Gitarım Usulca Ağlarken

yazar: can

Gitarım Usulca Ağlarken: Yazının başında sizlere söylemek istediğim bir şey var! Bu yazımız tek bir şarkıdan oluşuyor

Hayatta bazı şarkılar vardır. Sadece çalan kişiyi heyecanlandırır. Bazılarıysa milyonları. Bazılarıysa sadece sizi… Belki sizin gibi hisseden birkaç kişiyi de sizinle birlikte…

Bir gitarist! Sene 1945 ‘i gösterdiği zamanlarda evlilik dışı bir çocuk olarak dünyaya geldi. Büyükanne ve büyükbabasını kendi anne ve babası bildi; annesini ise ablası.

Gibson Les Paul 57′ Lucy

6 Eylül 1968 yılında o gitarist Londa’daki Abbey Road stüdyolarından içeri girdi: Eric Clapton! Yaklaşık 24 gün önce çok sevdiği dostu George’a (George Harrison) bir kırmızı gitar (Gibson Les Paul) hediye etmişti: LUCY

57 Gibson les paul gitarım usulca ağlarken

Girdiği o stüdyoda en iyi arkadaşı, o gitarla bir solo çalmasını rica etmişti kendinden. George o zamanlar White (beyaz) albümünün kayıtlarını grubuyla birlikte almaya başlamıştı. Kayıtlarda ters giden bir şey vardı. George kendi bestelediği şarkının solo kısmını bir türlü istediği gibi çalamıyordu.
(Enstrüman çalanlar bilir o özel bir histir. Aynı notaları herkes basabilir ama o duygu farklı bir şeydir)

eric clapton george harrison
Eric Clapton & George Harrison

Grup arkadaşlarından [John (John Lennon) ve Paul] (Beatles 🙂 ) ise kendini yeterince zorlamadığını düşünüyorlardı. Hatta şarkıyı biraz küçümsüyorlardı. “fazla uğraşmadılar” demek çok da haksızlık sayılmaz.
George bir nevi kendini müzikle ifade etmeye çalışmıştı:
While My Guitar Gently Weeps / Gitarım Usulce Ağlarken

Bir çok insana göre Beatles/White albümünün en etkileyici şarkılarından biri: “Gitarım Usulce Ağlarken” Efsane müzik grubu Beatles bile bu şarkının gitar kaydı için kendini yetersiz hissedince; bu gitarın solo kısımları için “gitarı ağlatabilen” birisini çağırmayı seçtiler: Eric Clapton!
Daha hediye edeli bir ay bile olmamış gitarı Lucy’i eline aldı ve şarkının solo notalarını birbiri arkasına tınlatmaya başladı. O gün bir Rock Klasiğinin doğduğu gündü.

Gitarım Usulce Ağlarken: İlham Ateşi

*** George Harrison bir sabah uyandığında gitarının üzerinde göz yaşına benzeyen damlalar görmüş. Gitarın yapımında kullanılan ağacın terlemesi sonucu gitarın üzerinde oluşmuş bu damlalar ona bu parçanın ilhamının ilk adımıydı.

*** “Bu şarkıyı annemin evinde yazdım.” diyor. Gitarında gördüğü o damlalar onu yeni bir ilham ateşinin içine atmış olacak ki aklına annesinin evindeki “Dünyanın En Eski Kehanetler” kitabı geliyor: I Ching (Değişimler Kitabı)
Bin yıldan fazla bir süredir insanlar bu kitabın bilgeliğinden yararlanarak karar vermeye, yönelim yapmaya, seçimler yapmaya çalışırlar. George -‘da adını bu listeye yazdırır. Aradığı ilhamın o kitapta olduğunu düşünür. Kitabı eline alır. Rastgele bir sayfa açar. Gördüğü ilk kelimeleri okur: Gently Weeps (nazik bir şekilde, usulce, güzellikle > ağlar, gözyaşı döker)

Şarkıyı yazdığı o andan şöyle bahseder George:
Batı’da tesadüf diye bir şeyden bahsederiz; öylesine olan şeylerden. Oysa Doğu’da başımıza gelen her şeyin bir anlamı olduğuna inanılır. Tesadüf diye bir şey yoktur. Her şeyin bir amacı vardır.

While My Guitar Gently Weeps / Gitarım Usulce Ağlarken şarkısı bu teori üzerine kurulu bir çalışma. Açtığım kitabın üzerinde “gördüğüm ilk şey” üzerine bir şarkı yazmaya karar verdim. Tam o anda; o zamanda. “Gently Weeps” kelimelerini gördüm, kitabı bıraktım. Şarkıyı yazdım.

