B Blok Bakery: Bir San Sebastian Aşkı

yazar: seyahatales

Bizimle İstanbul Beşiktaş’a gelip; oradan da B Blok Bakery yolculuğu yapmaya ne dersiniz?

Başlamadan önce diğer favori mekanımız olan Brekkie için anlattığımız her şeyi okumak için: https://www.seyahatales.com/brekkie-istanbulda-kahvalti-onerisi-kruvasan/
(İstanbul’da “nerede kahvaltı yapacağız?” karın ağrısını durdurur bu öneri)

Özellikle son zamanlarda arkadaşlarımızla buluştuğumuzda, bir hafta sonu etkinliği olarak veya ailenizden birine “seni bir yere götüreceğim” dediğiniz de; aklımızda ilk gelen yer B Blok!

Deneyenlerin, denemeyenlere “a aa nasıl hala B Blok denemezsin???” dediği yer için kolları sıvadık ve sizi de B Blok’a götürmeye karar verdik. Bir gün sanal gezi değil de sizinle birlikte çıkacağımız bir B Blok gezisi hayal ederek konuya giriş yapıyoruz.

b blok bakery istanbul mekan önerisi

B Blok’a ne yemek için gidilir? Burası eskiden “ana yemek” gibi şeyler de yapsa da; zamanla yaptığı tatlının çok sevilmesi, benimsenmesiyle bütün odağını bu tatlıya vermiş ve gün geçtikçe bu lezzete “bağımlı” hale gelen müthiş bir kitle elde etmiş. (Kitlenin içine bizimde adımızı yazıverin)

Peki nedir bu tatlı? Neden bizi peşinden sürükledi? Tatlımızın adı:
San Sebastian CHEESECAKE

San Sebastian Cheesecake Nedir?

San Sebastian cheesecake: İspanya, San Sebastian’da doğmuş bir lezzet. Son zamanlarda Türkiye’de de gerek evde olsun gerek cafelerde herkesin denediği; kıvamını tutturmaya, lezzet dengesini sağlamaya, üzerini kızartmaya, çalıştığı bir tatlı haline gelmiş durumda.

Diğer bildiğimiz cheesecakelerden birkaç farkı var elbette. Mesela yapımında çok az malzeme kullanılıyor, San Sebatian’da diğerleri gibi bir cheesecake tabanı bulunmuyor. Üzerinin yanık (yanık dediysek de öyle yanık tadı almıyorsunuz) olması ve kabukumsu bir yapıya sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

San Sebastian malzemeleri

Yapımı falan bu kadar basit diye bahsedilse de; her mutfaktan ayrı bir tat ve kıvam olarak çıkarak; bazı mutfakların gönlümüzde taht kurmasına bazı mutfakların ise sınıfta kalmasına sebep olmuştur. (Mesela bakınız bizim evin mutfağı sınıfta kaldı: Fırınımızın minik olmasından mı nedir kıvamı falan bir garip oldu 😂 )

İstanbul’da hatrı sayılır birkaç yerde denedikten sonra artık şu popüler (tabii ki bizden bile popüler) San Sebastian furyasını yazma vakti geldiğini anladık. O zaman İstanbul’da bizim, bizimle birlikte belki birçok kişinin favorisi haline gelmiş mekana gidiyoruz dostlar: B BLOK BAKERY!

B Blok Bakery – Beşiktaş, İstanbul

b blok bakery San Sebastian tarifi

Dostlar, artık bizi tanıyorsunuz ancak biz yine de söyleme ihtiyacı duyuyoruz. Biz asla bir gurme değiliz. Seyahat ettiğimiz yerlerde bulunduğumuz mekan önerileri gibi; Türkiye için de birkaç öneri de bulunmak istiyoruz. (Artık her cümlenin başına “bizce” koymamıza gerek kalmamıştır herhalde?)

Ayrıca bu bir reklam ve tanıtım yazısı da değildir. Reklam olunca haber vereceğiz söz!

B Blok kendini nefis San Sebastian’ları ile duyurduğu ilk zamanları hatırlayanlarınız varsa: “Şu saatte, bu günde gidelim sıra beklemeyiz, kalabalık olmaz” gibi derin planlar yaptığınızı, yine de gittiğinizde bütün planların suya düştüğü az çok demeden illa ki sıra beklediğiniz zamanlardan bahsediyoruz.

