Airbnb Nedir? Nasıl Kullanılır? Güvenli Mi?

yazar: seyahatales

Airbnb artık hepimizin bir şekilde bir yerden duyduğu bir kelime haline geldi. Özellikle yurt dışında konaklama hakkında araştırma yaptıysanız kesinlikle karşınıza çıkan, özellikle kimlikle giriş sonrası ikinci evimiz gibi olan Ukrayna’da hem güzel evlerin olması, hemde uygun fiyatlı olmasıyla buralarda ismen de çok yayıldı.

Aslında bu ilginçtir ki; Türkiye’de de oldukça yaygın ve gerçekten Dünya çapında evler var. Nedendir ki son 1 yıla kadar adı bile anılmıyordu, üstelik Airbnb indirim kuponu dağıtıp duruyordu.

Şato, ağaç ev, villa, malikane derken aklınıza gelebilecek her şeyin kiralanması ve kiralama imkanı sağlamasıyla şu an Dünya’da ünü aldı başını gidiyor. Türkiye’de de gözde evler sahnelere çıkmaya başladı.

Gelin şimdi bakalım bu son zamanların sosyetiği hakkında bir değerlendirme yapalım: “Airbnb Nedir? Nasıl Çalışıyor? Mantıklı Mı? Güvenli Mi?

Öncesinde buraya bir ilk konaklamanıza özel 179 liralık indirim bırakıyoruz: 179 Lira İndirimi Al! (İlk üye oluşunuzda geçerli)

İnsanlar+Yerler+Sevgi=Airbnb
İnsanlar+Yerler+Sevgi=Airbnb

Airbnb Nedir?

Airbnb 2008 yılında evlerinde olmayacak olan ev sahiplerinin bu süre zarfında evlerini başkalarına kiralayabilmeleri fikri ile ortaya atıldı, sonrasındaysa olay çok başka boyutlara evrildi. Şuan Airbnb ile eviniz kullanmadığınız bir oda da kiraya verebiliyorsunuz, kiralayabiliyorsunuz; bir kaleyi de.

Evet yanlış okumadınız “kale” kiralamak, hemde öyle çok da pahalı değil, en azından Antalya’daki bir çok 5 yıldızlı otelden ucuz 🙂

Onun dışında gerçekten HollyWood filmlerinde görmeye alışık olduğumuz bir sürü ev kiralanıyor. Bu buz dağının görünen kısmı; görünmeyen kısmında ise odanızı, evinizi sizde kiraya verebilirsiniz. Bu da size bir ek gelir sağlayabilir.

Kısacası konaklama konusunda en uç 2’yi yaşayabileceğiniz, en ekonomiğinden en marjinaline uzanan bir konaklama adresi.

Airbnb ise kendini şu şekilde tanımlıyor: “Airbnb 2008 yılında, paylaşacak yeri olan iki tasarımcının kalacak bir yer arayan üç seyahatseveri ağırlamasıyla başladı. Artık milyonlarca ev sahibi ve seyahatsever, mekânlarını kaydedebilmek ve dünyanın her yerinde benzersiz konaklama rezervasyonları yapabilmek amacıyla ücretsiz bir Airbnb hesabı oluşturuyor. Ve Airbnb deneyim ev sahipleri, tutkularını ve ilgi alanlarını hem seyahatseverlerle hem de yerel halkla paylaşıyor.

Brian Chesky | Bu yolculuk nasıl başladı?

Brian Chesky

Bu aslında duymaya alışık olduğumuz ama her seferinde bizi şaşırtan hikaye türlerinden biri. Brian Chesky, bir konferans gittiğinde konaklama ayarlamasını son dakikaya bırakıyor ve hiçbir otelde yer bulamıyor.

Sonrasında ise bir çok evin boş olduğunu biliyor bu bölgede, ama “nasıl kiralayabilirim?” sorusunun sonuçları bugünlere geliyor. Her yerde bunu yapabilseydik, tüm Dünyaya eş zamanlı otel açabilirdik düşüncesiyle bugün; her yere bir otel açtılar mı bilmiyorum ama bir şeyler oldu. Hiçbir şey olmasa da, kesin 🙂

İlk deneyim ise 2 tane tasarımcının, 3 seyahat severi ağırlamasıyla 2008 yılında bu yolculuk başladı.

Airbnb Nasıl Kullanılır?

Öncelikle evlere bakmak için değil ama rezervasyon yapmak için üye girişi yapmalısınız.

Sonrasındaysa adım adım:

 • Gideceğiniz yerin ismini, yada özel bir ev ismiyle arayabilirsiniz.
 • Sonrasındaysa kişi sayısı, tarih gibi detayları seçmelisiniz.
 • En sonunda da rezervasyon kısmını tamamlayıp ödemeyi gerçekleştirmelisiniz.

Daha sonra ev sahibiyle iletişim kurabilmeniz için mesaj atabilir hale geliyorsunuz. Ev sahibi size kaçta gelebileceğinizi, nasıl gelebileceğinizi anlatıyor. Genelde WhatsApp üzerinden mesaj atabiliyorlar, bir sorun olduğunda da arayabiliyorsunuz.