George ve Eric’li Harika Versiyonu

***Neden kimse sana söylemedi bilmiyorum.
Aşkını nasıl ortaya çıkaracağını,
Biri seni nasıl kontrol etti bilmiyorum.
Seni satın aldılar ve sattılar.
Dünyaya bakıyorum ve döndüğünü fark ediyorum.
Gitarım usulca ağlarken,
Her hata ile muhakkak öğreniyor olmalıyız.
Hala gitarım usulca ağlar…*

Beatles while my guitar gently weeps

Bazı şarkıları defalarca dinlemek çok iyi gelir. Bazense bazı şarkıların bazı farklı versiyonlarını dinlemek çok farklı hissettirir. Sanatçının hissettirmeye çalıştıklarından ötesine götürür sizi. Uzaklara… Kendinizin bile bilmediği sizin uzaklarınıza. Aslında tam da sizin en yakınınıza: Bilinçaltınızaİç sesinize
***Sizin için yazının altına sevdiğim versiyonlarını bırakacağım 🙂

Bu kelimeler, bir insanın kontrolündeki tellerle bir melodiyle birleşiyor. Ortaya ise kelimelerin, cümlelerin anlatma yetersiz kaldığı duyguları bize hissettiriyor.

Sahne Çizgilerin

Cirque Du Soleil grubu bu şarkıyı görsel olarak betimlemeye çalıştı. Kağıt üzerindeki notaları, kulağımızdaki melodiyi canlandırmaya çalıştı. Bize izletmeye bize göstermeye…


Cirque Du Soleil / While My Guitar Gently Weeps

Hikaye anlatıcısı çizgilerdi bu sefer. Gitarım Usulce Ağlerken!

***
Dünyaya bakıyorum ve döndüğünü fark ediyorum.
Gitarım usulca ağlarken,
Her hata ile muhakkak öğreniyor olmalıyız
Gitarım usulce hala ağlarken…
***

Ağlayan Kim?

Aslında müzisyenler çoğu zaman “metafor” olarak bazı kelimeler kullanırlar. Bunu “Caz Tarihine” indiğimizde net bir şekilde görebiliyoruz. “Kadın/Woman” sözcüğü “Patron/Boss” ile defalarca yapılmıştır.
Bu şarkıda da “gitar” bir metafor olarak kullanışmış. Gitar yerine “insanlık” kelimesini oturttuğunuzda o zaman arkı daha da geniş bir anlamlı hale dönüşüyor: İnsanlık Usulce Ağlarken

Usulce ağlayan her gitar tınısı belki de insanlığın ağlayışını anlattı bize. Acıları hatırlattı. Nasıl değişip vahşi bir canavara dönüştüğümüzü. Nasıl acılara sebep olduğumuzu.

***
Hepinize bakıp uyuyan sevgiyi görüyorum
Gitarım (insanlık) usulca ağlarken
Hepinize bakıyorum
Hala gitarım (insanlık) usulca ağlar
*

Hepinize bakıp uyuyan sevgiyi görüyorum.” şarkı böyle başlayıp böyle sonlanıyor. Şarkıcı bize usulca insanlığın için hala bir sevgi yattığını; hala umudunun olduğunu hatırlatmaya çalışıyor.

Başka Yorumlar: Gitarım Usulca Ağlarken

Bu şarkının sevdiğim bir çok versiyonu var. Onlardan bazıları:

George Anısına Çalınan Versiyonu
Evrencan Gündüz
https://www.youtube.com/watch?v=KNhJZsNm9Dc
Melisa Karakurt

Farklı Enstrümanlar

Jazz Trompet
Gayageum Versiyonu

Müzikle Kalın; Seyahatalesle Kalın 🙂

You may also like

1 yorum

Boku Yedik! Asım Can Gündüz (Awesome John) | Seyahatales 27/03/2020 - 11:34

[…] While My Guitar Gently Weeps (Gitarım Usulca Ağlarken) yazısında bahsetmiştik. Metafor! Size gösterdikleri, hissettirdikleri, söylemek istedikleri, sizin anladığınız, benim anladığım, onların anladığı… Anlam içinde anlam dolu sözler, bir insanın elindeki tellerle, tuşlarla melodiyle birleştiğinde ortaya çıkan sanatın farklı yüzü…Sanatçılar toplumları, insanları, ülkeleri en sert şekilde eleştirirler. En açık sözlülükle fakat bir o kadar da kapalı, anlaşılmazlardır. Bazen sizi alıp derinlere götürerek bunu yaparlar; bazense kahkahalar ile… […]

Cevap

Yorum Bırak