Dalyan Gezilecek Yerler, Doğanın Suküneti

yazar: can
Dalyan gezilecek yerler

Dalyan gerçekten doğanın sessiz kalarak bize sunduğu en güzel yerlerden biri. Bu yazıyı yazmak bizim için daha da özel, çünkü bizim hikayemizin başladığı yerin ta kendisi.

Aslında bu yazıyı okumanıza sebep olan, bu sitenin kuruluşunda da bir payı yok desek, Dalyan’a haksızlık etmiş oluruz. O yüzden bu yazının hakkını vererek yazma baskısı üzerimizde.

O zaman başlayalım!

Baştan söyleyelim buraların büyüsü bir farklı. Muğla’nın her köşesi birbirinden güzel. Oturup araştırsanız o koyu da göreyim, şurada da denize gireyim, buranın doğası da güzelmiş diye girip kaybolabilirsiniz.

Dalyan ise tüm bunların adeta farklı bir yüzü: Muğla’nın Görünmeyen Yüzü!

dalyan iztuzu sahili (beach)
Hazırsanız Başlıyoruz!

Dalyan Nerede?

Dalyan, aslında Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı bir köydür. “Köyceğiz Gölü” ile Akdeniz arasındaki ana kenar yanında yerleşmiş bir yerdir.

Aslında nehir kenarı olduğundan ve denize kıyısı olmadığından keşfedilmemiş bir yerdir. Keşfedilmemiş demek de çok doğru değil aslında, Datça, Marmaris, Akbük gibi odağı kendinde toplayamamış.

Buraya Dalyan Boğazı denilmektedir. Köyceğiz Gölünün kıvrıla kıvrıla Akdeniz’e aktığı nehir kıyısına kurulmuş. Sazlıklar ise bu kıvrımları süslemiştir.

Dalyan’a en yakın havalimanı ise konum itibariyle “Dalaman Havalimanı“. En yakın otogar ise Ortaca Otogarı.

Dalyan’a Nasıl Ulaşabilirim?

Eğer havayolu ile gelmeyi düşünüyorsanız, buraya en yakın havalimanı Muğla Dalaman Havalimanı‘dır. Türkiye’nin pek çok yerinden buraya uçuş var, İstanbul’dan Dalaman’a en ucuz uçak biletleri genellikle Pegasus tarafından haftaiçi alınan biletler oluyor.

Dalaman Hava Limanı’ndan Dalyana Nasıl Gidilir? Havalimanı Dalyan’a 28 kilometre uzaklıkta. Araç kiralayacaksanız oldukça yakın bir mesafe, alternatif olarak da taksiler 20-25 dakikaya götürüyorlar. Ortalama 150-200 lira istiyorlar, kalabalıksanız bu seçeceği düşünebilirsiniz.

Eğer Havaş yada Mutaş kullanacaksanız, Marmaris yönüne gidene binmelisiniz. Bu araçlar Ortaca’dan geçerken yol kenarında bırakıyorlar. Buradan da 10 dakika yürüyerek, Ortaca – Dalyan seferini yapan dolmuşlarla, Dalyan’a gidebilirsiniz. Yaklaşık 30-40 dakika sürüyor ve ücreti 25 lira.

Dalyan’a Otobüsle Nasıl Gidilir? Direk otobüs yok! Eğer otobüsle geliyorsanız Pamukkale Turizm’in direk Ortaca seferleri var. Bunun dışında birçok firmanın da seferleri olabiliyor, ama onların seferleri sürekli olmadığından, siz yine fiyatlar için kontrol edebilirsiniz. Buradan dolmuşla Dalyan’a geçebilirsiniz.

Dalyan – Ortaca / Ortaca – Dalyan dolmuş seferleri yaklaşık 20 dakika sürüyor. Ücreti 5 lira. Kent kartınız varsa, daha da indirimli oluyor. Zaten kartın da bir ücreti olduğundan, biz tercih etmemiştik.

