Çivril Işıklı Göl – Denizli Gezilecek Yerler

yazar: yaren kırpıcı

Denizli’nin kıyısında köşesinde kalan; eş dost sayesinde keşfettiğimiz, Denizli’ye gelmişken uğranacak duraklar arasına eklenecek olan yeni bir yer keşfetmenin haklı gururunu yaşıyoruz: Çivril Gölü veya Işıklı Göl!

Işıklı Göl hakkında bütün bildiklerimizi anlatmadan önce Denizli’ye gelmişken gezilecek yerler ve özellikle Salda Gölü Rehberi / Salda Gölü Kamp Rehberi linklerini bırakıverdik.

Işıklı Gölü

Işıklı Gölü, Denizli’nin Çivril ilçesinde bulunan bir tatlı su gölü. Göl; Işıklı Pınarları, Büyük Menderes, Akçay Deresi ,Kuti Çayı ile beslenmekte. Yani, anlayacağınız tamamen doğal bir oluşum.

Göl, su kuşları için kritik öneme sahip. Kuşların göç, yumurtlama, kuluçka alanlarında bulunduğu için su kuşları koruma alanı olarak statü kazanmış.

Işıklı Göl Nasıl Gidilir ?

Dostlar buraya arabayla ulaşım sağladık. Onun da nasıl olduğunu anlatalım. Işıklı Gölü için öncelikle İstanbul – Çivril arası yaklaşık 500 km yol yaptık. Isparta – Uşak karayolu üzerinden 20 dakika süren bir araba yolcuğuyla Işıklı mahallesinde bulunan Işıklı Gölüne ulaştık.

Araba dışında ulaşım sağlamak isterseniz Denizli otogara gelip oradan da Çivril otobüslerine, Çivril’den Işıklı’ya giden dolmuşlara binebilirsiniz.

Denizli Çivril Işıklı Gölü Ulaşım Nasıl Yapılır

Işıklı Gölü – Çivril Gölü

Dostlar Işıklı Göl’e geldiğinizde hemen gölün sol tarafında restoran göreceksiniz. Gölün etrafında balıkçılık yapıldığı için buradan çıkan sazan, kadife balığı, turna gibi balıklar ünlü; Işıklı’da özellikle bu lezzetleri denemenizi öneririz.

Bizim gibi sabah saatlerinde giderseniz de göl manzaralı bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Buraya asıl neden gidilir?

Nilüfer!

Evet buraya gelme sebebimiz tekne turu yaparak; sazlıkların arasından geçmek ardından nilüferlere ulaşmaktı.

Not: Eğer öğleden sonra giderseniz açmış, bembeyaz nilüferlere denk gelemeyebilirsiniz. Sabah saatlerinde gelmenizi öneririz.

Nilüferler

Not: Burada ki nilüferleri koparmanın epey büyük para cezası varmış; sizin elinizde ne işi var derseniz, bizi tekne turuna çıkaran abimiz bunun ticaretini yapıyormuş, aslında orada ki birçok köylü ticaretini yapıyormuş.

Işıklı Göl Tekne Turu

Zaten bu gölün olayının tekne turu olduğundan bahsetmiştik. Tekne turu ücreti 50 Tl. (Bütün tekne) Tekne ortalama 5-6 kişi alabiliyor. Kişi başına fiyat epey uygun oluyor. Tur yaklaşık 30 dakika sürüyor. Gidip, beğendiğiniz, fotoğraf çekmek istediğiniz yerlerde kaptanımız duruyor ve sabırla bekliyor.

Bizim tekne turu yaptığımız abimizin numarasını buraya bırakıyoruz. Dilerseniz arayıp görüşebilirsiniz, dilerseniz de gittiğinizde hali hazırda bulunan birçok tekneden biri ile tura çıkabilirsiniz.

Tekne turu için rezervasyon numarası: 0 (536) 445 84 58

sazan, kadife balığı, turna gibi balıklar
Tekne Turu

Youtube Videomuzu’da izlemeyi unutmayııııın!

Ne dersiniz? Salda Gölü gibi ileride ünlenir mi?

instagram” hesabımıza Işıklı Gölü öne çıkarması bıraktık, göz atabilirsiniz.

Seyahatle kalın, Seyahatalesle kalın 🙂

You may also like

2 yorumlar

Gölyazı Köyü | Ulubat Gölü, Bursa Seyahatales 03/12/2020 - 03:04

[…] Işıklı Göl | Nilüferler (Yakında Ünlü Olacak Yer!) […]

Cevap
Salda Gölü: Türkiye'nin Maldivleri (Saldivler) Seyahatales 03/12/2020 - 03:49

[…] Çivril Işıklı Göl – Salda’nın ünvanını alabilecek mi? […]

Cevap

Yorum Bırak