (Bizde ki kamp lambası, üzerinde ki askıyla çadırın içine asabiliyoruz, içinde kitap okuyabiliyoruz epey aydınlatıyor. Diğerinide kafanıza bandana şeklinde sarabiliyorsunuz biraz daha küçük, yuvarlak bir ışık oluyor.)
 • Güneş Gözlüğü
 • Hamak
  (Gerçekten keyfine düşkün olanlar için, doğanın içinde iki ağacın arasına kurduğumuz hamak keyfi bambaşka oluyor! Kamp için olanını alırsanız taşıması ve kurulumu çok kolay, dayanıklı.)
 • Yedek Piller
  (Aydınlatmalar falan genelde pille çalışıyor, yanınızda bulunursa iyi olur.)
 • İlaçlar / Vitaminler
  (Bazı zamanlarda takviyeye ihtiyaç duyabilirsiniz.)
 • Güneş Koruyucu / Kremleri
  (Yaz, kış demeden; kar yanıkları, güneş yanıklarından korunmak için mutlaka yanınıza almanızı tavsiye ederiz.)
 • Parfüm / Roll-On / Deodorant
  (Kamp yapıyor olduğumuz, misler gibi kokmayacağız anlamına gelmez.)
 • Masa Örtüsü / Piknik Örtüsü
  (Kamp sandalyeniz olsa da bazen ihtiyacınız oluyor.)
 • Sinek İlacı!
  (Çok önemli. Çokomelli)
 • Elektronik Aletlerinizin Şarjları
 • Havlu
  (Plaj havlusu ve banyo havlusu.)
 • Uzatma Kablosu / Çoklu Priz
  (Kamp alanlarında prizler genelde ortak kullanım olur. Priz sayısı yeterli olsa bile, çadırınıza yakın bir prizden; çadır içine çekeceğiniz uzatma kablosu hem elektroniklerinizi koruma altına alır hem de gece boyu güvenli şarj edebilirsiniz)

Listenin sonuna geldiyseniz; kamp yapmaya hazır, istekli ve heveslisiniz dostlar!

İlk defa kampa gideceksiniz veya daha önce gittiniz, eksiklerinizi gözden geçirmek için böyle bir yazıyı okudunuz; bunu bilemiyoruz. Naçizane söyleceğimiz şey; her şekilde, kampa gitmek için bir adım attınız ve inanın bize bu adımdan sonra devamı gelecek.

Doğaya dönüş maceranda, iyi şanslar.

Not: Unuttuğumuz, önerdiğiniz, yeni çıkan kamp malzemeleri falan varsa yoruma yazmayı unutmayın. Her şeyi de bizden beklemeyin, bizi de bilgilendirin ara ara sonra deniz yatağında uyuyoruz 🙂

Seyahatle kal; Seyahatales ile kal 😉

You may also like

1 yorum

Kelebekler Vadisi | Ölüdeniz | Fethiye - Mavi Cennet Seyahatales 14/08/2020 - 17:09

[…] Kamp Malzemeleri ile İlgili Tüm Detaylar (tık tık) […]

Cevap

Yorum Bırak