Özel Araç ile Dalyan’a Gideceklere Faydalı Bilgiler

Dalyan’a olan mesafeleri paylaşıyoruz:

 • Ortaca 12 kilometre
 • İztuzu Plajı 12 kilometre
 • Köyceğiz 20 kilometre
 • Fethiye 67 kilometre
 • Marmaris 90 kilometre
 • Kalkan 126 kilometre
 • Kaş 160 kilometre
 • Sarigerme 31 kilometre
 • Antalya 270 kilometre

Ayrıca İstanbul’a 320 kilometre, Ankara’ya 710 kilometre, İzmir’e 320 kilometre uzaklığındadır. Fethiye tarafından geliyorsanız Ortaca üzerinden; Muğla yönünden ise Ula ve Akyaka üzerinden geliniyor. Zaten navigasyon açarsınız, neden bu kadar kastım bende bilmiyorum 🙂

dalyan camping konaklama
Dalyan Camping Teras Manzarası

Dalyan’a Neden Gittik?

Aslında ben (Can), Yaren’le tanışamadan önce Evrencan Gündüz tarafından burayı duymuştum ilk kez. İlk fırsatta atlayıp gittim ve çok beğendim. Sonra, Yaren’ide ikna ettim, ilk kampa buraya gittik. Sonra bu başlığı konuştuk ve “Dalyan’a Neden Gidilir?” Listesi yaptık.

 1. İztuzu Plajı gibi harika bir denize girmelik yeri var. Bir zamanlar haberlerden düşmeyen Carette Caretta Plajı burası. 2008 yılında The Times gazetesi burayı, “Avrupa’nın En İyi Açık Alanı” seçmiş. Bizde buna katılıyoruz. Hem ucuz, hem kalabalık değil ve de olabildiğince kum. Tek kötü yanı öğleden sonra dalga çıkıyor. Tesis belediye tarafından işletiliyor, bu yüzden çok uygun. 2 şezlong artı 1 şemsiye 20 liraydı. (2020 Haziran)
 2. Merkezi akşam cıvıl cıvıl ve gürültülü patırtılı değil. Turist ağırlıkta, eğer maç varsa kendinizi İngiltere’de gibi hissedebilirsiniz.
 3. Kaunos Antik Kenti tarafında bisikletle gidebileceğiniz harika bir parkur var. Kaunos Antik Kenti’de aynı şekilde, günü batırmak için harika bir yer.
 4. Deniz dolmuşu ile plaja gidiyorsunuz.
 5. Dalyan Camping gerçekten tavsiye edeceğimiz kamp alanlarından biri
  Bu arada Kamp Alanları Tavsiyelerimiz İçin: 10 Kamp Alanı Tavsiyemiz
 6. Geceleri Kaya Mezarlarına karşı bir şeyler içmek çok keyifli.
 7. Drone uçurması çok keyifli ve görüntüler sizi oldukça mutlu edecek. Hatta heyecanlandıracak, biz kaya mezarlarının dibine kadar uçurmuştuk.
 8. Deniz, kum, güneş, tarih, kültür, aktivite. 5’i bir yerde gibi. Ayrıca Nar suyu çok güzel.
 9. Biz burada seyahatales’in temellerini attık, bu yazının yazılma sebeplerinden biri.

Bunlar bizim sebeplerimizdi. Bizim için çok da önemli olmayan, ama başkaları tarafından beğenilen birkaç şeyi daha listelemek istiyoruz.

 • Padişahlar tarafından bile gelip kullanılan, şifalı olduğu düşünülen çamur banyoları burada.
 • Jeep safari turları yer alıyor.
 • ATV ile bisiklet rotasını tamamlayabilirsiniz.
 • Kargıcak Koyu, Aşı Koyu, Ekincik Koyu deniz keyfi yapacağınız yerlere götüren tekne turları mevcut.