Ev Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Öncelikle çok fazla ev seçeceği çıkabilir filtrele kısımlarından aradığınız özelliklere göre filtreleyebilirsiniz. Çok fazla ev seçeceği bazılarınızı gözden kaçırmanıza sebep olabilir.

O yüzden bir filtre yapmak oldukça kolay olacaktır, sonrasındaysa hemen karar vermemek adına gözünüze kestirdiklerinizi tek tek bakıp dikkatiniz dağılmaması açısından ayırabilirsiniz. Kaydederek ayırıyoruz biz genelde, ve örnek isim veriyoruz. Mesela gideceğimiz yerin ismini veriyoruz: “Kotor” albümü

Sonra kaydettiklerimizden yorumlara, puanlara ve bazı şartlara bakarak eliyoruz. Kış ise ısınmaya; yaz ise klima detayları gibi. Ayrıca en önemlilerinden biri konum, tüm evlerin toplandığı yerin dışında ucuz bir ev görürseniz aradaki fark taksi parasıdır 🙂

Puanı en yüksek olan en iyi değildir. Mesela bir yerin 10 değerlendirmesi var ve puanı 4.96 diyelim; başka bir yerinse 1000 değerlendirmesi var ve puanı 4.8. Bu iki yerden düşük puanlı olan muhtemelen daha güzeldir, çünkü tahmin edeceğiniz gibi 1000 kişiyi memnun etmek hiç de kolay değil.

Ayrıca yorumlara bir üstünkörü de olsa göz atmakta fayda var. Gerçekten ev ile ilgili, şehir ile ilgili yada yemek konusunda bile tavsiyeler olabiliyor.

Süper ev sahipleri bu konuda iyi bir seçim olacaktır.

Süper Ev Sahibi (Super Host) Nedir?

 • En az 10 seyahati VEYA toplamı en az 100 geceye denk gelen 3 rezervasyonu tamamlamış olan evler
 • En az %90 yanıt oranını tutturmuş olan evler
 • Puanı ise en az 4.8 olan evler

Yani hem kullanıcıların çoğunluğunun memnun kaldığını hemde son zamanlarda bunun değişmediğini gösteriyor. Burada bu da önemli bir detay. Ev sahibi belki 3 yıl çok iyiydi ama son 3 haftadır kötü olabilir, buna karşı bir önlem.

Bazı ev sahipleri iyi puan almak için şarap, su, kek gibi ikramlar bırakabiliyorlar 🙂 Kotor’da kaldığımız Magic Sea View 2 isimli evde ev sahiplerimiz anne&baba’sının yaptığı ev yapımı şaraptan ikram etmişlerdi.

airbnb kotor
179 liralık indirimle 289 liraya kiralamıştık.

Küçük Bir Tavsiye

Küçük bir örnekle açıklayayım. Yaren ev sahibi olsun; Can ise misafir. Hem Can için hemde Yaren için hem puanlarının hemde yorumlarının olduğu bir profil var.

Bazı özel evler için ev sahipleri, misafirlerinin puanlarını ve yorumlarını beğenmezse evlerine kabul etmezler. Çünkü bilirler ki başkası da kiralayacak muhtemelen riske atmazlar.

Yani Can bir önceki konaklamasında evi pis bıraktıysa, zarar verdiyse yada ev sahibinin hoşuna gitmeyecek şeyler yaptıysa ona kötü puan verilip yorum yapılabilir. Yaren’de onu evine almaz.

O yüzden konaklama sırasında bu detayı da bir sonraki konaklama için göz ardı etmemek gerek. “Güvenli mi?” sorusunun, cevabı da burada başlıyor.

Airbnb Güvenli Mi? Nasıl Güvenebilirim?

Aslında bu hem ev sahibi için; hemde misafir içinde zor bir soru. İki tarafında kaygılar yaşaması kadar normal bir şey yok.

Burada yukarıda anlattığım gibi Airbnb hem ev sahibi, hemde misafir için de bir değerlendirme profili açarak bunu önlemeye çalışmış.

Ev sahibi burada her zaman reddetme yetkisine sahip, misafir içinse kaygılarına göre daha önce 1000 kişinin kaldığı ve yüksek puanlı yeri seçmesi gibi referans tabanlı güven oluşturmayı seçmiş.

Daha önce 1000 kişi sorun yaşamadıysa sizin de yaşama ihtimaliniz az, yada o kişiyle benzer sorunları yaşarsınız ve bunlar yorumlarda var. Atıyorum, klima yoktu ama yazıyor zaten.

Onun dışında 12 yıllık şirket ve Dünya’da bir çok yerde eş zamanlı hizmet veriyor. Biz bu yazıyı yazarken bile onlarca rezervasyon yapılmıştır. Bu şu demek: Eğer Google’a “Airbnb ile yaşanan en korkunç olaylar?” yazarsam kesin kötü şeyler çıkar.

