Ferrari | Bir Araba Sanatı | Neler Oluyor?

yazar: can

Ferrari, bir otomobilden daha fazlası. Bu fotoğrafa iyi bakın, logoyu görmeden logo gözünüzde canlandı bile. İşte tüm olay bunun üzerine kurulu… Yıllarca koleksiyoncuların gözdesi, zenginlerin tercihi, zengin olsam kesin “ferrari” alırdım diyenler 🙂 gibi herkesin araba sevgilisi. Eğlenilecek değil evlenilecek araba…

Ferrari Roma Modeli
Ferrari: Roma Modeli


Roma: Benim ve Yaren’in en sevdiği şehir olması dışında Ferrari’nin 2020 yılında piyasaya süreceği araba. Alışılmış tasarım çizgilerinin dışında… Ferrari’nin Yolu Yol Değil? Nereye Gidiyor?

Ferrari
Ferrari

Ferrari Tasarım Öyküsü

Henüz bir “ferrarim” yok. Henüz demişken ilerde olacak kadar özgüvenli söylemedim. “Param olsa kesin alırdım 🙂 ” grubundan bahsetmiştim yukarıda ya; onlardan biri de benim.
Bence Ferrari’yi bugüne kadar alanlar hız, performans gibi sebeplerden almadılar. Bunları bulabileceğiniz çok fazla marka sayabiliriz. Asıl sebep çok açık ve net: Tasarım! Yıllarca hiçbir arabaya benzemedi, hiçbir modayı takip etmedi. Net bir çizgisi vardı; moda oldu. Kendi modasını yarattı.

Pininfarina | İtalyan Dokunuşu

Pininfarina! İtalyan devi bir tasarım firması. Öyle böyle değiller bu konuda dokundukları her şeyi çok özgünleştirip, farklı bir doku katıyorlar. Baya baya iyiler anlayacağınız.

Ferrari Pininfarina dokunuşu
1969 512S Ferrari / Pininfarina Dokunuşu

Bir yerden kulak aşinalığınız olması normal. Çünkü yerli otomobilimiz “TOGG” tasarımları da Pininfarina şirketine ait.

Yerli Otomobil
Yerli Otomobil: Pininfarina Tasarımı

Ferrari & Pininfarina Dostluğu

Kurucusu Battista Pininfarina. Ferrari ile ilgili kısmı Battista Pininfarina ile Ferrari kurucusu Enzo Ferrari oldukça yakın arkadaşlar. Enzo tasarımlar için Pininfarina’yı seçmiş Battista’nın oğlu Sergio Pininfarina ve ekibi ise bu işi üstlenmişler.

Dino Öldürüldü | İtalyan Mafyası

Enzo Ferrari , 2. Dünya Savaşı zamanında maddi zorluklar yaşamış ve İtalyan mafyasından borç para almıştı. İşler umulduğu gibi gitmeyince mafya, oğlu Dino‘yu öldürmüştü. Oğlunun acısı sonrası anısına, “Ferrari Dino” serisini başlatmıştı. Pininfarina‘nın bu seriye özel bir dokunuş yapmasını istiyordu ve bunu başardılar: 1967 Ferrari 206 Dino (daha estetik daha keskin çizgiler)

 1967 Ferrari 206 Dino
1967 Ferrari 206 Dino

Logoya pür dikkat! Ferrari Logosu yerine Dino yazısı var.

Dino serisi, Ford’un yarattığı en iyi yarış alabalarından olan FordGT40 aracının da ilham kaynağı olmuştur.

Montezemolo Dönemi | (2010-2014) | 2 Tarihi Olay

Ferrari’nin efsane eski başkanı. 2014 yılında istifa etti. Sergio Pinifarinna ile Montezemolo oldukça yakın arkadaşlar. Sergio tasarlar Montezemolo onaylardı. Sergio işleri oğlu Andrea Pinifarinna bırakmış Ferrari yönetim kurulunda şirketle bütünleşmişti. 2010 yılında Montezemolo işlerin Pininfarinna için kötü gitmesinden dolayı “Ferrari Tasarım Merkezini” kuruyor.