Yemeklerini beğendiğimiz, gece gitmekten keyif aldığımız yerleri direk burada vermek istemedik. Detaylarda değineceğiz.

Dalyan Gibi Delikanlı

Biz bu sözden sonra merak ettik. “Ne demek yahu bu Dalyan?” diye açtık sözlüğü baktık. Sözlük anlamı, “deniz, göl, ırmak gibi sularda, kıyılara yakın yerlerde su içinde çakılmış kazıklara gerilmiş ağlardan oluşturulan büyük, geniş balık avlama yeri, bir tür balık avlama çemberi, bir tür balık kapanı.” gibi anlamları var. Biz de nasıl oldu da Dalyan gibi Delikanlı olayına evrildi anlamadık.

Sonra buradan çıkan balıkların büyük olduğunu öğrendik. Ordan mantık yürüttük. Nasıl balık? Dalyan gibi balık, yani büyük balık. Oradan da delikanlıya uyarlanmış olabilir. Belki de biz uydurmuşuzdur, emin değiliz 🙂

Kaynak: https://languages.oup.com/google-dictionary-tr/

Dalyan Gezilecek Yerler

Gezilecek yerlerin içinde yapılacak aktiviteleri de birlikte veriyoruz. Bu kısımda bol bol koy ve plaj var. Küçük fotoğraf tavsiyeleri de vereceğiz.

Yaren ve Melekleri

İztuzu Plajı (Türkiye’nin En İyi Plajı Mı?)

Dalyan denilince akıllara ilk burası geliyor. Defalarca Avrupa’nın en iyi plajları listesinde yer bulan bir yer burası. Uzunluğu tam 5.5 kilometre. Böyle olunca da İztuzu Plajı’nın neresi sorusu akıllara geliyor. 2 farklı kısmı mevcut:

 • İztuzu Plajı 1: Burası merkezden dolmuşlarla da ulaşabileceğiniz kısım. Kendi aracınızla da. Burası daha kalabalık olduğu için, biz sevmiyoruz. Ama İztuzu 3’ten buraya yürüdük (5 kilometreden fazla). Neden mi? Deli Değiliz! Burada bir caretta caretta hastanesi var ve yaralı kaplumbağaları ziyaret edebiliyorsunuz.
 • İztuzu Plajı 3: Dalyan’dan tekne ile ulaşabileceğiniz kısım burası. Kara ulaşımı yok, nispeten daha sakin ve huzurlu. Dalyan Camping gibi nehir kenarındaki bir çok işletmenin iskelesi var, arıyorsunuz ve giderken sizi alıyorlar.

İztuzu Plajına Nasıl Gidilir?

Dalyan’dan 2,5 seçeceğiniz var. Bunlardan yarım olanı arabanız varsa gidebilirsiniz. (Biz deniz dolmuşları öneriyoruz.)

Bunlardan ilki deniz dolmuşlar. Kalkış noktası sonrası, iskelesi olan bir çok yerden arıyorsunuz alıyorlar. Bir çok nehir kenarı yerinde iskelesi mevcut. Gidiş-Dönüş fiyatı 25 lira. (2020) Aslında 2019’da 15 liraydı, ama her şey ile birlikte hızla zamlandı.

Diğeri ise Dalyan merkezden kalkan dolmuşlar. Fiyatları en son 5 liraydı. (2020) Biz bunu sevmiyoruz, çok tıkış tıkış oluyor. Zaten sıcak. Öff, anlatırken içim bayıldı.