İlk zamanlarında gelen müşterilere göre küçük bir yer olan B Blok, bir zaman sonra yerini büyüttü ve şimdilerde yine Akaretler’de çok güzel bir yere ev sahipliği yapıyor. (Sıra bekleyenlerin gözü yaşlı)

B Blok vs San Sebastian
(Creamy Cheesecake)

Bizce B Blok San Sebastian’ın gerçekten hakkını veriyor. İçinin kremamsı yapısı, lezzeti bizi kendine çekiyor. Açıkçası İstanbul’da her San Sebastian yemek istediğimizde B Blok yolunun tutuyoruz. Zaten bu tatlının en büyük olayı kupkuru, katı bir şey olmaması. Ve bizce B Blok bunu çok iyi başarıyor.

Bazı yerlerde üstüne çilekli, çikolatalı soslar falan dökülüyor. (B Blok’da hiç denk gelmedik. Belki biz yazana kadar onlar da başlar. Umarım başlamazlar.) San Sebastian’ın üzerine böyle bir şeye gerek var mıydı? Aslında bakarsanız özellikle çikolata sosu; içine girdiği her şeye güzellik katıyor ancak biz San Sebastian’ı sade, salt sevenlerdeniz. Bir şeyin lezzetini diğer şeyle örtmek yerine; sadece o yediğiniz şeyin tadını çıkarın! (Anladınız siz)

San Sebastian ve kahve lezzeti

Brownie

Bazen başarının sırrı, sahip olduğun şeyi çok dallandırmadan, bir şey de uzmanlaşmak ve onun üzerine çalışmak olduğunu birçoğumuz biliyoruz. Galiba B Blok’da zamanında verdiği “yemek” menüsünden vazgeçerek, risk alarak bu alanda uzmanlaşmışlar ve ortaya harika işler çıkmış.

brownie
brownie

Yani diyeceğimiz o ki “tatlı” alanında uzmanlığını sürdüren B Blok menüsüne mükemmel beyaz çikolata parçalı brownie eklemiş. İyi ki de eklemiş. Tek kötü yanı gittiğinizde “nasıl olacak şimdi ben ikisinden de yemek istiyorum?” diye diye sonunda mekandan yuvarlanarak çıkıyorsunuz.

Diyetteyseniz bir miktar canınızı sıkacak işler yapılıyor içerde, bizden uyarması.

Kahveler

Eeee tatlının yanına en çok ne tüketiyor bu millet? Çay, kahve. Biz burada özellikle kahvelerinden bahsetmek istiyoruz. (çünkü Can’ın hassas noktası gittiğimiz yerlerde içtiğimiz kahvelerin kalitesi) Eğer sizinde “kaliteli kahve” içmek gibi hassasiyetiniz varsa burayı size gönül rahatlığıyla tavsiye edebiliriz.

Birçoğumuz tatlı da uzmanlaşan bir yere gittiğimizde: “kahveyi sipariş ettik ama öylesine” diye düşünüyor olabiliriz. Sonuça 3. nesil bir kahvecide değiliz. Ancak B Blok bu tabumuzu yıkmamızı sağladı. La Marzocco marka kahve makineleriyle (mekanda kahve makinelerinin markasına bakanlar bizi çok iyi anlıyor) bize kaliteli kahve deneyimini yaşatıyorlar. Özellikle filtre kahveyi tavsiye ederiz.

Konuyu çok dallandırmak istemeyiz, fakat La Marzocco gördüyseniz rahatlıkla içebilirsiniz. 100 yıllı aşkın kahve deneyimleri mevcut, hemde Floransa’nın ekin tarlalarının içinde bir şubeleri vardır. 3 kollu makineleri bir araba parasıdır, hatta bazen daha da fazlası.

Sipariş

Şu an bulundukları yeni yerlerinde sipariş “self servis” yani kasaya gidip sipariş verip hazır olduğunda masanıza götürmelisiniz. Aşağıya B Blok Bakery menüsü bırakıyoruz. Sık sık güncellenen, dinamik bir menüleri olduğu için gittiğinizde mutlaka tekrar gözden geçirin.

B Blok Bakery Menü
B Blok Bakery Menü

Not: Biz Beşiktaş tarafında oturmadığımız için evlere servis var mı çok emin değiliz ancak gel-al sistemiyle evinize götürebilirsiniz. Veya komple bir San Sebastian’ı bütün olarak alabilirsiniz (1 gün önceden sipariş verilmeli) güncel fiyat için cafe ile iletişime geçin.

Konum

Konumu buraya bırakıyoruz. Zaten Beşiktaş, Akaretler’de oldukça merkezi konumda bulunuyor.

B Blok Instagram hesabınıda şuraya bırakıyoruz (Biz çok beğenerek takip ediyoruz, içeri girdiğinizde çıkmak için yanınızda sizi çimcikliyecek biri olsun; bizden söylemesi:
https://www.instagram.com/b.blokbakery/ )

Hadi Afiyet Olsun!

You may also like

Yorum Bırak