Motor Kazası | 2008

Andrea Pinifarinna bir motor kazasında (Vespa’sına bir araç çarpıyor) 2008‘de hayatını kaybediyor. Babası Sergio kendisini bir bağ evine kitliyor ve adeta hayata küsüyor. 4 yıl boyunca acısı asla hafiflemiyor. 2012 yılında ise acısına dayanamayıp; hayatını kaybediyor. Gerçekten dramatik bir hikaye…

Pininfarina | Veda

Sergio ölümü sonrasında Pininfarina’da işler yolunda gitmemektedir. Ferrari’deki son imzası 2012 F12 Berlinetta olmuştur. 14 Nisan 2015 tarihinde 168 milyon dolar gibi komik bir rakama Mahindra şirketine satılmıştır. Şuan büyüklüklerini şöyle söyleyeyim hayatı boyunca tasarımlarına denk gelmemiş insan sayısı oldukça azdır. Denk gelmemeniz için kavanozda yaşamanız lazım; ki kavanozu bile onlar tasarlamış olabilir 🙂

2012 F12 Berlinetta

Burada tasarımın nasıl değiştiğini görebilirsiniz. Tasarımsal değişimler giderilebilir yada hata olup olmadığını zaman gösterir. Ya tasarımsal olmayanlar?
Apple defalarca gösterdi. Iphone 5 -> Iphone 6 geçişi; Iphone 8 -> Iphone X geçişi… Tasarımsal değişiklik kötü bir şey değil her zaman.

Ferrari’nin Yolu Yol Değil

Biraz ekonominin içindeyseniz şunu söylemek oldukça kolay. Para kazanırsanız herkes sizin arkanızda para kaybederseniz de Dünyanın en yalnız insanına dönüşürsünüz. Bu ne demek? Bir şirketin borsaya açıldığını düşünün. Yani halk tarafından satın alınabilmesi. Eğer kağıtların değerini arttırabiliyorsanız gazeteler, dergiler sizi kahraman olarak yazacaktır. Dünyayı kurtaran adam gibi karşılanacaksınızdır, fakat kağıtlar değer kaybederse de tüm kötü haberlerden daha çok anılacaksınızdır. “Cinayetten”, “Küresel ısınmadan” daha büyük yazı bölümlerinde yer alacaksınızdır. Kararlarınız sorgulanacaktır. Ekonomik kaygılar işte böyle bir şey.

Sergio Marchionne da tam olarak bunu yaptı. Şirketi halka açtı. Bunun bir sebebi vardı: Herkesin lüks deyince aklına Ferrari gelmesi gibi bir durum varken; Ekonomik rakamlara gelin bir bakalım:

Dünyanın En Değerli 15 Otomobil Markası (2017)

Bloomberg 2017 verileri:

 1. Toyota
 2. Mercedes Benz
 3. BMW
 4. Honda
 5. Ford
 6. Hyundai
 7. Audi
 8. Nissan
 9. Volkswagen
 10. Porsche
 11. Land Rover
 12. Harley Davidson
 13. Mini
 14. Ferrari
 15. Tesla

Liste sizi şaşırttı mı? Aslında şaşırtmamalı. Ferrari’nin fiyatları oldukça yüksek olmasına rağmen satış rakamları oldukça düşük. Az sayıda üretiliyor butik bir araba serisi. Herkes sahip olamıyor. Ama öyle bir müşteri kitlesi var ki 1960’dan beri koleksiyon olarak biriktiren insanlar var. Kemik bir kitleye sahip.

Ferrari Ne Yapmaya Çalışıyor?

Ferrari halka açılıp maddi bir birikim topladı. Bunun sorunu artık maddi kaygılara sahip olacak olması. Sergio Marchionne‘nin borsaya açması olayın parasal bir boyutu oluşturdu. Bu listeyi takip edin. Ferrari yukarı tırmanacaktır. “Roma” modeliyle farklı bir çağ açtı ama alışılmışın dışında; Ferrar-i gibi değil. Artık butik bir firmadan fazlası olmak zorunda… Hep karlı olmak zorundasın!

Roma modelini modern bir sanat eseri tanımlayabiliriz. Logoyu çıkarın, o zaman bugün daha çok, farklı konuşuyor olurduk. Yüksek miktarda da satacaktır. Ama Çin pazarına girip, diğer markalardan (ç)aldığı müşteri sayısı da yıl sonu rakamlarında mutlu edecektir. Fakat Ferrari özel müşterileri bu modeli beğenmeyecektir.

Bence ne kadar para kazanırsa kazansın, borsa değeri ne kadar artarsa artsın. Bence Ferrari yanlış bir yola girdi. Eski müşterilerini ne kadar korur bilmiyorum ama ben bu saatten sonra yokum. Benim için bir efsane ölmüştür. Sanat eserleri ölmez, bundan öncekiler yaşayacak bundan sonrakilerin ise kapitalizm pazarında hep bir sonrakinin beklendiği yaşamında başarılar dilerim…

Ferrari’yi bilmem ama; Seyahatales ile Kalın 🙂

You may also like

1 yorum

Lviv Gezi Rehberi|Beklentilerin Ötesinde Seyahatales 14/05/2020 - 19:04

[…] –Ferrari Araba Sanatı– –Sanat Sevmek– -Leonardo Da Vinci |Sanatla Bilim Arasındaki İnce Çizgi- ) […]

Cevap

Yorum Bırak