İztuzu Plajı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Caretta Caretta’ların yumurtalarını bırakmasından dolayı “Kaplumbağa Plajı (Turtle Beach)” olarak da isimlendirildiğini sıkça duyacaksınız. (Yumurtaların zarar görmemesi için yumurtaların olduğu bölgeler düzenli olarak işaretlenmektedir.)
 • 1988 yılında alınan karara göre plaj, kaplumbağaların rahatsız olmaması için bazı kurallar konmuştur. Saat 20:00-08:00 arası plaj kapalıdır ve çevresinde gürültü çıkarmak, ışık yakmak yasaktır. Ayrıca nehre sürat teknesi giremez, çünkü kaplumbağalara zarar verebilir.
 • Burası ödül beyi gibi. 2008 yılında “Avrupa’nın En İyi Açıkalanı”, 2011 yılında “Avrupa’nın En İyi Plajı (Zoover ve Meteovista)”, 2013 yılında ise “Avrupa’nın En İyi 7. Plajı (Trip Advisor)” ödüllerini kapmıştır. Ayrıca, 2 kez Hollanda’lı bir şirket, Türkiye’nin görülmesi gereken yerleri listesinin ilk sırasına eklemiştir.
 • Kumsal, Radar Tepesi’nin denilen bölgenin eteklerinden başlıyor, Delik Ada önüne kadar uzanmakta. “Dalyan Ağzı” denilen bu bölgede, med cezire (medcezir; gök isimlerinin birbirine uyguladığı çekim kuvveti) bağlı olarak bazen deniz suyu delta kısmına, bazen de tatlı su Akdeniz’e akıyor. Suyun akma hızına ve yönüne bağlı olarak Dalyan ağzı bölgesinde kumlar sürekli şekil ve yön değiştiriyor.
 • Drone kaldırmak yasak, daha doğrusu izin almanız gerekiyor. Eğer bizim gibi mini bir donunuz varsa, plajda olmasa da biraz gerilerde kimseyi rahatsız etmeden oldu bittiye getirebilirsiniz. Ama dikkat edin, düşerse sıkıntı.
İztuzu Plajı

Plaj Eşya Tavsiyeleri: Mayo, havlu, terlik(biz crocs kullanıyoruz) gibi şeyler klasik zaten. Güneş kremi alın, su çok tuzlu ve çok kötü yakıyor. Şemsiyeler çok geniş değil, güneş gözlüğü işe yaracaktır. Kitap okuması keyifli, nadir plajlardan. Eğer su altı kameranız varsa uzun tutacak getirmenizi tavsiye ederiz. Caretta Caretta görürseniz çekmek için oldukça yardımcı olacaktır.(biz Osmo Action kullanıyoruz) Ayrıca su altı mercek filtresi tavsiye ediyoruz, sırf kum olduğundan, görüntü ile ilgili sorunlar yaşayacaksınızdır.

Türkiye'nin En İyi Plajı

Kral Mezarları (Krallar Yüksekten mi Bakar?)

Eski bir inanış var. “İNSANIN MEZARI NE KADAR YÜKSEKTE OLURSA O KADAR TANRIYA YAKIN OLUR!” İşte bu inanış bu mezarları yükseklere, kayaların arasına taşımış. Öldükten sonra yaşama inançtan dolayı değerli ne var, ne yok bunlarla gömülmek istemişler. Ah ah “kefenin cebi yok!” sözleri o zamanlar söylenmemiş daha tabi. İşin şakası bu mezarların o dönemde hangi malzemeyle, nasıl oyulduğu hala gizemini korumaktadır. Perslerin Anadolu saldırılarıyla, tamamlanamamıştır.

Akşam manzarası efsane! Bize sorarsanız alın içeceklerinizi, yiyeceklerinizi. Geçin bir kenara, akşam bu eşsiz manzara karşısında uzun sohbetler sizi bekler. Zaten nereden olsa manzarayı kaçırmanız olanaksız, sarı ışıklarıyla tüm görkemini size sunuyor.