Muhtemelen Oteller hakkında bunun 10 katı kötü hikayeler vardır. Biz bugüne kadar kötü bir şey bir kere yaşadık. Ev sahibimiz gece 2’de geleceğimiz için iptal etti ve bize bunu haber vermedi. Kötü bir 3-4 saat yaşadık.

Muhtemelen öğlen gitseydik sorun yaşamayacaktık. Yani kısaca evet bizce güvenli, ama yinede seçimler konusunda dikkatli olmakta yarar var.

Ayrıca ev sahibine Airbnb 3 farklı ücret konusunda seçenek tanıyor:

Güvenlik depozitosu: Konuklar, ev sahibinin belirlediği bir güvenlik depozitosu ödemek zorunda olabilirler. Bu depozito evdeki eşyaları korumak amacıyla alınabiliyor.

Servis Ücreti: Airbnb konuklardan %6 – %12 hizmet bedeli talep edebilmektedir. Bu yoğun kiralamaların yapıldığı yerde yapılıyor genellikle.

Temizlik Ücreti: Ev sahipleri evlerin temizliği için ek bir ücret belirleyebiliyorlar.

Airbnb Plus Nedir?

Bizde Lviv’de ev bakarken böyle bir şey gördük ve aynı bu soruyu sorduk. Sonra hemen baktık ne olduğuna ve bizi şaşırtan detaylarla karşılaştık. Ev sahipleri 2 türlü Airbnb Plus sahibi olabiliyorlar.

airbnb plus deneyimi
San Fracisco’da Bir Airbnb Plus

Bununla ilgili bir kriter listesi var ve bunu tamamlaması gerekli ev sahibinin.

 1. Ya Airbnb Plus ünvanı için konsept bir ev olması gerekiyor ve Airbnb Plus yetkililerinin gelip bu deneyimi yaşadıktan sonra bunu onaylıyorlar.
 2. Süper Ev şartlarını uzun süre devam ettirmek gerekiyor. Ayrıca misafirleri güler yüzle karşılamaları, eve misafirlerin ihtiyacı olabilecek her şeyi düşünerek şekillendirmesi gerekiyor. Sadece iyi ev sahibi olmaktan fazlası gerekiyor anlayacağınız.

Bizde Lviv’de “Central Tropics” isimli bir Airbnb Plus evi deneyimleme fırsatı yakaladık. Gecelik fiyatı 480 liraydı; 179 lira indirim kullanarak 301 liraya kiralayabildik. “179 Lira İndirim” tık tık 🙂

Central Tropics * Lviv
Central Tropics * Lviv

Airbnb Sistemi Nasıl Çalışıyor?

 1. Ev sahibi (host) evin fotoğraflarını çekerek sisteme yüklüyor ve açıklamalarda detayları belirtiyor. Bu şekilde ilanı oluşturmuş oluyor.
 2. Misafir ise bu ilanlar arasından, beğendiği bir eve konaklamak için rezervasyon isteği gönderiyor.
 3. İsteği ev sahibi reddedilir, bu tamamen onun tercihidir.
  (Bahsettiğim gibi kullanıcı profilininde bir puanı ve yorumları oluyor bu önemli bir etken olabilir, yani aslında ev sahipleri sizi de puanlıyor.) Eğer reddetmezse işlemler başlıyor ve ev sahibi ile misafir arasında direk iletişim kanalı kuruluyor.
 4. Konaklama işlemleri tamamlanana kadar para Airbnb’de kalır, böylelikle aksi bir durumda paranızı güvence de tutuyorlar.
 5. Konaklama bittikten sonra iki tarafta birbirlerine puan ve yorumda bulunabiliyorlar.

  Puan ve yorum sistemi oldukça önemlidir her iki taraf içinde. Alınacak düşük bir puan, yada kötü bir yorum sonraki seferleri oldukça etkileyecektir. 

  “Kötü yorumlu bir evi kiralar mısınız? Kötü yorumlu birine de ev kiralar mı?” temeline dayanarak bu adımlar detaylanmış.

Genel anlamda Airbnb bu şekilde. Merak ettiklerinizi yorumlarda sorabilirsiniz.

Seyahatle Kalın; Seyahatalesle Kalın 🙂

You may also like

3 yorumlar

Lviv Gezi Rehberi|Beklentilerin Ötesinde Seyahatales 14/05/2020 - 19:02

[…] Aynı zamanda Airbnb Plus nedir? hakkında bilgi almak, nasıl konaklanır, farkları nelerdir gibi sorularınız için yazıya göz atabilirsiniz: AİRBNB PLUS […]

Cevap
Tiny House Nedir? Minimalizm Küçük Ev Akımı Seyahatales 12/08/2020 - 19:16

[…] Plus demişken: Airbnb Nedir? Airbnb Plus Nedir? yazısına da […]

Cevap
Cunda Adası Gezilecek Yerler | Ayvalık, Balıkesir Seyahatales 01/12/2020 - 19:13

[…] Airbnb Hakkında Her Şey […]

Cevap

Yorum Bırak