Kaunos Bilgileri İçin Kaynak: https://mugla.ktb.gov.tr/TR-159713/kaunos-antik-kenti.html

dalyan kaya kral mezarları
Kral Mezarları

Kaunos Antik Kenti (3 Bin Yıl Öncesine Yolculuk)

Dalyan nehrini karşıya geçtiğinizde Çandır Köyüne doğru giderken sizi 3 bin yıllık Antik Kent karşılıyor. Kaunos Antik Kenti, antik bir zamanlar Akdeniz’in önemli bir liman şehriymiş. M.Ö 10. yy’a kadar uzanan geçmişi olduğu düşünülüyor, bir zamanlar o kadar güçlü olmuş ki kendi adına para basabilecek egemenliğe ve zenginliğe kavuşmuşlar. Bir sonraki maddede değineceğimiz Kral Mezarları da bunun bir sonucu. Zamanla bölgeye alüvyonların dolmasıyla liman özelliğini kaybetmiş. Bu da gücünü kaybetmesine sebep olmuş.

Bu hikaye bize Efes Antik Kenti hikayesini hatırlattı. Merak edenler için bırakalım: Efes Antik Kenti Efsanesi!

Ne zaman burasının konusu açılsa, aklıma Evrencan Gündüz’ün yaptığı şarkı gelir. Nedenini bilmiyorum ama buradaki Antik Kentin biraz daha serbest olmasından kaynaklı galiba, gidip manzaraya karşı oturmak bana huzur veriyor. Kocaman bir kapı var, oradaki taşa oturup ayaklarını sallandırıyorsun. Bir çok güzel hayalimi burada kurdum. Yanınıza bir Bluetooth Hoparlör ve atıştırmalık bir şeyler almayı unutmayın. Birde bolca su! Ve gitmeden de Kauno Marso’yu bir kere dinlemenizi tavsiye etmekteyim.

Şimdi gelelim asıl soruya: Kaunos Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Öncelikle Dalyan’nın merkezinde bulunan Kral Çay Bahçesi önünden kayıklarla karşıya geçebilirsiniz. Kürekle teyzeler geçiriyor genelde, sohbetleri çok güzel. Siz bir anlatıyorsunuz, onlar üç. Fiyatı 5 lira. Gidiş – Dönüş dahil. Muhtemelen 2021 yazında 7 lira olur 🙂

Oradan kime sorsanız gösterir. Yarım saat falan sürüyor. Yolda nar suyu satan teyzeler var. Bir tanesi bir sürü köpek bakıyordu, bizde dayanamadık destek olmak için aldık hemen. Ev yapımı reçeller, limonata ve bolca sohbet gibi alternatifler de var.

Burası tam olarak Çandır Köyüne bağlı. Tam Çandır Köyüne giderken yokuş çıkıyorsunuz. Bisikletle buradan devam edebileceğiniz iyi bir rota var. Şehir merkezinden günlük 20 lira civarına kiralayabiliyorsunuz. Bir kişi ücretine bisikleti de karşıya geçiriyorlar. (5 lira ama; 2021 enflasyon beklentimiz 7 lira 🙂 )

Kentin en iyi korunmuş yapısı 5 bin kişilik amfi tiyatrosu. Önünde ise 2 tane zeytin ağacı yetişmiş.

Kaunos antik kenti
Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Kenti Ücretleri Ne Kadar?

Giriş Ücreti 14 lira. Müzekart Geçerli. Haftanın 7 günü ziyarete açık.

Müzekart SatışVar
Geçici MüzekartVar
Sesli RehberlikYok
Müze MağazasıVar
OtomatYok
CafeVar
Kaunos Antik Kenti Hizmetleri

Siz yine kartı oradan almaya bırakmamaya çalışın. Bazen sorunlar olabiliyor.

Ziyaret Saatleri:

Yaz Saatleri08:30 – 19:30
Kış Saatleri08:30 – 18:30
Kaunos Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Referans: http://dosim.kulturturizm.gov.tr/muze/59

Radar Tepesi

İddia ediyoruz, burası Türkiye’nin en iyi manzarasına sahip yerlerden biri olabilir. Buraya safari turları safari jeepleri ile gidiliyor. İztuzu’na giderken yol ayrımından sonra yollar çok bozuk.

Tam net tarif etmek gerekirse Dalyan, İztuzu yönünden gidiyorsunuz. Kargıcak Koyu tabelasından içeri doğru sapıyorsunuz. Yol ayrımı gelecek. Bunlardan biri sizi Kargıcak Koyuna götürecektir, diğeri ise Radar Tepesine. Yol baya kötü, hiç araçla tüm yolu tepmeyin. Yol bozulunca alın kamp sandalyelerinizi, biraz yürüyüş yapın deriz. Safari turuna katılmazsanız, en iyi ikinci alternatif bu diyebiliriz.

Şehir içindeki taksiler sizi götürmek isteyecektir. Tabelarını da uygun fiyatlar göreceksiniz. Fakat çok fazla yabancı turist geldiğinden fiyatlar pound cinsinden olabiliyor. Bu detaya aman dikkat, çarpı 10 falan hiç hoş olmaz.

dalyan radar tepesi
Radar Tepesi

Kargıcak Koyu

Halk adıyla burası “Kara Salih Koyu” olarak biliniyor. Bodrum’daki Kargıcak Koyu ile burası isim benzerliğinden sürekli karıştırılıyor. Radar tepesi ile aynı yoldan gidildiği için buranın da yolu pek iyi değil.

Burada Seyahatales tavsiyesi: Yol kötüyse keşfedilmemiştir, keşfedilmemişse bozulmamıştır. Güzelliğini koruyordur. Urla Demircili Koyu’da birebir böyle. Yol çok çok kötü, ama 2020 yazında yüzerken en keyif aldığımız yer oldu.

200 metre çakıl plajlı bir alan. Birde tesis var içinde. 2020 fiyatı 2 kişilik şezlong artı şemsiye 50 liraydı. Denize uzanan iskelesi, tuvaleti ve duşu var. Yanında harika bir koy daha var: Bacardi Koyu! Zaten tüm tur tekneleri buraya uğruyor. Yüzerek yada kano kiralayarak gidip yüzebilirsiniz.

Şimdi 2 kesim insan var. Kargıcak harika diyen, yada berbat diyen. Burası ya beyaz, ya siyah. Gri olamaz. O yüzden eğer sakinliği, keşfedilmemişliği seviyorsanız bizce gidilmeli. Ama yolu baya baya köyü bunu bilerek gidin.

Kargıcak Koyu

Sülüngür Gölü

Burası Nil Kaplumbağa’larının yumurtlama alanı ve yaşam alanıdır. Dalyan ile İztuzu Plajı arasında yer almaktadır. Sülüklü Göl diye de anılmaktadır. Yerel halk buraya gün batımında gelip, yanında bulunan banklarda oturmayı oldukça seviyor. Yine piknikçilik kazandı. Ama neyse buranın halkı doğaya saygılı, çöp falan bırakmıyorlar.

Kısaca burası Çam ağaçlarıyla çevrili, doğa harikası bir yer.

sülüngür gölü

Sultaniye Kaplıcası (2 Bin Yıllık Şifa Kaynağı)

Burası Türkiye’nin en büyük radyoaktivitesine sahip kaplıcasıymış. Bu ne demek inanın çok bilmiyorum. Kaplıca seven biri değilim, ama burada yabancı turistlerin oldukça ilgi odağı. Osmanlı döneminde de padişahların kullandığını söylemiştim yazının başlarında.

Araçla gidilebiliyor, genelde tekne turları rotasına dahil. 39 derece sıcaklıktaki su mineral bakımından oldukça zengin. Kalsiyum klorür, kalsiyum sülfat, kalsiyum sülfür ve radon içeriyor. Romatizma, siyatik,cilt ve kadın hastalıklarına da iyi geldiği söyleniyor.

Geçmişte burasının güzellik çamuru olduğuna inanılıyormuş. İçerdeki çamur banyosunun popülerliği de buradan geliyor. Kaplıcanın Kaunos’lular tarafından yaklaşık iki bin yıl önce açıldığı düşünülüyor. Çevredeki hastane kalıntıları da bunu doğrular nitelikte.

Sultaniye Kaplıcalarının tepesinde dağın adı “Ölemez Dağı”. Bu dağ adını, kaplıcaların önünde olan hastane kalıntılarından alıyor. Hastane kalıntılarında “Tanrılar adına buraya ölüm giremez” yazıldığı tespit edilmiş.

Yazın günlük en az 1000 kişiyi ağırladığı detayını vermem gerekli. Biz böyle kalabalık yerlere, biraz ön yargılı yaklaşıyoruz. Yılda 60bin kişi buraya geliyor. Dalyan’nın küçük bir yer olduğu hesaba katılınca, bu oldukça iddialı bir sayı.

Kişi başı 5 lira. Çamura bulanıyorsunuz, 45 dakika sizinle kalıyor. Sonrasında temizlenip, şifalı olduğuna inanılan suya giriyorsunuz. Bunun size iyi geldiği düşünülüyor.

dalyan sultaniye çamur banyoları

Ekincik Koyu

Burası Sultaniye Kaplıcaları’ndan araçla 15 dakikalık bir mesafe uzaklıkta. Dalyan seyahatinizde burada da yüzebilirsiniz. Sultaniye Kaplıcaları’na gidecekseniz yarım gün, gitmeyecekseniz buraya uğrayan bir tekne turuna katılarak da burayı rotanıza ekleyebilirsiniz. Günübirlik deniz için ideal bir yer. Ayrıca Caretta Caretta için yuvalama bölgesi.

Zeytin, Söğüt ve Çam ağaçlarının sarmaladığı sahilde uygun bütçeli ve fiyatına göre iyi hizmet veren tesisler var. Ekincik Koyunda vakit geçirmek isteyenler için 3 farklı önerimiz:

 1. Ekincik kooperatifine bağlı tekneler İztuzu kumsalına, Kaunos Antik Kentine ve çamur banyolarına götürüyorlar. Sabah çıkıp akşam üzeri geri dönüyorlar.
 2. Ekincik’ten çıkıp Çandır köyü üzerinden, Kaunos Antik Kenti yürüyüşü yapabilirsiniz. Zorlu bir rota…
 3. Çandır Köyü ve Ekincik arasındaki patika yolları yürüyün. Yolda teyzelerden gözleme yiyin, nar suyu için. Çandır Köyü’nde Muammer Amca’dan çay içmeyi ihmal etmeyin, bizden de selam söyleyin 🙂

Köyceğiz Sığla Ormanı

Türkiye’nin biyolojik çeşitliliğini ve zenginliğinin en fazla olduğu yerlerden biri burası. Yağmur ormanlarındaymışsınız gibi hissettiriyor. “Burası Tanzanya olsa beğenirdiniz, ama burası Köyceğiz.” havasında bir yer. Burada Sığla ağacı var, ve Dünya’da çok fazla görebileceğiniz nokta yok. Anadolu’da yalnızca Muğla’da yetişen endemik bir ağaç türü. Rodos ve Kıbrıs ise görebileceğiniz diğer 2 nokta.

Biz birde Fethiye Yanıklar Köyü’nde görmüştük. Yeşil Vadi kampına otostop çektiğimizden yol boyunca her şeyi gördük. Bu arada bu hikayeyi de buraya bırakıyorum: Yeşil Vadi Kamp Deneyimi | Beğenmedik!

Bu ağacın reçinesi uzun yıllar eczacılık sektöründe ve parfüm endüstrisinde kullanılmış. Özellikle yara iyileştici kremlerde kullanılıyor. Antik dönemde yara tedavisinde kullanıldığına dahil inanışlar ve teoriler var. Ayrıca buraya bisiklet ve trekking rotaları mevcut. Dalyan’a yaklaşık 10-15 dakika uzaklıkta bulunmaktadır.

Bonus: Şelaleleri Unutmayın!

Toparlar Şelalesi

Burası Köyceğiz’de yer alan, sıcak yaz günlerinde serinlemek için tercih edilen yerlerden biridir. Eğer biraz çılgınsanız Nisan, Mayıs şelalenin en yoğun aktığı fakat suyun da en soğuk olduğu dönemler. Bir ipe tutunarak, kendinizi suya bırakabiliyorsunuz. Eğer aksiyon kameranız varsa (Go Pro, Osmo Action gibi) renkli görüntüleri yakalayacağınıza eminiz.

Toparlar Şelalesine Nasıl Gidilir?

Yolu biraz sapa bir yerde kalıyor, biraz da zorlayıcı desek yanlış olmaz. Köyceğiz ilçesi ile Akyaka arasındaki Toparlar mahalesinde yer alıyor. Otoyolda devam ederken sağınızda buranın hem tabelasını göreceksiniz, hemde resmini. Buradan içeri giriyorsunuz. Buradan sonra macera başlıyor. Araçla 1 kim gittikten sonra aracı bırakıp, yürümeniz gerekiyor. Aracınız yoksa, ana yoldan yaklaşık 1,5 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Kırmızı beyaz çizgileri geçtikten sonra yolu takip edin. 2 derenin üstünden atlıyorsunuz, bu sizi yanıltmasın. Kırmızı çarpılar size gitmemeniz gereken yolu gösteriyor. Yolun sonuna doğru doğal kayalıklardan oluşmuş merdivenleri inerek, ulaşabilirsiniz. Sonlara doğru şelalenin sesi size doğru yolu gösterecektir zaten.

Yuvarlak Çay

Burası Dalyan’a yarım saat uzaklıkta bir yer. Biz giderken uğradık. Şimdi gelelim asıl konuya: Biz burayı çok beğenmedik, daha doğrusu sosyal medyada beklentimizi çok yükselttiler. Bizde gidince şaşırdık haliyle. Sonra bunu anlattık ve linçlendik 🙂

yuvarlak çay
Yaren’nin Indiana Jones Şapkası Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Aynısı Yanıklar Köyü’nde bulunan Yeşil Vadi kamp alanında olmuştu. Orayı da beğendik, fakat işletmenin eksiği olduğunu ve günübirlikçi akınına uğraması bizi rahatsız ettiğini söyledik. Telefon çekmiyor ve ulaşımda baya zordu. Burası hakkında henüz linç yemedik, bakalım merak ederseniz yazıyı bırakıyorum:

Yeşilvadi Kamp Deneyimi | Platform üstü çadır kurmak!

Gelelim Yuvarlak Çay’a tekrardan. Suyu buz gibi, doğal bir havuz oluşmuş adeta. Salıncak ile burayı daha iyi hatırlayacağınıza, hatırlamasanız bile göz aşinalığınız olacağına eminiz. Restoranları maalesef deneyimleyemedik, fakat bu tarz işletmeleri biz genelde sevmiyoruz. Fakat birkaç takipçimiz lezzetli olduğunu, çoğu zaman yer bile bulunamadığını söyledi. Bir dahaki sefere biz denemeyi düşünüyoruz.

Muğla’nın en yüksek dağı olan Sandras Dağı’nın kar sularından beslenen bu çay, sıcak günlerde ferahlamak için birebir olduğu söyleniyor.

Dönüş yolunca köylülerden süt mısır yada karlı pekmez (zirveden kar toplayıp pekmezle karıştırıyorlar, tam bir yaz atıştırmalığı olmuş) yiyebilirsiniz.

Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Bu bölgeye tekrar giderek, bu içeriği geliştirmeye çalışacağız. Bildiğiniz ve bizimle paylaşmak istediklerinizi yorumlara bekliyoruz.

Seyahatle Kalın, Seyahatalesle Kalın!

Dalyan Videomuz!

You may also like

Yorum Bırak